Novi francoski predsednik bo socialist Francois Hollande, ki naj bi po projekcijah volilnih izidov dobil od 52 do 53,3 odstotka glasov. Volilna udeležba je bila več kot 80-odstotna.
Tiskovni predstavnik socialistov Benoit Hamon je takoj po zaprtju volišč izrazil veliko veselje ob Hollandovi zmagi. Kot je dodal, bo njegova izvolitev končala 17 let desničarske vladavine v Elizejski palači.
Hollande: Francozi so izbrali spremembe
Hollande je v mestu Tulle že nagovoril navdušeno množico privržencev. Dejal je, da so Francozi z njegovo izvolitvijo izbrali spremembo. Prva naloga je po njegovih besedah združiti državljane, da skupaj pripeljejo državo iz krize, pri čemer je napovedal krepitev proizvodnje in ohranitev socialnega modela.
Ob tem je poudaril, da varčevanje ne more biti več edina možnost za Evropo.
Hollande je čestital poraženemu predsedniku Nicolasu Sarkozyju za petletno vodenje države, za kar si po njegovih besedah zasluži spoštovanje. Obljubil je, da bo predsednik vseh. "Uspeli bomo!" je zatrdil.
"Danes ni dveh Francij, ampak ena sama, ena nacija, ki se sooča z isto usodo. Noben otrok republike na bo zapuščen in diskriminiran," je dejal novoizvoljeni predsednik v govoru, ki so ga neposredno prenašale televizije.
Sarkozy se je poslovil tudi z vrha stranke
Hollandov protikandidat, dosedanji predsednik Nicolas Sarkozy, je Hollandu v telefonskem pogovoru že čestital za izvolitev. "Francoski narod se je odločil. Francois Hollande je predsednik Francije in treba ga je spoštovati," je Sarkozy dejal v čustvenem nagovoru privržencem, ki so njegov povolilni nastop večkrat prekinili z vzkliki: "Nicolas, Nicolas!" in "Hvala, hvala!".
Kot je dodal, prevzema polno odgovornost za poraz. Sarkozy je prvi francoski predsednik po 30 letih, ki je izgubil volitve za drugi mandat.
Pred nagovorom se je sešel s predstavniki UMP v Elizejski palači in jih pozval k enotnosti pred junijskimi volitvami. "Ne razdelite se. Ostanite enotni. Treba je dobiti bitko na volitvah, mogoče jo je dobiti," je Sarkozy dejal na srečanju s privrženci, ki se ga je udeležila tudi soproga Carla Bruni-Sarkozy.
Hollandu je Sarkozy sicer zaželel vse dobro, vseeno pa je nasprotnika tudi zbodel: "Bodimo dostojanstveni. Bodimo domoljubi. Bodimo Francozi. Bodimo pravo nasprotje vtisa, ki bi ga morda dajali nekateri drugi, če bi bile naše vloge zamenjane."
Na Trgu Bastilje v Parizu se je medtem zbralo več deset tisoč ljudi, ki proslavljajo zmago Hollanda. Ta naj bi kot novi predsednik Francije prisegel do 15. maja, še pred tem pa naj bi se srečal z nemško kanclerko Angelo Merkel.
Hollande bo že nocoj poklical Merklovo
"Če bo izvoljen za predsednika, bo že nocoj poklical nemško kanclerko Angelo Merkel, saj je to ključno za reševanje Evrope," je še pred koncem volitev povedal Hollandov svetovalec Jean-Marc Ayraul. Tudi nemško-francoski odnosi naj bi bili ena od Hollandovih prioritet.
Socialist je sicer med kampanjo razburjal Nemce z izjavami, da Francija pod njegovim vodstvom ne bo ratificirala evropskega varčevalnega pakta, ki je bil večinoma ideja Angele Merkel, ki je glavna zagovornica varčevalne politike v Evropi. Hollande je že takrat napovedal, da bi rad, da se fiskalnemu paktu dodajo vzpodbude za razvoj in solidarnost.
A Nemci so prepričani, da bo njihova kanclerka, ki v času francoske kampanje sicer tega, da bi na vodilnem mestu Francije še naprej raje videla Nicolasa Sarkozyja, ni obešala na veliki zvon, uspela voditi Evropo tudi v družbi Hollanda.
"V Berlinu možnost, da zmaga Hollande, nikomur ne jemlje spanca," poroča nemški Bild, ki se sklicuje na vire blizu nemškega finančnega ministrstva.
Konec varčevanja za Evropo ali zadolževanje na račun prihodnjih generacij
A če je uradni Berlin vsaj navzven miren, se nekateri drugi še spomnijo izjav, da francoski socialisti ponoven prihod na oblast vidijo predvsem kot prvo stopnico na poti k revoluciji znotraj Evropske unije v smislu prekinitve dosedanje finančne in politične usmeritve.
"Če bo v Franciji res zmagal Hollande in bodo v Grčiji doslej vodilne stranke izgubile glasove na račun populistov, se bo Evropa varčevanja močno zamajala," je za Die Welt povedal Lüder Gerken, vodja Centra za evropsko politiko v Freiburgu.
"Nova smer Evrope bi tako lahko bili konjukturni paketi in volilna darilca na račun prihodnjih generacij. Če bo to zamenjalo idejo o bolj zmernem zapravljanju vsaj za nekaj časa, nas nato čakajo še turbulentni časi," dodaja Gerken.
Podobne skrbi tarejo tudi nekdanjega predsednika nemškega zveznega ustavnega sodišča Hansa-Jürgena Papiera: "Če se državni izdatki ne bodo približali prihodkom, se nam na dolgi rok obetajo velike težave." Upa pa, da bo Merklova storila vse, da Hollanda obdrži na realnih tleh, ko gre za vzpodbujanje zapravljanja v evroobmočju.
Poslanec nemške opozicije Martin Schulz pa nasprotno v Hollandovi zmagi vidi možnost, da se varčevalni Evropi doda tudi pakt za rast, pri čemer še posebej stavi na investicije v tehnologije prihodnosti.
Veliko je obljubil delavcem in brezposelnim
Nekoliko manj navdušeni nad morebitno zmago so v Hollandovi domovini po pisanju Reutersa delodajalci, ki se bojijo, da bodo klonili pod težo njegovih davčnih bremen. Ukrepi, ki jih je napovedal, bodo namreč zvišali davke, povečali izdatke za socialo, višji bodo tudi stroški dela, pravi vodja francoskega združenja delodajalcev Laurence Parisot. Javno finančna slika Francije se v tem duhu ne bo popravila, bi pa lahko naraslo rivalstvo med Nemčijo in Francijo. Zadovoljni niso niti bogati Francozi, saj jim je Hollande že pred volitvami napovedal višje davke.
In kako mu je torej, ob številnih kritikah, najverjetneje uspela zmaga? Novoizvoljeni predsednik Francozom obljublja fiskalne reforme in socialno pravičnost, napoveduje 75-odstotno obdavčitev najbogatejših, zaostriti namerava nadzor nad finančnim sektorjem - tega označuje za svojega največjega sovražnika - in rešiti vprašanje brezposelnosti mladih. V izobraževanju želi odpreti 60.000 novih delovnih mest. Do konca mandata želi uravnotežiti francoske javne finance.
Kdo je Francoise Hollande?
Francois Hollande je bil rojen 12. avgusta 1954 v Rouenu na severozahodu Francije. Več kot 30 let je bil v zvezi s strankarsko kolegico in predsedniško kandidatko na volitvah leta 2007 Segolene Royal, s katero imata štiri otroke. Spoznala sta na znameniti univerzi ENA, kovnici francoske elite, pred nekaj leti pa sta se razšla in zdaj živi z novinarko Valerie Trierweiler.
KOMENTARJI (632)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.