Tujina

V Romuniji drugi krog volitev

Bukarešta, 22. 11. 2009 07.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Romuni sredi hude politične krize izbirajo novega predsednika. Poleg tega volivci odločajo o zmanjšanju števila poslancev. Nekateri trdijo, da je v ozadju spor med predsednikom in parlamentom.

Najmočnejši kandidati na predsedniških volitvah v Romuniji so (z leve): Geoana, Basescu in Antonescu.
Najmočnejši kandidati na predsedniških volitvah v Romuniji so (z leve): Geoana, Basescu in Antonescu. FOTO: Reuters

 

V Romuniji so se zaprla volišča, na katerih so državljani med 12 kandidati izbirali novega predsednika države. Po pričakovanjih sta največ glasov dobila sedanji predsednik Traian Basescu in vodja opozicijskih socialdemokratov Mircea Geoana, ki se bosta, kot kaže, pomerila v drugem krogu 6. decembra. Desnosredinski Basescu je namreč dobil med 33 in 34 odstotkov glasov, medtem ko je socialni demokrat Geoana zbral med 31 in 32 odstotki podpore, kažejo prvi rezultati vzporednih volitev. Za zmago v prvem krogu bi kandidat potreboval vsaj 50-odstotno podporo.

 

Stara vlada padla, nove ni

Pristaš predsedniškega kandidata socialdemokratov Geoane
Pristaš predsedniškega kandidata socialdemokratov Geoane FOTO: Reuters
Romuni so odločali tudi, ali naj se parlament iz dvodomnega s 471 sedeži preoblikuje v 300-članskega enodomnega. Basescu trdi, da bi manjše število poslancev poenostavilo odločanje v parlamentu in povečalo njegovo učinkovitost, obenem pa bi se zmanjšala korupcija in tveganje za zlorabe položaja. Kritiki menijo, da naj bi bil njegov cilj na dolgi rok oslabiti parlament in okrepiti moč predsednika.

Kdor koli že bo zmagovalec, bo moral čim prej imenovati predsednika vlade, ki bo sposoben doseči večino v parlamentu in nadaljevati reforme. EU in Mednarodni denarni sklad (IMF), ki sta Romuniji dala posojilo v vrednosti 20 milijard evrov, jih že nestrpno pričakujeta.

V zadnjih mesecih je Romunija doživela razpad koalicije med liberalnimi demokrati (PDL) in socialdemokrati (PSD), padec vlade, nato pa še parlament dvakrat zapored ni potrdil kandidata za premierja, ki ga je predlagal Basescu. Razlog za to je 'odprta vojna' med Basescujem in opozicijo, ki ima v parlamentu absolutno večino.

Več sto primerov nepravilnosti

Volitve pa so zaznamovale številne nepravilnosti. Mediji tako izražajo bojazen, da so številni volivci glasovali dvakrat. Tudi priče potrjujejo, da so nekatere ljudi videle večkrat oddati glas.

To pa niso bili edini primeri kršitev. Volilna komisija je bila obveščena že o več sto primerih domnevnih nepravilnostih.

Policija je izrekla kazni volivcema, ki so ju zasačili, ko sta z mobilnim telefonom fotografirala izpolnjeni glasovnici, kar je dokaz za volilne poneverbe. Volivci namreč fotografirajo glasovnice, da imajo dokaz, da so glasovali 'prav', in nato od določenih strank dobijo denar.

Pristaši romunskega predsednika Basescuja so izbrali oranžno barvo.
Pristaši romunskega predsednika Basescuja so izbrali oranžno barvo. FOTO: Reuters

Že v soboto je romunski spletni portal hotnews.ro poročal o pripravah na poneverbe v lokalnih predstavništvih PSD, PDL in PNL. Po navedbah portala naj bi vse tri stranke organizirale avtomobilske prevoze 'plačanih volivcev' na volišča. Policija je po vsej državi tudi poostrila nadzor prometa, da bi preprečila 'avtobusni volilni turizem'.

Slednji je v Romuniji mogoč, ker ni nujno, da državljan glasuje v kraju, kjer ima stalno bivališče. Po vsej državi so namreč odprta posebna volišča za tiste, ki na dan volitev niso v domačem kraju.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User452911
23. 11. 2009 06.36
Dok je neumnega naroda bit če in volitev! Nobena oblast ni v korist ljudstvu. Ravno oblast ima tovarne orožja v rokah. Oblasniki delajo vojne. Oblastniki jemljejo davke in delajo silo. Naj le volijo, Enih parazitv se bodo znebdili, drugih dobili. Zaradi tega, nobeno ljudstvo ni vredno usmiljenja. Oblastniki sami sebe pasejo, odkačenemu ljudstvu prah v oči mečejo in medsebojne prepire delajo.
retro77
23. 11. 2009 01.07
še ukrajino v EU: za še več blindiranih kombijev s prikolicami na AC
User434341
22. 11. 2009 17.00
Recimo Moldavija pa ima za razliko od Romunije komuniste na oblasti pa je situacija še malo hujša ,tako da tukaj ni recepta za uspešno gospodarstvo.
gozdar1
22. 11. 2009 13.52
Zeleni..crni..rdeci...kot , da je kaj razlike....razlike so samo v nepomembnih detajlih...pa to ne velja samo za Romunijo...vsi so tam zato, da zascitijo sisitem in vladajoce elite...
bostjan@kocevje.com
22. 11. 2009 13.10
ma naj bojo črni al pa beli, sam da ne bojo komunisti...sej vidmo kok je pr nas, k so komunisti tok trdovratni, ko najhujši madež na srajci, tut z najboljšim pralnim praškom se jih ne da odstrant....posledice pa vidmo kakšne so....zemljo delimo sosedom, plače so v *, služb ni, lakota....oni pa bogatijo, delijo si 10000€ plače, vozijo se v službenih mercedesih, k si ga pošten delovc v 40 letih delovne dobe ne more zaslužt itn itn....dol komunisti!!!
User459011
22. 11. 2009 12.28
Ja, če ne bi bili v europi bi bili v Rusiji, kjer ni recesije Balobčki so rdeči in se napihujejo z zrakom Oranžna barva pa je za mlede v prometu. Je tudi jesenska barva na domačih tleh Jejta no, bi bilo pa res hudo, če ne bi bilo v evropi s paršičjo gripo med ptičjo gripo in z norimi kravami. Mogoče bi se jim hruške ožgale, bandai zdajalska
User449176
22. 11. 2009 11.48
samo politiki vedo zakaj je Romunija v EU-ju.
Tonček Balonček
22. 11. 2009 08.14
Kako hudo bi šele bilo, če ne bi bili v EU!