
V Romuniji so se zaprla volišča, na katerih so državljani med 12 kandidati izbirali novega predsednika države. Po pričakovanjih sta največ glasov dobila sedanji predsednik Traian Basescu in vodja opozicijskih socialdemokratov Mircea Geoana, ki se bosta, kot kaže, pomerila v drugem krogu 6. decembra. Desnosredinski Basescu je namreč dobil med 33 in 34 odstotkov glasov, medtem ko je socialni demokrat Geoana zbral med 31 in 32 odstotki podpore, kažejo prvi rezultati vzporednih volitev. Za zmago v prvem krogu bi kandidat potreboval vsaj 50-odstotno podporo.
Stara vlada padla, nove ni

Kdor koli že bo zmagovalec, bo moral čim prej imenovati predsednika vlade, ki bo sposoben doseči večino v parlamentu in nadaljevati reforme. EU in Mednarodni denarni sklad (IMF), ki sta Romuniji dala posojilo v vrednosti 20 milijard evrov, jih že nestrpno pričakujeta.
V zadnjih mesecih je Romunija doživela razpad koalicije med liberalnimi demokrati (PDL) in socialdemokrati (PSD), padec vlade, nato pa še parlament dvakrat zapored ni potrdil kandidata za premierja, ki ga je predlagal Basescu. Razlog za to je 'odprta vojna' med Basescujem in opozicijo, ki ima v parlamentu absolutno večino.
Več sto primerov nepravilnosti
Volitve pa so zaznamovale številne nepravilnosti. Mediji tako izražajo bojazen, da so številni volivci glasovali dvakrat. Tudi priče potrjujejo, da so nekatere ljudi videle večkrat oddati glas.
To pa niso bili edini primeri kršitev. Volilna komisija je bila obveščena že o več sto primerih domnevnih nepravilnostih.
Policija je izrekla kazni volivcema, ki so ju zasačili, ko sta z mobilnim telefonom fotografirala izpolnjeni glasovnici, kar je dokaz za volilne poneverbe. Volivci namreč fotografirajo glasovnice, da imajo dokaz, da so glasovali 'prav', in nato od določenih strank dobijo denar.

Že v soboto je romunski spletni portal hotnews.ro poročal o pripravah na poneverbe v lokalnih predstavništvih PSD, PDL in PNL. Po navedbah portala naj bi vse tri stranke organizirale avtomobilske prevoze 'plačanih volivcev' na volišča. Policija je po vsej državi tudi poostrila nadzor prometa, da bi preprečila 'avtobusni volilni turizem'.
Slednji je v Romuniji mogoč, ker ni nujno, da državljan glasuje v kraju, kjer ima stalno bivališče. Po vsej državi so namreč odprta posebna volišča za tiste, ki na dan volitev niso v domačem kraju.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.