Približno 56 odstotkov volilnih upravičencev se ni udeležilo referenduma, od tistih, ki pa so oddali svoj glas, jih približno 57 odstotkov podpira omilitev stroge zakonodaje glede splava, kažejo javnomnenjske raziskave. Portugalski premier Jose Socrates pa bo pozval parlament, da glasuje za spremembo dosedanjega zakona, kljub temu, da kaže, da referendum zaradi nizke udeležbe ne bo veljaven.
Volilni upravičenci na Portugalskem so se sicer na referendumu že drugič v manj kot desetletju odločali o omilitvi zakonodaje glede splavov, ki je sicer ena najostrejših v Evropi.
Vlada premiera Josa Socratesa je sicer volivce pred referendumom pozivala, naj podprejo spremembo dosedanjega zakona, ki je dovoljeval splav le v posebnih primerih in tako omogočijo vsem ženskam pravico do prekinitve nosečnosti. Nasprotniki splava pa so vlado pozvali, naj raje stori več za to, da bi se ženske odločile otroka obdržati.
Javnomnenjske raziskave so napovedovale, da se bo večinoma katoliško prebivalstvo Portugalske tokrat vendarle odločilo za liberalizacijo zakonodaje o umetni prekinitvi nosečnosti. Raziskava objavljena v časniku Cirreio da Manha je kazala, da bi se za podporo novem zakonu odločilo 51,3 odstotka vprašanih, proti pa je 43,7 odstotka.
Referendumsko vprašanje je volivce spraševalo, ali se strinjajo z legalizacijo splava za vse ženske do 10. tedna nosečnosti. Sedaj je splav dovoljen do 12. tedna nosečnosti, a le v primerih posilstva, deformiranega zarodka ali v primeru, da je ogroženo življenje nosečnice.
Ženskam, ki se odločijo za nezakonit splav grozi do tri leta zaporne kazni, tistim, ki ga izvajajo pa do osem let zapora. V Evropski uniji imajo podobne zakone glede umetne prekinitve nosečnosti le Irska, Malta in Poljska.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.