
Kljub temu pa Strauss-Kahn ne bo povsem svoboden, saj imajo njegov potni list v svojih rokah še vedno ameriške oblasti. Tožilci ne bodo opustili pregona, bodo pa preoblikovalo obtožnico, ki je prej Strauss-Kahna bremenila posilstva in spolnega napada.
Tožilci že zjutraj na sodišču
Newyorški tožilci pod vodstvom Cyrusa Vancea mlajšega so danes odvetnikom nekdanjega generalnega direktorja Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Dominiquea Strauss-Kahna predlagali odpravo hišnega pripora zaradi obtožb o spolnem napadu, potem ko je policijska preiskava razkrila pomanjkanje verodostojnosti domnevne žrtve.
Newyorški mediji z viri pri tožilstvu in obrambi poročajo, da so se o tem dogovorili zjutraj na zveznem kazenskem sodišču na Manhattnu.
Kaj pravijo tožilci, kaj zagovornik sobarice, kaj odvetniki Strauss-Kahna?
Po besedah javnega tožilca v primeru Strauss-Kahn je domnevna žrtev sama priznala poroti, da je lagala o tem, kaj se je dogajalo po napadu, za katerega še zmerom trdi, da se je zgodil. Po incidentu je namreč počistila še naslednjo sobo, medtem ko je na zaslišanju dejala, da je takoj po spolnem napadu poklicala policijo.
Odvetnik domnevne žrtve Ken Thompson pa je vztrajal, da so obtožbe zelo resne. "Od samega začetka je opisovala nasilen spolni napad s strani Strauss-Kahna. Opisala ga je večkrat tožilcem in meni, pri čemer ni niti enkrat spremenila nobene izpovedi glede srečanja z njim," je dejal Thompson in medijska poročila, da je imela žrtev zveze s preprodajalci mamil, označil za navadno laž.

Strauss-Kahnov odvetnik William Taylor je množici zbranih novinarjev pred sodiščem povedal, da gre za veliko olajšanje. Dodal je, da se je pokazalo, kako zlahka se lahko nekoga obtoži resnega zločina. Medijem je sporočil, naj se vzdržijo obsodb, še preden so znana vsa dejstva.
Tudi ameriški poznavalec prava in tožilec Eric Lisann je na France 24 spomnil, da mora tožilstvo najti dokaze za obtožnico, in dejal, da obstajajo številni protiargumenti za trditve zagovornikov sobarice. Nekdanji šef IMF bo sicer izjavo za javnost dal šele po vrnitvi v Francijo, je izjavil njegov francoski odvetnik Jean Veil. ''Dejal je, da se bo o dogodkih izrazil, šele ko se bo opran vseh sumov vrnil v Francijo,'' je po izpustitvi Strauss-Kahna iz hišnega pripora za francosko nacionalno televizijo dejal Veil.
Pred sodnika bo Strauss-Kahn, ki je sodišče skupaj s svojo soprogo Anne Sinclar zapustil vidno nasmejan, moral spet 18. julija. Zdaj bosta lahko zapustila trinadstropno hišo v Tribeci in se verjetno preselila v svojo hišo v Washingtonu.
Zakaj je dokaze sodišču predstavilo tožilstvo?
Tožilstvo je sodišču predstavilo štiri ali pet novih dokazov, ki utegnejo spodkopati sam proces proti nekdanjemu vodji IMF in po drugi strani Strauss-Kahna vrniti v francosko predsedniško tekmo.
Tožilstvo naj bi dokaze, za katere bi pričakovali, da jih bo predstavila obramba, sodišču posredovalo zaradi tega, ker želijo tožilci ohraniti obraz, poroča France 24. Če bi se namreč izkazalo, da je aretacija nekdanjega šefa IMF in proces proti njemu temeljila zgolj na pričanju sobarice, in se izkaže, da je ta priča nekredibilna oziroma da tožilstvo ni zadosti preverjalo njene kredibilnosti, bi pravzaprav tožilstvo nosilo krivdo za odstop Dominiqua Strauss-Kahna iz vodstvenega položaja IMF, prav tako pa tudi za njegovo javno ponižanje.
Možno je, da bo tožilstvo poskušalo dobiti njegovo priznanje za nespodobno vedenje, kar je le prekršek, vendar pa bodo njegovi odvetniki nasprotovali tudi temu.

Sobarica se je pozanimala, ali lahko z obtožbo zasluži
Ameriški časnik The New York Times, ki se sklicuje na navedbe dveh neimenovanih preiskovalcev, poroča, da naj bi preiskovalci odkrili, da ima domnevno napadena sobarica precej masla na glavi, zato je njena kredibilnost, s tem pa njene obtožbe, pod velikim vprašajem.
Čeprav so forenzični testi dali nedvoumne dokaze o spolnih stikih med obtoženim in sobarico, pa nova odkritja mečejo senco na vse, kar je ženska povedala o okoliščinah dogodka in o sebi. Vse od njene prve obtožbe 14. maja letos naj bi po zadnjih navedbah preiskovalcev ves čas lagala.
Preiskovalci so se v četrtek po lokalnem času že sestali s Strauss-Kahnovimi odvetniki in jim predali nove ugotovitve, zaradi česar naj bi že razmišljali o umiku obtožb. 32-letnica naj bi bila vpletena v sumljive posle pri svojih prošnjah za azil, prav tako naj bi bila povezana s kriminalnim podzemljem, vključno s preprodajo mamil in pranjem denarja.
Po navedbah časnika naj bi v enem dnevu po srečanju z nekdanjim vodjem IMF po telefonu poklicala nekega zapornika in se z njim pogovarjala o tem, kaj bi lahko dobila, če bi proti njemu vložila tožbo. Pogovor naj bi bil posnet.

Moški, s katerim se je pogovarjala, naj bi bil zaprt zaradi posedovanja več kot 180 kilogramov marihuane, prav tako pa je eden od ljudi, ki so v zadnjih dveh letih večkrat nakazali denar na tekoči račun domnevno zlorabljene sobarice, skupno se je nabralo kar 100.000 dolarjev.
Prav tako naj bi vsak mesec petim mobilnim operaterjem plačevala račune v višini več sto dolarjev, a hkrati trdi, da ima le en telefon in da ne ve nič o nakazilih na njen račun, razen da gre za nakazila njenega zaročenca in njegovih prijateljev.
Preiskava pa je tudi odkrila, da je 32-letna priseljenka iz Gvineje leta 2002 lagala v prošnji za politični azil, ko je kot enega od razlogov za beg iz domovine navedla posilstvo.
Vse to seveda nima neposredno nič opraviti s primerom proti Strauss-Kahnu, vendar pa so se tožilci zavedali, da bodo sposobni odvetniki njihov primer pred poroto sesuli kot hišico iz kart. Primer namreč sloni na izpovedi ene same priče, to je žrtve, in če ta zaradi preteklih laži ni verodostojna, potem primera več ni.
Njen odvetnik zadeve še ni želel komentirati, sama pa vztraja pri svoji zgodbi. Strauss-Kahnovi odvetniki so sicer že pred časom napovedali, da bodo izpodbijali ženskino kredibilnost, vendar pa so do zgoraj omenjenih ugotovitev prišli preiskovalci tožilstva, ki gradi primer proti pomembnemu politiku, zaradi česar je vse skupaj še bolj zanimivo.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.