Leto 2016 bo očitno postreglo še z enim vremenskim fenomenom. Po najmočnejšem oziroma godzila El Niñu prihaja La Niña, opozarjajo strokovnjaki ameriške Nacionalne uprave za oceane in ozračje (NOAA). Prve meritve namreč že nakazujejo začetek nastanka La Niñe, saj so temperature vode na površju morja v regiji 3,4, torej v ekvatorialnem delu Tihega oceana, že začele padati.
Ta padec temperatur še ni tako zelo izrazit, da bi lahko z zagotovostjo rekli, da bo El Niñu sledila La Niña. Namreč ni vedno tako. Ker pa smo letos imeli rekorden El Niño, obstaja velika možnost, da je pred nami rekordna La Niña.
CPC/IRI Emite Vigilancia de La Niña en su discusión diagnostica de hoy; Podría ser Fuerte. #LaNiña #LaNiña2016 pic.twitter.com/OTfb8WwwDW
— Dionisio Tejeda Wx (@TejedaWx) April 14, 2016
Osvežimo, kaj sploh pomeni El Niño in kaj svetu prinaša njegova sestrica La Niña. El Niño in La Niña skupaj tvorita vremenski vzorec. Pojavljata se ciklično, ni pa nujno, da 'dečku' vedno sledi 'deklica' (v španščini namreč El Niño pomeni deček, La Niña pa deklica). El Niño je povezan z nenavadno toplim morjem v ekvatorialnem delu Tihega oceana, La Niña pa z nenavadno hladnim. Območje, na katerem se pojavljata, je veliko 1100 km krat 6600 km oziroma dobrih 7 milijonov kvadratnih kilometrov.
Več o El Niñu in njegovih posledicah preberite v članku z naslovom ANIMACIJA: Zakaj svet trepeta pred majhnim 'dečkom' iz Tihega oceana?
El Niñu običajno sledi La Niña, ni pa to pravilo
El Niño je ime za toplo, La Niña pa ime za hladno fazo pojava ENSO. O El Niñu govorimo, ko pet zaporednih trimesečnih povprečij temperature vode na površju morja v tej regiji preseže odklon 0,5 stopinje Celzija. Višji kot je odklon, močnejši je El Niño. Z izrazom La Niña pa označujemo nizke temperature vode v tem delu Tihega oceana. O La Niñi govorimo, ko je temperaturni odklon v omenjeni regiji petkrat zapored negativen.
Kot opozarjajo strokovnjaki, meritve kažejo, da se El Niño poslavlja, predvidoma naj bi njegov konec zaznali na začetku poletja. Prav tako so že opazni prvi znaki nastanka La Niñe, a bo treba na zanesljivejše podatke počakati do 12. maja, ko bodo izvedene naslednje meritve in njihove analize.
La Niña 'napaja' atlantske orkane
Letošnji El Niño je poskrbel, da je bilo leto 2015 globalno gledano rekordno toplo, rekordne temperature pa so se nadaljevale tudi prve tri mesece letošnjega leta. V času La Niñe, ko padajo temperature površinskih voda, se predvsem okrepijo vetrovi na območju vzhodnega Tihega oceana. Ti močni vetrovi še pospešujejo nastanek močnih atlantskih orkanov, ki prizadenejo predvsem jugovzhod ZDA, vpliv La Niñe pa se čuti tudi drugje, vse tja do zahodne obale Evrope.
Medtem ko El Niño zahodnemu in osrednjemu delu ZDA prinaša dež, bo La Niña na tem območju tipično povzročila sušno dobo. Severozahodu Tihega oceana in jugu Aljaske pa La Niña prinaša hladnejše vreme.
Avstraliji, Filipinom in Šrilanki La Niña prinesla katastrofalen dež
Konec leta 2010 in na začetku 2011 so Avstralijo zajele rekordne padavine, ki so povzročile katastrofalne poplave. Izredno silovito deževje je zajelo tudi Brazilijo, Šrilanko, Filipine in celo Južno Afriko. Katastrofalne poplave so bile neposredna posledica pojava La Niña, ki je imel izrazit vpliv na vreme po vsej južni polobli. Kot opozarjajo strokovnjaki, se v času La Niñe z nižjimi temperaturami in višjim zračnim pritiskom močna kondenzacija nad tropskim in subtropskim Tihim oceanom zmanjša. Namesto da bi deževalo nad morjem, zato dežuje na kopnem, in sicer na območjih blizu oceanom.
Posledice El Niña so globalno gledano sicer večje od tistih, ki jih povzroča La Niña, kar pa še ne pomeni, da se ni treba bati njenih učinkov.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.