Papež Frančišek je v četrtek gostil južnokorejskega predsednika Mun Džae Ina, ki mu je na srečanju predal uradno povabilo severnokorejskega predsednika Kim Džong Una. Ta papeža vabi na obisk v Severno Korejo. Papež naj bi po srečanju z južnokorejsko delegacijo dejal, da bo o povabilu razmislil, je dejala južnokorejska delegacija.
Povabilo papežu v Severno Korejo prihaja v času, ko poskuša Kim Džong Un prek različnih diplomatskih srečanj in vrhov izboljšati ugled Severne Koreje.
Vatikan se na uradno povabilo še ni odzval. Bi bilo pa to prvič, da bi kateri od papežev obiskal Severno Korejo. Je pa papežev obisk pod velikim vprašajem, saj naj svojim državljanom ne bi omogočala verske svobode.
Leta 2014 so Združeni narodi v svojem poročilu zapisali, da so bili kristjani nezaželeni in huje kaznovani, če so vero izvajali izven ustanov, ki jih je odobrila država. Po poročanju tujih medijev naj bi Severnokorejci imeli eno katoliško cerkev, in sicer v prestolnici Pjongjang, a ta naj ne bi bila odobrena s strani Vatikana. "Severna Koreja je najhujši verski tiran," je dejal Michael Green, nekdanji član Sveta za nacionalno varnost. "To, da bi papež dejansko odpotoval v Pjongjang in se srečal s Kim Džong Unom, se bojim, da bi pomenilo, da legitimizira svetovnega voditelja, ki je največji sovražnik verski svobodi na Zemeljskem obličju."
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.