Tujina

Bo Nemčija kupila podatke o davčnih utajevalcih?

Berlin, 31. 01. 2010 17.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Kupiti podatke o kaznivih dejanjih od vira, ki ni uraden in je do podatkov prišel na verjetno sporen način? Podatki bi pomagali napolniti državno blagajno, vendar ali bi bila pot zakonita, je pa drugo vprašanje.

Nemški politiki so se ta konec tedna sporekli zaradi odločitve, ali naj država od vira v Švici kupi podatke o okoli 1500 davčnih utajevalcih. Neimenovani švicarski vir je namreč sporočil, da je pripravljen obelodaniti podatke o nemških rezidentih, ki so domnevno preko bančnih računov pri švicarskih bankah v Nemčiji utajili davke. Kot piše ugledni nemški časopis Franfurter Allgemeine Zeitung, naj bi vir za podatke zahteval plačilo 2,5 milijona evrov, za to pa ponuja podatke za okoli 100 milijonov evrov utaj. Uglednejši švicarski politiki, med njimi tudi sama predsednica Doris Leuthard, so Nemčijo opozorili, da naj ne pridobi teh podatkov.

Predstavnica nemškega finančnega ministrstva zadeve ni želela komentirati, je pa sporočila, da se bodo morale s takimi podatki ubadati posamezne nemške zvezne države. Politični zaveznik kanclerke Angele Merkel in trenutni obrambni minister Karl - Theodor zu Guttenberg je menil, da bo morala Nemčija najprej dobro preučiti pravna določila glede morebitnega nakupa takih podatkov. "Problem je, če nekomu plačamo za podatke, ki jih je pridobil na vprašljiv način," je povedal za švicarski časopis Neue Zürcher Zeitung.

Večina bančnih računov, preko katerih so utaje potekale, naj bi bilo odprtih pri banki UBS, ki so jo švicarski davkoplačevalci pomagali potegniti iz krize. Banka je bila tudi že obtožena, da naj bi tudi ameriški državljani pri banki odpirali račune in se tako izogibali plačevanju davkov v svoji domovini.

Opozicija bi za podatke plačala

Člani opozicijskih Zelenih in Socialnih demokratov (SPD) vlado bodrijo, naj podatke kupi že zaradi poštenih davkoplačevalcev. Strokovnjakinja za finance pri SPD Nicolette Kressl meni, da bi morala vlada postopati enako, kot je leta 2008, ko je kupila podatke o izogibanju davkov prek Liechtensteinske banke. Zaradi tega primera je bil na pogojno zaporno kazen obsojen nekdanji prvi človek nemškega poštnega podjetja Deutsche Post Klaus Zumwinkel, ki tako ni plačal za skoraj milijon evrov davkov. Nekdanji finančni minister Peer Steinbrück je že večkrat obtožil sosednje države, kot so Švica, Liechenstein in Luxembourg, da s pridom služijo nemškim neplačevalcem davkov. A omenjene države so kljub gospodarski krizi v zadnjih letih okrepile svoje vzvode za povečanje transparentnosti glede plačevanja davkov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

janez20000
02. 02. 2010 07.41
dokazi pridobljeni na nezakonit način ne morejo biti uporabljeni v sodnem postopku...vsaj v civiliziranih državah....
janez20000
02. 02. 2010 07.40
dokazi pridobljeni na nezakonit način ne morejo biti uporabljeni v sodnem postopku...vsaj v civiliziranih državah...
Tonček Balonček
01. 02. 2010 11.05
Še zmeraj s espomnim tiste "zaščitene priče", lažne seveda, v primeru Petek, ki ji je policija plačevala stanovanje v Črnučah, potem je pa rekel, da se ne gre več tega in je prodal pomivalni stroj, last Ministrstva!
Brabus
01. 02. 2010 08.09
Spet so razne procesne napake nad resnico in pravico
Buena Vita
01. 02. 2010 01.12
V NEMČIJI ŽE TAKO DELAJO VEČ LET,,VIRI SO V GLAVNEM SKRITI,NIHČE NE IZVE KDO JIH JE POTUNKAL
ivo55
31. 01. 2010 19.21
Se pravi, da v kolikor so dokazi zakoniti, je kriminal pravno gledano s temi dokazi nezakonit. Obstajajo pa tudi nezakoniti dokazi in tak kriminal pravno gledano je po tej verziji zakonit. Bog se usmili pravice!
gorbi23
31. 01. 2010 19.18
Uglednejši švicarski politiki, med njimi tudi sama predsednica Doris Leuthard, so Nemčijo opozorili, da naj ne pridobi teh podatkov. in to državo kujemo v ne vem kaj, državo ki služi z lopovi
luka.ki.muka
31. 01. 2010 18.34
Sploh ne zastopim, zakaj ilegalno. Kaj nimamo nekih zakonov in predpisov? Če se preohlapni, se jih spremeni in uporabi.
preverjeni
31. 01. 2010 17.39
No, čisto pragmatični pogled: izplača se plačati za podatke in kasirati barabe. Če niso uradne institucije sposobne kaj takega doseči, pa naj podjetništvo..