Kakšen smisel še ima zavezništvo, nastalo leta 1949? S tem vprašanjem se severnoatlantsko zavezništvo ukvarja vsakih nekaj let. In po 66 letih se je vrnil stari dobri sovražnik.
Eden najvišjih vojaških predstavnikov Nata je včeraj dejal, da nihče ne ve, kaj se dogaja v glavi Vladimirja Putina, verjetno niti on sam ne. A z vojaškega stališča je položaj preprost. Katerokoli pot bo Rusija izbrala, Nato je in bo pripravljen. Tako bo slovenski minister za obrambo Janko Veber s kolegi danes odločal tudi o ustanovitvi Skupne bojne sile v zelo visoki pripravljenosti (VJTF –Very high redines joint task force). Ideja je sicer stara več let, koncept pa so potegnili iz naftalina na vrhu Nata v Wallesu, toda dogodki v Ukrajini so dali veter v jadra ustanovitvi zelo hitrih odzivnih enot. Severnoatlantska zveza sicer ima odzivne sile, NRF, v katere je bila že večkrat vključena tudi Slovenija, a tokrat gre za celo divizijo. Med 10.000 in 30.000 vojakov zavezništva, ki bi bili v 48 urah sposobni operativnega premika kamorkoli na območju zveze Nato! Seveda je ta enota ustanovljena za obrambo periferije Nata, imela pa bo najnapornejše vaje in najzahtevnejše teste.
Uradno nič, neuradno se vse vrti okoli Rusije
Gre za prvi konkreten in odločen strateški odziv na spremenjeno, agresivnejšo politiko Vladimirja Putina. Združene države Amerike, ki imajo najmočnejšo besedo v zvezi Nato, se namreč še vedno niso odločile, ali bi začele oboroževati Ukrajino z naprednejši bojnimi sistemi. Veleposlanik ZDA v Natu, nekdanji general s tremi zvezdicami Douglas Lute je včeraj dejal, da tehtajo pozitivne in negativne učinke morebitnega oboroževanja. Veleposlanik ni bil edini, ki je za primero uporabljal zdravniško zapoved »ne škodi« (do no harm). Lute jo je sicer izrekel v povezavi s sankcijami Rusiji – trudili naj bi se, da oboroževanje ne bi škodilo paketu delujočih sankcij v povezavi z zdaj že mrtvim mirovnim procesom v Minsku.
Pristop "ne škodi" je včeraj zagovarjal tudi visoki diplomat zveze Nato, veteran zavezništva, ki ni želel biti imenovan. Zveza ne želi biti javno udeležena v konfliktu, saj bi s tem še pripomogla k poslabšanju razmer v Ukrajini.
Doug Lute pa je priznal, da Rusi v Ukrajini nimajo vojaških formacij, so pa po ameriških obveščevalnih podatkih navzoči povsod. Uporabljajo izredno zapletene bojne sisteme, za katere se je treba uriti vsaj desetletje, separatisti pa takšnega orožja ne znajo uporabljati. Prav tako so prisotni tudi člani specialnih ruskih sil SPECNAZ in ruski vojaški obveščevalci.
Stare ladje in letala, ki smo jih v osemdesetih gledali skozi periskope
Vojna v Ukrajini bo čez nekaj dni neslavno praznovala prvi rojstni dan, kljub več kot 5500 mrtvim in stotisočim beguncem ter vse bolj predrznemu ruskemu vojaškemu vpletanju so generali in admirali zveze Nato samozavestni. Ruski medved se prebuja, v Natu pa ne verjamejo v modernizacijo ruske mornariške flote. "Gre za iste ladje, ki sem jih v osemdesetih gledal skozi periskop kot mlad poveljnik podmornice," je bil zgovoren komodor (kapitan bojne ladje) ene od skandinavskih članic. "Podcenjujejo nas, če mislijo, da se bomo odzvali na lete po Atlantiku 50 let starih bombnikov, pa četudi imajo jedrsko oborožitev. Z vojaškega vidika to nima smisla." V Natu ocenjujejo, da gre za izključno za politično sporočilo. Tudi prelet Rokavskega preliva pred dnevi je bilo legalno dejanje ruskega letalstva, a ker izklopijo avtomatske odzivnike in ne prijavijo leta mednarodnim kontrolam letenja, gre za pobalinsko, nespametno in nevarno ravnanje s potniškimi letali.
Sporazum med Natom in Rusijo je na umetnem dihanju
Boris Jelcin je z Natom maja 1997 podpisal sporazum, s katerim so se dogovorili, da si bodo skupaj prizadevali za trajen mir v duhu demokracije in sodelovanja. Po gruzijski vojni, raketnem ščitu, računalniškem napadu na Estonijo in ukrajinskem konfliktu je od Pariškega ustanovnega dokumenta ostalo le malo. "Vojni car", nekdanji ameriški generalpolkovnik Lute, ki je nadzoroval vojni v Iraku in Afganistanu, nam je povedal, da Nato enostransko vztraja pri sporazumu, v upanju, da se Rusija vrne za pogajalsko mizo. Navsezadnje ni prekinjeno vse sodelovanje med Natom in Rusijo. Ker je stabilen Afganistan v Putinovem interesu, Rusija Natu še vedno dopušča logistične poti čez njeno ozemlje. Nova Natova misija v Afganistanu, ki je nasledila ISAF, Odločna podpora (Resolute Support – RSM), je obdržala standardno logistiko in se še vedno oskrbuje prek Pakistana in Rusije.
Odločna podpora Slovenije
Prav v tej misiji imamo Slovenci nov kontingent s sedmimi pripadniki enote za specialno delovanje s svežim specialcem in obetavnim poveljnikom Mihom Rijavcem. A delo naših je ostalo enako. Mentorstvo afganistanske vojske v Heratu in 207. korpusa je naloga, ki so jo naši vojaki opravljali že v misiji ISAF. Zastava Slovenske vojske tako ostaja v Afganistanu še vsaj do leta 2016, pa tudi po tem letu bomo morali zavezništvu verjetno ponuditi takšno ali drugačno nadaljevanje sodelovanja.
Odločna podpora zavezništva afganistanskih varnostnih sil – vojske in policije – bo vsaj v financiranju trajala do leta 2025. V tem času bodo več kot stotisočglavo afganistansko vojsko v glavnem financirale donacije z zahoda. Nihče v Natu pa ne zahteva izključno vojaškega prispevka Slovenije. Kanada se je odločila, da bo v operaciji Odločna podpora sodelovala le s finančnim prispevkom. V treh letih bo za afganistansko varnost prispevala 77 milijonov evrov in Slovenija bi lahko poiskala tudi nevojaško pot. Kajti v delovanju Natovih misij je precej niš – Japonska je denimo ena najuspešnejših pri sodelovanju z organizacijami, ki se ukvarjajo s čiščenjem premnogih minskih polj v Afganistanu.
Prav tako bo Nato iskal države, ki bi prispevale 48-urne enote. Letalstva Slovenija ne bo ponudila, ker ga tako rekoč nima, prav tako ne mornarice ali pehote. Samo divizija v dvodnevni pripravljenosti, ki jo bodo danes ustanavljali, bo verjetno večja, kot je celotna Slovenska vojska. Lahko pa naša vojaška politika ponudi specialna znanja ali celo specialne sile, saj so se naši pripadniki enote za specialno delovanje v Afganistanu v misiji ISAF v sodelovanju z ameriško Delto, Rangerji in Tjulnji zelo izkazali.
KOMENTARJI (335)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.