V Afganistanu so danes potekale druge predsedniške volitve v zgodovini države, ključne za njeno prihodnost. Ob 17. uri po lokalnem času (ob 14.30 po srednjeevropskem času) so se zaprla vsa volišča in začelo se je štetje glasov.
Volitve so sicer potekale v znamenju relativno nizke udeležbe, kar bi po mnenju nekaterih opazovalcev lahko pomenilo težave za legitimnost volitev. Toda afganistanski predsednik Hamid Karzaj, ki se mu obeta nov petletni mandat, je prepričan, da nizka volilna udeležba ne bi smela biti težava. "Afganistanci so se uprli raketam, bombam in grožnjam ter prišli na volitve. Videli bomo, kakšna je bila udeležba. Toda prišli so na volitve in to je odlično," je dejal po zaprtju volišč. Volivce je pohvalil, da so se uprli grožnjam talibanov in se udeležili volitev.To je bil "dober dan" za Afganistan, je še dejal in pojasnil, da je bilo danes v vsej državi 73 napadov upornikov.
Volilni dan potekal relativno mirno
Skrajneži so 73 incidentov izvedli v 15 od skupno 34 afganistanskih pokrajinah, je povedal Karzaj. Pri tem je bilo ubitih več ljudi, med njimi policisti, vojaki in civilisti, je dodal, natančnejših številk pa ni povedal.
Eden večjih incidentov je bil v pokrajini Baghlan na severu države, ko so skrajneži napadli istoimenski kraj in preprečili, da bi se volišča odprla. V spopadih, ki so izbruhnili, naj bi bilo ubitih več ljudi.
V zahodni pokrajini Herat so talibanski uporniki napadli tri volišča in zažgali vse volilne skrinjice z glasovnicami vred, je povedal lokalni guverner. Napadi naj ne bi zahtevali žrtev.
V Helmandu na jugu države pa je moral zasilno pristati britanski helikopter, ki naj bi ga sestrelili talibani. Posadka se je k sreči rešila brez poškodb, vojska pa že preiskuje, kaj je bil vzrok nenadnega "ognja v motorju".
Poročila o kršitvah
Afganistanska volilna komisija je prejela tudi več pritožb o kršitvah na volitvah. Nekdanji zunanji minister Abdulah Abdulah je v izjavi za javnost izpostavil približno 40 kršitev, večinoma na račun uradnikov na voliščih, ki naj bi pozivali volivce, da volijo za sedanjega predsednika.
Ena od kršitev se je nanašala tudi na črnilo, s katerim so označili prste volivcev, da so že volili. Toda kot je opozoril vodja volilne komisije Azizullah Lodin, so dobili poročila, da naj bi se to črnilo dalo izbrisati in so potem nekateri lahko volili znova.
Javljenih je bilo še več pritožb na račun poteka volitev, ki pa so jih veliko odpravili že med samim procesom, je še povedal Lodin.
Bo zmagovalec združil narod?
Če bo zmagovalcu uspelo združiti številna sprta plemena in frakcije, potem ima stabilizacija države še možnosti, v nasprotnem primeru pa bo Afganistan še dolgo problem mednarodne skupnosti.
Afganistan se namreč sooča z vse večjim nasiljem, hkrati pa notranji politični boji in korupcija še dodatno slabijo moč administracije predsednika Karzaja, da bi lahko Afganistan prevzel odgovornost za lastno usodo.
Trije kandidati
Izmed 41 predsedniških kandidatov so glavni favoriti le trije – sedanji predsednik Karzaj, nekdanji zunanji minister Abdulah Abdulah in nekdanji finančni minister Ašraf Gani. Po zadnjih javnomnenjskih raziskavah bi Karzaj dobil 36 odstotkov glasov, Abdulah 20, Gani pa sedem. Vsi drugi skupaj pa bi prejeli okoli 13 odstotkov glasov. Poznavalci napovedujejo še drugi krog volitev, saj je za zmago je potrebnih najmanj 50 odstotkov glasov. Razpisan naj bi bil oktobra.
300.000 vojakov skrbelo za varnost
Za varnost je na dan volitev skrbelo okoli 300.000 vojakov; 200.000 afganistanskih in 100.000 vojakov Isafa, ki jih vodi Nato. Slovenski vojaki, ki so v okviru sil Isaf nameščeni na zahodu države v Heratu, za varnost volišč niso skrbeli, so pa sodelovali v predvolilnem procesu pri obveščanju volivcev.
Isaf bo med volitvami prekinil vojaške operacije in bo izvajal zgolj operacije, namenjene zaščiti ljudi. Karzaj se je zavzel za prekinitev ognja, afganistanska vlada pa je domače in tuje medije pozvala, naj na dan volitev ne poročajo o nasilnih incidentih, da ne bi prestrašili volivcev. Novinarji so to že zavrnili kot nesprejemljivo.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.