Italijanski predsednik Giorgio Napolitano je končal posvetovanja s predstavniki strank, odločitev o mandatarju pa bo sporočil v soboto. Najverjetneje bo sestavo vlade znova zaupal Romanu Prodiju, ki je v sredo odstopil z mesta premierja. Predstavniki strank levosredinske koalicije so mu namreč na srečanjih potrdili zaupanje v Prodija.
Napolitano, ki je na pogovorih poskušal ugotoviti, ali ima vodja levosredinske koalicije dovolj podpore, da bi ga znova imenoval za mandatarja, ali bo moral poiskati drugega oziroma razpisati nove volitve, je največ časa posvetil predstavnikom Prodijeve koalicije strank Oljka. Za njimi so se na Kvirinalu zvrstili še Napolitanovi predhodniki, Francesco Cossiga, Oscar Luigi Scalfaro in Carlo Azeglio Ciampi.

Vlada ne bo druga, ampak ista
Po navedbah italijanskih medijev naj bi Napolitano Prodija zaprosil, naj znova preveri podporo v obeh domovih parlamenta in zahteva zaupnico sedanji ministrski ekipi. Ob tem je izrazil upanje, da bo vlada iz tega procesa izšla močnejša.
Tudi Prodijev namestnik Francesco Rutelli meni, da ne bo "druge" Prodijeve vlade. "Zahtevali bomo, da parlament podeli zaupnico premierju s sedanjo vlado," je dejal.
12 točk za rešitev krize
Prodi je sporočil, da bo mandatarsko ponudbo sprejel, le če bi mu vse članice njegove devetstrankarske koalicije, ki sega od krščanskih do komunističnih strank, zagotovile popolno podporo.
Koalicijske stranke so že naredile prvi korak k temu, sprejele so namreč politični program v 12 točkah, s katerim želijo razrešiti nastalo politično krizo. Med točkami omenjenega političnega programa je tudi spoštovanje italijanskih obveznosti v tujini, med drugim v Afganistanu.
Po besedah italijanskega zunanjega ministra Massima D'Aleme so koalicijski partnerji Prodiju s tem dali "močan mandat", da nadaljuje s svojim delom na mestu premierja.
'Ta vlada ni sposobna vladati'

Italijanski opozicijski voditelj Silvio Berlusconi je med sestankom s predsednikom države slednjega zaprosil, naj premierju Romanu Prodiju ne obnovi mandata, saj ta nima zadostne podpore za učinkovito vladanje. Že pred srečanjem je zagrozil tudi z množičnimi protesti, če bi Napolitano kljub njegovim nasvetom znova podprl Prodija.
Predčasne volitve niso verjetne
Politični analitiki ocenjujejo, da predčasne volitve v Italiji "niso verjetne". "Italija mora najprej spremeniti volilni sistem in zagotoviti, da bo nov zakon prinesel bolj stabilne vlade v prihodnosti," je poudaril Franco Pavoncello z Univerze John Cabot v Rimu. Gianfrano Pasquino z univerze John Hopkins pa je medtem izrazil pričakovanje, da bo Napolitano Prodija zaprosil, naj nadaljuje z delom, vendar je treba prej zagotoviti "delujočo večino" v senatu.
Uporni senator bo letel
Prodi je odstop ponudil v sredo, potem ko senatorji niso podprli vladne zunanje politike.

Prodijeva koalicija je imela že od vsega začetka v parlamentu zelo tesno večino, zlasti v zgornjem domu, kjer ima samo enega senatorja več kot desnica. Poleg tega je običajno lahko računala še na glasove vsaj treh od sedmih dosmrtnih senatorjev, ki ne pripadajo nobeni stranki. Pri glasovanju o podpori vladni zunanji politiki pa sta Prodija pustila na cedilu po en član vsake od obeh komunističnih strank in dva dosmrtna senatorja. Vsi so se vzdržali, kar v senatu velja kot zavrnitev.
Enega od njih, člana prenovljenih komunistov Franca Turigliatta, zdaj čaka kazen. Predsednik njegove stranke Franco Giordano je namreč napovedal, da ga bodo kot enega od krivcev za vladno krizo izključili iz svojih vrst. Razložil je, da je njegovo obnašanje močno škodilo ugledu stranke, ter pohvalil senatorje, ki se sicer niso popolnoma strinjali z vladno zunanjo politiko, a so jo podprli, saj niso želeli ogroziti večine. Kritiki že opozarjajo, da gre v tem primeru za vrsto cenzure, saj naj bi se senatorji odločali po svoji vesti.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.