Družina dolgoletnega nekdanjega zimbabvejskega predsednika Roberta Gabriela Mugabeja bije bitko z oblastmi glede njegovega pogreba in vprašanja, kje bo pokopan.
Pomembni člani vladajoče stranke si želijo, da bi bili njegovi ostanki pokopani v grobnici na vrhu hriba, malo zunaj glavnega mesta Harare, na zadnjo pot pa bi ga pospremili z žalno slovesnostjo na nacionalnem stadionu, na katero bi prišli visoki afriški voditelji.
Medtem ožji družinski člani, njegova druga soproga Grace, in prijatelji opozarjajo, da je pred smrtjo večkrat jasno izrazil željo, da bi rad bil pokopan v svojem rojstnem kraju Zvimba, okoli 100 kilometrov iz Harare. Pogreb naj bi bil v ožjem družinskem krogu. Nekdanji predsednik namreč ni želel, da bi se njegova smrt izkoriščala v politične namene.
V petek ga je zimbabvejski predsednik Emmerson Mnangwa razglasil za narodnega heroja. "Z največjo žalostjo sporočam, da je umrl ustanovni oče Zimbabveja in nekdanji predsednik Robert Mugabe," je zapisal na Twitterju. Podrobnosti o pogrebu ni sporočil, njegova izbira besed pa je nakazovala na željo, da bi bil pokopan na National heroes Acre, ponosu Zimbabveja, postavljenemu v čast v vojni padlim junakom. Napovedal je tudi, da bo pred pogrebom razglasil dneve žalovanja.
Mugabejevih posmrtnih ostankov sicer še niso pripeljali iz Singapurja, kjer je bil že več mesecev na zdravljenju in je v petek, v 95. letu starosti, tudi umrl. Tam je tudi še vedno njegova družina.
Mugabe sicer velja za junaka osvoboditve države izpod britanskega kolonialnega jarma, ki se je nato spremenil v ekscentričnega despota. Sprva je bil zelo priljubljen in tudi mednarodno priznan voditelj mlade države sredi Afrike, saj je napovedoval politiko rasne sprave in celovito gospodarsko ter socialno prenovo države. A svojo vladavino je začel vse bolj spreminjati v diktatorski režim, gospodarske reforme pa v družbene eksperimente, ki so se končali klavrno in dejansko še zaostrili nasilje predvsem nad belsko manjšino v državi.
Zimbabveju je s trdo roko vladal 37 let, dokler ga pred dvema letoma niso odstavili njegovi do tedaj najbližji sodelavci. Ko je leta 2017 skušal odstaviti svojega podpredsednika, ga je doletel vojaški udar. Najprej so ga spravili v "hišni pripor", nato pa ga po množičnih demonstracijah prisilili v odstop. Po tem se je njegovo zdravje začelo hitro slabšati. V zadnjih letih pred smrtjo se praktično ni več pojavljal v javnosti. Za njim ostajata 41 let mlajša druga žena Grace in dva sinova.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.