V poskusu najdbe rešitve se je britanska premierka Theresa May skupaj z drugimi visokimi predstavniki vlade danes pogovarjala s poslanci njenih konservativcev in severnoirske DUP, ki podpira manjšinsko vlado, pa tudi opozicije. Premierka se je že v sredo zvečer, potem ko je prestala glasovanje o nezaupnici, sestala z voditelji opozicijskih Liberalnih demokratov, Škotske nacionalne stranke (SNP) ter velške Plaid Cymru. S Corbynom se ni srečala, saj ta pogovore pogojuje z odpovedjo možnosti izstopa brez dogovora. To je zavrnila, je pa izrazila odprtost za pogovore z laburisti. Britanski poslanci bodo sicer o novem načrtu B glede britanskega izstopa iz EU odločali predvidoma 29. januarja.
Mayeva še vedno vztraja, da je brexit, ki je projekt desnega krila konservativcev, ljudska volja
Premierka je izid glasovanja v poslanski zbornici včeraj pozdravila in obljubila, da si bo še naprej prizadevala uresničiti rezultat referenduma, na katerem so volivci leta 2016 podprli izstop države iz povezave. "Imamo odgovornost, da najdemo pot naprej, ki bo zagotovila podporo parlamenta," je dejala.
Najti moramo rešitve, s katerimi se lahko pogajamo in ki bodo dobile zadostno podporo v parlamentu, je še dodala. Po njenem obstajata dve poti, da se Velika Britanija izogne brexitu brez dogovora. "Prvi je, da potrdimo dogovor. Drugi, da ustavimo postopek po 50. členu, kar bi pomenilo, da ostanemo v EU in s tem ne spoštujemo referendumskega izida, in to je nekaj, česar ta vlada ne bo storila," je zatrdila.
Tudi vodja opozicijskih liberalnih demokratov Vince Cable je dejal, da so se sicer pripravljeni pogovarjati s premierko, ki pa da mora z mize umakniti brexit brez dogovora. Potrebna je tudi resna razprava o novem referendumu, je dodal. Vince je bil oster tudi do Corbyna: "Spremeniti mora stališče in podpreti nov referendum, sicer ga bomo dojemali kot služabnika brexita, kar tudi bo."
Mayeva: Nemogoče je izključiti možnost brexita brez dogovora
Vodja največje laburistični stranke Jeremy Corbyn, ki je bil tudi pobudnik glasovanja o nezaupnici, je pod vse večjim pritiskom opozicijskih strank, tudi svoje, naj podpre nov referendum. Danes se je temu zelo približal, ko je dejal, da je politična kriza tako resna, da vse opcije ostajajo na mizi: tudi nov referendum. Kot je povedal v govoru pred privrženci v obmorskem mestu Hastings, je njihova "dolžnost, da preučijo druge možnosti, vključno z ljudskim glasovanjem".
Mayevo je pozval, naj zavrže omejitve, ki jih je postavila glede dogovora, in se "resno loti predlogov za prihodnost". Opozoril jo je pred poskusi pritiskov na poslance, da sprejmejo njen "skrpan dogovor" z grožnjo kaosa, ki bi ga državi prinesel izstop brez dogovora, poroča britanski BBC.
Mayeva mu je še isti dan odgovorila, da je zanjo nemogoče, da izključi možnost brexita brez dogovora, saj bi potem morala popolnoma ustaviti proces izhoda Velike Britanije iz povezave.
"Dve možnosti sta, kako se lahko izognemo brexitu brez dogovora: ali se podpre dogovor, v tem primeru sporazum o izhodu, ki smo ga dogovorili z EU, ali da Velika Britanija prekliče 50. člen in se odloči, da za stalno ostane v EU," je zapisala v pisnem odgovoru. Dodala je, da bi bilo po njenem mnenju narobe, da ne bi upoštevali izida referenduma.
Čeprav so vedno glasnejši pozivi, da naj Mayeva pusti za seboj nesporazumni brexit, pa je britanska premierka namesto tega dramatično ukazala pripravljenost britanske vojske na nesporazumno ločitev. Vojska bo torej v pripravljenosti vse od 10. februarja.
Francoska vlada pa je danes sprožila načrt za soočanje s posledicami britanskega izstopa iz Evropske unije brez dogovora, je po današnjem srečanju z več ministri o brexitu povedal francoski premier Edouard Philippe. Po njegovih besedah je namreč brexit brez dogovora vse verjetnejši.
"Odločil sem se aktivirati načrt za brexit brez dogovora," je povedal Philippe. Načrt, ki so ga pripravljali od aprila lani, vsebuje zakonodajne in pravne ukrepe, s katerimi bodo pravice Francozov in francoskih podjetij učinkovito zaščitene, je poudaril.
Načrt zagotavlja tudi 50 milijonov evrov investicij v francoska pristanišča in letališča, ki so po besedah francoskega premierja mesta, kjer bo potrebnih največ sprememb. V nekaterih pristaniščih bodo na primer zgradili parkirišča, v drugih pa postavili infrastrukturo za izvajanje nadzora na meji. V prihodnjih tednih nameravajo zaposliti 600 ljudi, med drugim carinike in veterinarskih inšpektorjev, je pojasnil.
Francoski senat bo sicer predvidoma še danes potrdil tudi poseben zakon, ki bo vladi omogočil sprejemanje odločitev z dekretom, če bo to v primeru brexita brez dogovora potrebno. Zakon je sicer v sredo zvečer že potrdil spodnji dom francoskega parlamenta.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.