Theresa May trenutno najverjetneje bije bitko svoje politične kariere. Britanska premierka se je namreč očitno le 'vdala' večinski volji članov kabineta in v današnjem nagovoru v poslanski zbornici poudarila, da bo britanskemu parlamentu dovolila, da glasuje o preložitvi izstopa iz Evropske unije, če bodo poslanci zavrnili ločitveni sporazum z EU in možnost brexita brez dogovora.
Kot je dejala, bodo poslanci o spremenjenem ločitvenem sporazumu z EU glasovali do 12. marca. Če ga bodo zavrnili, tako kot sredi januarja, bodo 13. marca glasovali o brexitu brez dogovora.
Če bodo zavrnili obe možnosti, bo vlada po besedah premierke 14. marca predlagala glasovanje o "kratkem in omejenem podaljšanju" brexita. Mayeva je dodala, da je podaljšanje smiselno kvečjemu do konca junija, sicer bi bile v državi potrebne volitve v Evropski parlament.
Poudarila je sicer, da ni naklonjena podaljšanju roka za izstop. Izpostavila je še, da s podaljšanjem ne bi izključili možnosti brexita brez dogovora.
Po njenih besedah bi se morali osredotočiti na to, da Združeno kraljestvo zapusti EU 29. marca z dogovorom. "Lahko odidemo 29. marca in to na najboljši možni način – z dogovorom," je izpostavila. Poslanska zbornica je januarja ločitveni dogovor z EU zavrnila, za glavno sporno točko pa velja tako imenovano irsko varovalo.
So jo 'prisilile' grožnje z odstopi?
V to, da bo britanska premierka dopustila glasovanje o preložitvi brexita, naj bi jo domala 'prisilile' množične grožnje z odstopi ministrov, odločenih, da ne bodo pristali na brexit brez dogovora. 23 članov kabineta se je sinoči namreč skrivaj sestalo, da bi se pogovorili o tem, kako preprečiti izstop brez dogovora, načrtovan za 29. marec. 15 naj bi jih ob tem zatrdilo, da so v nasprotnem primeru pripravljeni odstopiti, poročajo britanski mediji.
Ministrski kabinet si sicer močno prizadeva, da bi rok za podaljšanje odhoda Združenega kraljestva iz Evropske unije podaljšali, s tem pa preprečili tako imenovani trdi brexit.
S tem, ko so pogajanja glede pogojev izstopa Velike Britanije iz Evropske unije v Bruslju najprej skorajda povsem zastala, so napetosti na Otoku dosegle nov vrhunec. Mayeva se je včeraj sicer v Šarm el Šejku srečala s predsednikom Evropske komisije Jean-Claudom Junckerjem, s katerim sta se dogovorila, da se morajo pogovori glede brexita končati do 21. marca, ko se začne vrh EU.
Meyeva je poslancem danes povedala, da je imela z Junckerjem zelo "konstruktivno srečanje" glede možnih pravnih sprememb v zvezi z irskim varovalom, ki bi bile sprejemljive tudi za poslansko zbornico. "Govorila sem z voditelji vsake posamezne države članice EU in jim pojasnila našo situacijo," je dodala. "Združeno kraljestvo in EU sta se tako strinjala, da se bosta potrudila, sodelovala in naredila vse za to, da trda meja med Irsko in severno Irsko ne bo potrebna," je še poudarila.
Premierka kritična do Corbyna, ker zdaj dopušča nov referendum
Glasovanje bo v poslanski zbornici tudi v sredo, pri čemer Mayeva upa, da bo dobila potrditev za svojo strategijo glede brexita. Kot je dejala, upa, da bodo poslanci v sredo nakazali, da bi lahko podprli dogovor z EU, ki bi vseboval pravno zavezujoče spremembe.
V današnjem nagovoru poslancem je bila premierka tudi kritična do vodje opozicijskih laburistov Jeremyja Corbyna, ker si je premislil in zdaj dopušča možnost drugega referenduma o brexitu. "Volivci laburistov, ki so glasovali za brexit, bodo upravičeno zgroženi," je poudarila in menila, da je na kocki verodostojnost demokracije v Veliki Britaniji.
Corbyn ji v razpravi ni ostal dolžan in je poudaril, da bo dopolnitev 50. člena pogodbe o EU, ki ureja izstop iz unije, nujna zaradi zmešnjave v pogajanjih ter premierkine odločitve, da dopusti, da se bo čas iztekel. "Če vlada želi prava ponovna pogajanja o ločitvenem dogovoru, bi morala upoštevati pogoje, ki bi ji zagotovili večino v parlamentu," je dejal. Dodal je, da so ti pogoji omenjeni v amandmaju, ki ga za sredino glasovanje predlagajo laburisti.
Tudi vodja poslanske skupine škotskih nacionalistov (SNP) Ian Blackford je bil kritičen do premierkinega zavlačevanja. "Tej predsednici vlade ne moremo zaupati," je zaključil.
Corbin je sicer že včraj sporočil, da bodo – v kolikor bodo v sredo zavrnili njihov predlog dogovora – podprli nov referendum. "Vložili ali podprli bomo amandma, s katerim bomo izrazili voljo javnosti in da bi preprečili, da bi škodljivi brexit konservativcev vsilili državi. Tako ali drugače bomo storili vse, kar je v naši moči, da bi preprečili scenarij izstopa iz EU brez dogovora," obljublja Corbyn.
Dejstvo, da bo Mayeva dopustila glasovanje preložitvi brexita, pa je (pričakovano) sprožilo bes med evroskeptiki, ki so bili odločni, da je edina prava rešitev brexit brez dogovora.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.