V azijskih medijih je završalo - sestra severnokorejskega voditelja Kim Džong Una KIm Jo Jong naj bi bila namreč noseča. Uradne potrditve o blaženem stanju s strani severnokorejskih državnih oblasti (še) ni, malo pa je tudi verjetno, da se bo to sploh zgodilo, saj je prva družina odeta v pravo tančico skrivnosti. Govorice naj bi kljub temu sprožil ugledni vladni vir, poroča BBC.
So vse le govorice?
Zakaj ljudje tako željno poslušajo govorice o prvi severnokorejski družini? "Ker so kot kakšna kraljeva dinastija, temu pač ne morejo uiti," pojasnjuje Andray Abrahamian. "A čeprav bi novica o nosečnosti lahko bila le čenča, je to kljub vsemu čenča o pomembni osebi iz države, ki jo mi, zahodnjaki, težko razumemo."
O družini Kim Džong Una je znanega le malo, še tiste redke informacije pridejo ponavadi s strani južnokorejske obveščevalne službe. Se pa je v preteklosti že zgodilo, da je medijem "bonbončke" o severnokorejskem voditelju ponudil "zanimiv" vir - nazadnje je bil to na primer ameriški košarkarski super zvezdnik Dennis Rodman.
Severno Korejo je obiskal že večkrat, leta 2013 se je ob tem srečal tudi s Kim Džong Unom in njegovo soprogo, ob obisku pa naj bi bila zraven tudi njuna hčerka - podatek, ki je številne presenetil.
Ugiba se, da naj bi imel Un tri otroke, a mediji in "poznavalci" to sklepajo le na podlagi obdobij, ko je bila Unova soproga dlje časa odsotna iz javnosti.
Vrhovnega voditelja državljani smatrajo skoraj za božanstvo - k temu je zagotovo pripomogel močan državni propagandni stroj. Podatki s strani uradnih oblasti kapljajo le redko. "Tam pač vlada absolutna monarhija," je za BBC dejal Fjodor Tertitski. "Zato je družina Kim Džong Una pač nekaj posebnega."
Abrahamian ob tem dodaja: "Vsi severnokorejski voditelji veljajo za malodane legendarne osebnosti. Skrivnosti niso le nam, pač pa tudi lastnim državljanom."
Gradnja kulta osebnosti se je začela že vsaj v času Kim Il Sunga, se nadaljevala s Kim Džong Ilom in prešla na zdajšnjega voditelja, med drugim tudi zato, da bi že vnaprej zagotovili nasledstvo na čelu države. Kult voditelja je pač močnejši od česar koli.
"Severnokorejci ne čutijo potrebe po tem, da bi že zelo zgodaj razglašali rojstvo naslednika, ker se šele pozneje izkaže, kdo natančno ta naslednik sploh bo," pravi Abrahamian.
Kim Džong Un je na primer tretji sin Ila, v javnosti se je prvič uradno pojavil šele septembra 2010, leto dni pred očetovo smrtjo. Javnost je sicer pričakovala, da bo nasledil očeta, a so oblasti to uradno razglasile šele po Ilovi smrti.
Je pa zanimivo, da posebna avra sije zgolj okrog voditelja, ni pa se prenesla (vsaj ne javno) na ožje člane njegove brate in sestre. Kim Jo Jong sicer velja za močno bratovo podpornico, Un naj bi se zelo naslanjal na sestrin mnenje.
"A Unovi sestri režimska propaganda kljub temu ni namenila posebnega mesta," razlaga Abrahamian, zato najverjetneje tudi njeni otroci ne bodo podedovali kakšnih vidnih mest na čelu države.
Sicer naj bi bil to že drugi otrok Kim Jo Jong. Naj bi bil, saj tudi podatki o obstoju morebitnega prvega potomca niso uradno potrjeni. Zato pa je toliko prostora za čenče in govorice.
A potencialna nosečnost mlade Severnokorejke nekaterih ni "vrgla s tira": "Ne vem, zakaj toliko prahu okrog njene nosečnosti," je dejal profesor s seulske univerze Andrei Lankov. "Ljudje imamo pač to prijetno in koristno navado, da seksamo. In imamo otroke."
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.