Vprašanje samostojnosti Katalonije je vse prej kot črno-belo. Prizadevanje za neodvisnost je trenutno kot magma, znotraj najdemo vse, pojasnjuje Steven Forti, poznavalec aktualnega dogajanja v tej španski regiji. "Treba je razumeti dva vzroka za to dogajanje, eden je španski institucionalni sistem, drugi pa gospodarska kriza," pravi in dodaja, da je to pravzaprav odraz krize, v kateri je celotna Španija že več let, ne le nekaj tednov.
V pogovoru, posnetem v Barceloni, je večkrat poudaril heterogenost katalonske družbe, v kateri še najbolj prevladuje del družbe, ki si želi spremembe, ni pa jasno, kakšne naj bi te natančno bile. Prav polarizacijo znotraj katalonske družbe vidi kot eno največjih nevarnosti. Hkrati pa ne deli mnenja, ki ga kot močan argument uporabljajo privrženci samostojnosti, da je katalonska identiteta ogrožena pod Španijo.
Če bi se španska vlada recimo pred petimi leti soočila s težavami in pristala na dialog ter z manjšimi spremembami ustave in zakonodaje umirila frustracije Kataloncev, v tem trenutku ne bi bili priče tako siloviti krizi, ki je postala tudi velik problem za Evropsko unijo. Kakšna bo Katalonija čez 10 let je v tem trenutku nemogoče napovedati, kakšne so možnosti in kaj bi si želel Forti, pa poglejte v priloženih videoposnetkih.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.