Grško veleposlaništvo v Zagrebu je zanikalo špekulacije, da bi lahko Grčija blokirala hrvaška pogajanja za vstop v Evropsko unijo zaradi nerazrešenih vprašanj, povezanih z makedonsko narodnostno manjšino in avtokefalnostjo makedonske pravoslavne cerkve.
''Informacija je neresnična. Ni nobene možnosti, da bi Grčija blokirala Hrvaško na poti v EU,'' je dejal tiskovni predstavnik grškega veleposlaništva Zafeirios Rossidis. Tudi tiskovni predstavnik hrvaške vlade Zlatko Mehun je dejal, da ''ni nobenih uradnih naznanil, da bi Grčija blokirala hrvaška pristopna pogajanja'', je poročal hrvaški časnik Novi list.
Za Nizozemsko problem dokumenti o ''Nevihti''
Bi se pa lahko zgodilo, da bi hrvaška pristopna pogajanja blokirala Nizozemska, in sicer zaradi domnevnega nesodelovanja uradnega Zagreba s haaškim sodiščem za vojne zločine, storjene na območju nekdanje Jugoslavije, je še poročal častnik. To namreč Zagrebu očita glavni haaški tožilec Serge Brammertz, ki pravi, da Zagreb še ni predal sodišču celotne dokumentacije o hrvaški vojaški operaciji ''Nevihta''.
Zaradi tega naj bi Nizozemci nasprotovali odprtju poglavja o pravosodju in temeljnih človekovih pravicah, po navedbah diplomatskih virov pa naj bi pri tem imeli tudi podporo Belgije in Velike Britanije. Ti isti diplomatski viri naj bi po poročanju hrvaških medijev tudi trdili, da to nima nobene zveze s slovensko blokado hrvaških pristopnih pogajanj, saj je sodelovanje s haaškim sodiščem dejanski pogoj Hrvaški za vstop v Unijo, medtem ko dvostranski problemi s Slovenijo niso pogoj.
Uradna stališča nejasna
Na omenjeno poročanje Novega lista se je medtem danes odzvalo nizozemsko veleposlaništvo v Zagrebu. Kot so sporočili, priznavajo, da Hrvaška sicer v mnogih vidikih sodeluje s haaškim sodiščem, vendar pa obžalujejo, da je Zagreb samo delno spoštoval sodni nalog in da še vedno niso dobili ''ključnih dokumentov'', povezanih s primeri nekdanjih hrvaških generalov Anteja Gotovine, Mladena Markača in Ivana Čermaka. ''Zato upamo, da bo popolno sodelovanje vzpostavljeno nemudoma,'' so še sporočili.
Hrvaško zunanje ministrstvo pa možnosti nizozemske blokade ni niti potrdilo niti zanikalo, poroča hrvaški spletni portal Index.hr. Sporočili so le, da razprava o izpolnjevanju meril za odprtje poglavja o pravosodju v okviru Sveta EU še ni zaključena.
KOMENTARJI (343)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.