Grčija namerava na meji s Turčijo zgraditi ograjo, s čimer bodo poskušali zajeziti naval ilegalnih priseljencev, je napovedal grški minister, pristojen za to vprašanje, Hristos Papucis. Okoli 200 kilometrov dolga meja med Turčijo in Grčijo je v zadnjem času namreč postala glavni prehod za ilegalne priseljence, ki želijo vstopiti v EU.

"Grška družba je presegla svoje zmožnosti za sprejem ilegalnih priseljencev. Grčija ne zmore več," je povedal, zato Atene načrtujejo postavitev ograje, ki bi ustavila nezakonito priseljevanje. Minister je tokrat prvič omenil možnost gradnje ograje, ki naj bi bila po njegovih besedah podobna tisti, ki so jo na meji z Mehiko postavile ZDA. Papucis pa ni razkril, ali so Atene o svojih načrtih obvestile EU, poročajo tuje tiskovne agencije.
Grčiji pri nadziranju meje s Turčijo od novembra pomaga okoli 200 strokovnjakov Evropske agencije za zunanje meje Frontex. Ta prvič od ustanovitve leta 2007 deluje v kaki članici EU. Papucis je v zvezi s tem danes dejal, da sodelovanje s članicami EU poteka dobro. Hkrati pa je poudaril, da je v letu 2010 prek Turčije v Grčijo ilegalno v povprečju stopilo 200 ljudi dnevno. Frontex je sicer sporočil, da je od začetka njegove misije število ilegalnih vstopov na grško ozemlje upadlo na 140 dnevno. V Grčiji naj bi bilo trenutno ilegalno nastanjenih 300.000 ljudi. Sicer pa kar 80 odstotkov ilegalnih priseljencev v EU vstopi prek Grčije.
Grške oblasti ilegalne priseljence, ki jih ujamejo, nameščajo v centre za pridržanje, ki pokajo po šivih. Atene so se zaradi svoje azilne politike in razmer v centrih, kamor nameščajo ilegalne priseljence, znašle pod plazom kritik organizacij za zaščito človekovih pravic.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.