Slovenski poslanec v Evropskem parlamentu Aurelio Juri se je odpovedal položaju podpredsednika skupnega parlamentarnega odbora EU in Hrvaške. "Odstopil sem od tega položaja," je danes v Bruslju povedal Juri. "Jasno in javno ne soglašam s stališčem naše vlade v zvezi z zaustavitvijo pogajanj s Hrvaško in sem se takrat odločil, da se institucionalno in aktivno s tem vprašanjem ne ukvarjam več. Zato sem tudi odstopil od položaja podpredsednika skupnega parlamentarnega odbora EU in Hrvaške," je Juri danes v Bruslju pojasnil svojo odločitev.
Juri ni niti član skupnega parlamentarnega odbora EU in Hrvaške. Na položaju člana je slovenskega poslanca nasledil njegov kolega iz skupine socialistov Hannes Swoboda, poročevalec o napredku Hrvaške v EU. Položaj podpredsednika skupnega odbora pa je prejšnji teden prevzel britanski poslanec iz vrst socialistov Gary Titley, je pojasnil Swoboda.
Juri je na položaju evropskega poslanca nasledil Boruta Pahorja, ko je ta postal predsednik slovenske vlade. Pahor je bil med svojim poslanskim mandatom med drugim tudi podpredsednik omenjenega odbora. Po običajnih postopkih naj bi bil položaj, ki naj se sicer ne bi prenesel avtomatsko, najprej ponujen njegovemu nasledniku, ki pa se mu je odrekel.
Skupni parlamentarni odbor EU in Hrvaške je bil vzpostavljen leta 2004, ko je Hrvaška dobila status kandidatke za članstvo v EU. V okviru tega sodelovanja nacionalni in evropski poslanci skupaj pregledajo napredek Hrvaške v pristopnih pogajanjih. Odbor ima 30 članov, pol hrvaških in pol evropskih. Srečanja potekajo dvakrat na leto.
Srečenje med Pahorjem in Rehnom
Kot je po sestanku z Borutom Pahorjem povedal Olli Rehn, sta se s premierjem pogovarjala o nadaljevanju širitve EU in tudi o stanju v zvezi s Hrvaško. Rehn je pojasnil, da želi EU spodbuditi obe državi, da bi problem z mejo rešili, zato so pripravili nekaj iniciativ, o katerih pa še ni želel govoriti, saj se mora o njih pogovoriti še s hrvaškim premierjem Ivom Sanaderjem.
Pahor je po srečanju dejal, da je komisarju povedal, da se stališče Slovenije glede vstopa do Hrvaške v EU ne bo spremenilo. Da bi se proces širitve nadaljeval, "mora priti do sprememb okoliščin, ki so narekovale slovenski vladi, da je sprejela takšno odločitev“, je ponovil Pahor. Povedal je, da je komisar Rehn prišel z nekaterimi predlogi, ki bi lahko pomenili korak naprej v reševanju meje. Za zdaj gre le za iniciative, o katerih pa velja premisliti, je dejal.
Na vprašanje hrvaškega novinarja, ali namerava sprejeti povabilo hrvaškega premierja Iva Sanaderja na rokometno tekmo, ki naj bi ga Sanader uradno poslal v petek, pa je Pahor odgovoril, da se mu "navijaško vzdušje rokometne tekme ne zdi primeren prostor za reševanje tako resne problematike“.
Evropski parlament pozval k arbitraži v Haagu
Zunanjepolitični odbor Evropskega parlamenta je v danes sprejetem poročilu o napredku Hrvaške na poti v EU "pozdravil neformalni dogovor z dne 25. avgusta 2007 med predsednikoma hrvaške in slovenske vlade o reševanju spora glede vprašanja meje pred Meddržavnim sodiščem v Haagu ter obe strani pozval, naj ta dogovor spoštujeta".
Odbor v poročilu, ki ga je pripravil poslanec Hannes Swoboda, prav tako "globoko obžaluje, da so pristopna pogajanja že nekaj časa učinkovito blokirana zaradi dvostranskih vprašanj".
Swoboda je sicer v torek po razpravi o Hrvaški pred glasovanjem pojasnil: "V parlamentu smo vedno na strani šibkejšega in v tem primeru je Hrvaška šibkejša, čeprav je Slovenija manjša. Hrvaška je šibkejša, ker je zunaj, zato ima močno podporo. A številni naši člani tudi priznavajo, da ima Slovenija upravičene argumente," je dodal.
KOMENTARJI (329)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.