"Od samega začetka, od prvih korakov, podpiramo vsa prizadevanja, katerih cilj je dosega miru," je v pogovoru s posebnim odposlancem ZN in Arabske lige za Sirijo Kofijem Ananom dejal ruski predsednik Vladimir Putin. Po pogovoru sicer ni dajal izjav, Anan pa je izrazil upanje, da bo Varnostni svet ZN uspel doseči dogovor o resoluciji o Siriji in da bodo članice VS ZN uspele najti besedilo, ki bo sprejemljivo za vse.
V VS ZN se namreč ne morejo dogovoriti o novi resoluciji o Siriji, saj zahodne države v predlogu predvidevajo sankcije, kar Moskva vztrajno zavrača. Rusija je na drugi strani predložila svoj osnutek resolucije. V njem je predlagala podaljšanje mandata opazovalne misije ZN v Siriji za tri mesece, ni pa predlagala novih sankcij. VS ZN ima sicer do petka čas, da podaljša mandat opazovalni misiji v Siriji.
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov, ki se je z Ananom sešel že v ponedeljek, je po današnjih pogovorih Anana in Putina izrazil pripravljenost Moskve na iskanje soglasja glede resolucije o Siriji v VS ZN. "Ne vidim razloga, zakaj ne bi mogli doseči soglasja v VS ZN. Na to smo pripravljeni," je dejal.
Sirski uporniki sprožili "bitko za osvoboditev" Damaska
Sirske režimske sile se medtem že tretji dan zapored bojujejo proti upornikom, ki so se utrdili v dveh predelih Damaska. Siloviti spopadi, ki so v zadnjih dneh potekali v predelih Kfar Suseh, Nar Aiša, Midan in Kadam, so najnovejši znak, da se konflikt v Siriji spreminja v državljansko vojno. Vladne sile so v boj v prestolnici že poslale tanke, na intenzivnost in resnost spopadov pa kaže tudi uporaba helikopterjev.
Samo danes so spopadi po državi zahtevali najmanj 35 življenj. Sirski Observatorij za človekove pravice je sporočil, da je bilo med njimi 16 civilistov, od tega sedem v prestolnici. Ubitih je bilo tudi 14 vojakov in šest upornikov.
Svobodna sirska vojska, v kateri so dezerterji sirske vojske in oboroženi civilisti, je danes potrdila, da so začeli "bitko za osvoboditev Damaska", ki je ne bodo končali do padca prestolnice.
Nemiri, ki trajajo že 16 mesecev, so se začeli na obrobnih območjih Sirije, preden so se razširili na gosteje poseljena območja provinc Homs in Hama. Zdaj pa se vedno bolj širijo proti prestolnici. Damask in največje sirsko mesto Alep sta dom elit, ki so se najbolj okoristile zaradi tesnih odnosov z al Asadovim režimom, prav tako pa tam živi veliko trgovcev in manjšinskih skupin, ki se bojijo, da se bo njihov položaj zamajal, če režim pade.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.