Odkar so se pred tremi tedni v New Yorku začeli protesti z imenom ''Zasedimo Wall Street'', so se protesti razširili tudi v finančne četrti Bostona, Washingtona, Los Angelesa in na Aljasko. Študenti, delavci in nezaposleni skupaj protestirajo proti visokim šolninam, rastoči brezposelnosti, vse manjšim rentam in nepravični porazdelitvi bogastva ter bremen v ameriški družbi.
Newyorški župan Michael Bloomberg protestnikom očita, da želijo uničiti delovna mesta, zaradi česar bi bilo prizadeto celo mesto. Če bi iz New Yorka izginila s finančnim sektorjem povezana delovna mesta, bi v mestu zmanjkalo denarja za plačevanje zaposlenih v mestni upravi, tistih, ki čistijo parke in opravljajo druga dela, je v tedenskem radijskem nagovoru dejal Bloomberg. Poleg tega naj bi bili protesti slabi za turizem, čeprav Bloomberg priznava, da so med protestniki tudi ljudje, ki upravičeno izražajo svoje nezadovoljstvo, poroča spletni Spiegel.
Protesti so doslej kljub posamičnim spopadom s policijo potekali mirno. Ameriški predsednik Barak Obama je pokazal razumevanje za javno izražanje nezadovoljstva nad stanjem v družbi. ''Trenutno številni ljudje, ki delajo pravo stvar, za to niso nagrajeni. Mnogi pa, ki ne delajo prav, so še nagrajeni za to,'' je dejal na tiskovni konferenci.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.