Donaldu Trumpu v več kot leto dni trajajoči kampanji ni škodila nobena neprimerna ali žaljiva izjava. Še več. Nenavadna kampanja in retorika brez cenzure sta ga pripeljali do mesta republikanskega nominiranca in resnega konkurenta Hillary Clinton. Toda, zadnje dni, po koncu obeh strankarskih konvencij v Clevelandu in Philadelphiji, mnogi opozarjajo, da je šel predaleč. Zato iz republikanske stranke prihajajo neuradne informacije, da je čas za posredovanje in da mora desnica, če želi še naprej resno razmišljati o zmagi, svojega kandidata vsaj malo umiriti. Toda, znotraj stranke hkrati dobro vedo, da to ne bo lahko, saj je Trump dokazal in javno priznal, da ne posluša nasvetov in da se najraje pogovori sam s seboj.
"Odločitve sprejemam na osnovi majhne količine informacij," je izjavil in dejstvo je, da je bilo do sedaj to dovolj. Toda, v zadnjih dneh je Trump nadaljeval svoj spor z družino ubitega ameriškega vojaka muslimanskega rodu, ki ga je kritizirala zaradi protimuslimanske retorike. S tem je prekršil zlato pravilo ameriške politike, ki pravi, da se nikoli ne smeš zaplesti v spor s svojci padlih vojakov. Če že ne zaradi spodobnosti, pa zato, ker ne moreš zmagati in ne moreš pridobiti političnih točk. Kljub ogorčenju in protestom z vseh strani, se Trump ni umaknil, še več, izjavil je, da mu ni žal. Nato pa sinoči dodal še eno nespretnost. Pred shodom mu je nekdanji vojak v znak zahvale podaril svoje škrlato srce, odlikovanje za ranjene (ali padle) vojake. Trump, ki se je izognil vpoklicu med vietnamsko vojno, je dejal. "Vedno sem si želel škrlatno srce. Zdaj sem ga dobil na precej lažji način."
Poleg veteranskih združenj, družin padlih vojakov, vidnih predstavnikov desnice, je proti njemu je med drugim z dolgim pismom nastopil eden najbolj znanih in uglednih republikanskih senatorjev John McCain, tudi sam vojni veteran, ki je šest let preživel v ujetništvu. "Upam, da vsi razumete, da Trumpove besede niso stališče republikanske stranke,“ je dejal McCain. Toda, svoje uradne podpore Trumpu ni umaknil, saj pravi, da je njegova dolžost, da podpre uradnega kandidata stranke. Pa čeprav je ta rekel, da zanj McCain ni junak, "ker imam raje junake, ki se ne pustijo ujeti.“
Obama: Zakaj ga še podpirate?
"Če morate nenehoma javno obsojati njegove besede, zakaj ga še vedno podpirate,“ je republikance vprašal predsednik Barack Obama in v kritiki, ki nima primere, Trumpa razglasil za nesposobnega in neprimernega za opravljanje predsedniških dolžnosti. Newyorški milijarder mu je seveda vrnil ter citiral "obupno in katastrofalno stanje,“ ki naj bi ga Obama povzročil v ZDA. A dejstvo je, da republikanci sami več ne vedo, kako bi zagovarjali svojega nominiranca. Na sedež Trumpove kampanje naj bi danes že ves dan klicali vodilni strankarski možje in besno zahtevali, da se kandidat umiri, da kampanja zapluje vsaj v malo mirnejše vode, da se kandidat s kritiko osredotoči na Hillary Clinton in da se državljanjska vojna znotraj stranke konča.
Kajti, v pogovoru za Washington Post je Trump med drugim dejal, da še ne ve, če bo v tem mesecu podprl nekatere najvidnejše republikanske predstavnike na strankarskih volitvah za kongres. Tudi to bi bilo seveda dejanje brez primere. Trump pa Johnu McCainu ter Paulu Ryanu, vodji republikancev v kongresu, na ta način vrača za kritike in mlačno podporo, ki sta jo pokazala do njegove kandidature.
Spori in nasprotovanje Trumpu so zdaj tako hudi, da se je javil že prvi republikanski senator (Paul Hanna), ki ne bo volil za Trumpa. Ena pomembnejših podpornic in donatork stranke Meg Whitman (direktorica podjetja Hewlett -Packard) bo na volitvah podprla Hillary Clinton in zanjo celo zbirala denar. "Trump je s svojo demagogijo spodkopal temelje našega nacionalnega značaja,“ je pojasnila in pozvala vse republikance, da volijo za Clintonovo. Ta ima po konvenciji prednost pred Trumpom, toda v nekaterih državah, ki bodo odločile volitve (Ohio, Florida, Pensilvanija), sta tekmeca zelo izenačena.
Namigi o umiku
"V preteklem letu sem vsak teden mislil, da je Trumpova kandidatura mrtva, toda še vedno je tu,“ je dejal Howard Dean, nekdanji guverner in podpornik Hillary Clinton. Mnogi so Trumpa odpisali, saj takšne kandidature in takšne kampanje še nikoli ni bilo. Toda zdaj tudi resni ameriški komentatorji ugibajo, ali Trumpovo obnašanje zadnje dni in njegovo odkrito namigovanje, da se bodo na novembrskih volitvah dogajale goljufije, pomeni, da bo morda sam odstopil od kandidature, da v resnici ne želi biti predsednik. Pojavila so se celo vprašanja o njegovem duševnem zdravju ter o hudih sporih znotraj njegovega štaba. Vodja Trumpove kampanje Paul Manafort zavrača vse kritike in namige ter pravi, da je "kampanja povsem pod nadzorom.“
Mnogi menijo, da je edina, ki jo bo Trump morda poslušal, njegova hčerka Ivanka. Ta je včeraj v televizijskem intervjuju popravljala nove sporne izjave moškega dela družine Trump. Ob komentiranju padca prvega moža televizije Fox News, ki je moral oditi zaradi obtožb o spolnem nadlegovanju, je Donald Trump dejal, da je prepričan, da bi si Ivanka hitro sama našla novo službo, če bi jo kdo nadlegoval. Brat Eric pa je rekel, "da je Ivanka tako močna ženska, da nadlegovanja ne bi dopustila." Seveda sta obe izjavi vzbudili ogorčenje, Ivanka pa je poudarila, da je prav vsakršno nadlegovanje nesprejemljivo in da ga mora ženska takoj prijaviti pristojnim.
Proti Trumpu so se odkrito obrnili tudi nekateri mediji na desnici. Vplivni Wall Street Journal je v oceni obeh kandidatov med drugim zapisal, da je Clintonova "vsaj prisebna." Televizijski voditelj in republikanec Joe Scarborough pa je gledalcem z zaskrbljenim izrazom na obrazu razložil, da je na enournem sestanku z vojaškimi strokovnjaki Trump trikrat vprašal, zakaj Amerika ne bi smela uporabiti jedrskega orožja. General Joe Allen, ki ga je Trump označil za slabiča, ki ne zmore premagati tako imenovane Islamske države, pa je jasno dejal, da če bodo Trumpovi ukazi protiustavni, jih ne bo upošteval in da se utegne v vojski zgoditi upor.
Kaj to pomeni za rezultat volitev, je nemogoče napovedati. Trumpova baza podpronikov je trdna in ga ne bo nikoli zapustila. Vprašanje pa je, ali bo z ravnanjem, ki ga Američani gledajo zadnje dni, lahko privabil bolj sredinske, neodvisne in manj skrajne volivce, ki jih potrebuje za zmago.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.