Napovedi so se uresničile. Zlahka in z ogromno prednostjo sta kandidata, ki sta bila še pred meseci tarča posmeha in dvomov, zmagala na strankarskih volitvah v New Hampshiru. Republikanski volivci so zelo jasno sporočili, da želijo predsedniško nominacijo podeliti milijarderju in poslovnežu Donaldu Trumpu, pri demokratih pa je senator Bernie Sanders z več kot 20 odstotnimi točkami prednosti premagal Hillary Clinton.
Z nasmejano soprogo Melanijo ob strani in vidno zadovoljen ob prvi politični zmagi je Trump privržencem sporočil: "Naša država bo zopet postala močna. Spet bomo zmagovali ... Zdaj v ničemer ne zmagujemo." Če je drugo mesto v Iowi zasejalo dvom v politične sposobnosti newyorškega milijarderja, je njegova prepričljiva zmaga v New Hampshireu pokazala, da Trump ne bo odnehal. Še več, je resen kandidat, ki se bo do konca boril za nominacijo. Volivci v prvih dveh zveznih državah, ki sta opravili glasovanje, namreč sporočajo, da ne želijo tradicionalnih in politično korektnih politikov, ki stotine milijonov dolarjev za kampanjo dobijo od korporacij in bogatašev. Mnogi pripovedujejo, da Trumpa dojemajo kot svojeglavega, uspešnega poslovneža, ki pove, kar si misli in ni nikomur nič dolžan.
Sandersa končno slišijo
Na nek način je Trumpu kot odpadnik v svoji stranki podoben tudi Bernie Sanders. Senator iz Washingtona sicer ni vloga, ki bi letos privlačila volivce. Toda, Sanders je prodrl s svojimi sporočili o naraščajoči neenakosti, o korupciji v politiki in o sistemu, ki je narejen le za peščico bogatašev. O tem z govorniškega odra ameriškega kongresa pridiga že leta, toda vse do zdaj ga je slišal le malokdo. "Pred devetimi meseci smo začeli kampanjo. Bili smo neorganizirani in brez denarja. Zdaj smo skupaj poslali sporočilo, ki bo odmevalo od Wall streeta do Washingtona, od Mainea do Kalifonije. To pa je, da vlada te čudovite države pripada vsem, ne le peščici bogatih donatorjev," je Sanders dejal po zmagi.
Hillary Clinton po najtesnejši mogoči zmagi v Iowi in katastrofi v New Hampshiru še malo ni podobna favoritki. "Borila se bom naprej. Ni pomembno, kako te spodnesejo, pomembno je, da se pobereš," je povedala po porazu. Iz njenega štaba so takoj spomnili, da se kampanja zdaj seli v Nevado in Južno Karolino. To sta državi z velikim številom temnopoltih in latino prebivalcev, kjer naj bi imela Clintonova tradicionalno precejšnjo prednost. Toda, navdušenje nad Sandersom se širi kot požar, prav tako pa tudi dvomi v nekdanjo prvo damo in zunanjo ministrico.
Oster boj v republikanskih vrstah
New Hampshire je pokazal še nekaj. V izjemno izenačeni tekmi je usodna vsaka napaka. To je najbolj občutil Marco Rubio, ki ga je polom na sobotnem televizijskem soočenju iz vzhajajoče republikanske zvezde takoj spremenil v poraženca. Ravno nasprotno pa je do sedaj nevidni guverner Ohia John Kasich z drugim mestom v New Hampshireu opozoril na svojo kandidaturo in na to, da bo v prihodnjih tednih iskal glasove zmernih republikanskih volivcev. Ted Cruz, zmagovalec Iowe, je v bolj nenaklonjenem okolju ameriškega severovzhoda dokazal, da obvladuje skrajno konservativni del stranke in da bo morda glavni Trumpov nasprotnik v boju za nominacijo. Pred meseci je bil v tej vlogi Jeb Bush, toda neuspešna, nenavdahnjena in mlačna kampanja je pripeljala do tega, da se je v New Hampshiru boril za politično preživetje. Za zdaj še diha, toda v naslednjih tednih se bodo republikanske vrste dodatno zredčile. Tistim, ki ne bodo zmagovali, bodo bogati donatorji prenehali vračati klice in pisati čeke.
KOMENTARJI (152)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.