Le dve uri, preden se je Hillary Clinton vkrcala na predsedniško letalo Air Force One, v katerem jo je Barack Obama popeljal na prvi skupni predvolilni zbor, je imel direktor FBI-ja James Comey 15- minutni monolog, ki bi lahko pokopal kampanjo demokratske kandidatke. Pa je ni, saj FBI po enoletni preiskavi ne bo priporočila kazenske ovadbe za nekdanjo ministrico, ki je svoje državniške posle opravljala preko zasebnega elektonskega strežnika. Toda, to je bila za Clintonovo tudi edina dobra novica. Prvi mož preiskovalnega urada je namreč kljub umiku temnega oblaka, ki je visel nad njeno kampanjo, z izjemno ostro kritiko zadal velik udarec kandidatki, ki se že sicer redno spotika na poti do Bele hiše.
Obtožba brez obtožnice
"Skrajno brezbrižno," sta bili le dve besedi, ki ju je o ravnanju Clintonove z državnimi skrivnostmi in zaupnimi informacijami uporabil Comey. V dneh, ko skuša Hillary Clinton volivce prepričati, da je v nasprotju z Donaldom Trumpom zanesljiva, preudarna in zaupanja vredna političarka, ki bo v Ovalni pisarni predsedovala s trezno glavo in jasnim razmislekom, so oznake prvega moža FBI o brezbrižnosti, malomarnosti in slabi presoji, še posebej boleče. Med Comeyevim govorom, smo vsi, ki smo ga spremljali, že videli, katere stavke bo Donald Trump lahko učinkovito uporabil v svojih televizijskih oglasih, ko bo napadel Hillary Clinton. Večina Američanov jo sicer že brez kazanja s prstom že dolgo dojema kot osebo, ki ji ne morejo zaupati, ki ima preveč skrivnosti in si piše lastna pravila ali je celo nad njimi. Takšna prepričanja, ki bi lahko bila novembra celo usodna, je afera elektronska pošta le še bolj utrdila.
Enako slabo za njeno kandidaturo je, da ameriške televizije vrtijo posnetke intervjujev, v katerih je Clintonova v zadnjem letu zatrjevala, da preko zasebnega strežnika ni pošiljala zaupnih dokumentov. Comeyev FBI jih je našel več kot sto. Morda ji ne ravno resnicoljubne izjave v čudaškem letu, ko so s volivci navadili, da si njen tekmec občasno premisli sredi stavka in zanika lastne besede, ne bodo škodile. Toda, kljub temu se zdi, da je FBI Clintonovo obtožil brez obtožnice. Za kazenske postopke ni bilo dovolj zakonske podlage. Vrata obsodbi njenega značaja in presoje pa je Clintonova odprla kar sama.
Obama v kampanji koristnejši od Billa
In tu ji lahko najbolj pomaga nekdanji šef in nekdanji nasprotnik, odhajajoči predsednik Barack Obama. Z mešanico navdušenja, prepričljivosti, retoričnih sposobnosti, politične spretnosti, laskanja in humorja, je v prvem skupnem nastopu podal svoje videnje Hillary Clinton. Kot osebe in kot političarke. Če bi bili na sodišču, bi rekli, da je pričal o njenem značaju. Da je jamčil za svojo nekdanjo zunanjo ministrico. Ki je sedela za njim in smehljaje ter malce robotsko kimala, medtem ko je Obama krilil z rokami, se dobrikal publiki, napadal Trumpa, ne da bi ga omenil z imenom, se dotaknil tudi slabosti Clintonove in jih spremenil v prednosti. "Sem lahko odkrit? Hillary ima precej kritikov. To se zgodi, če življenje posvetiš služenju javnosti."
Do novembra bo njen največji in najbolj učinkovit zaveznik. Pri Američanih je precej bolj priljubljen kot Clintonova ali Trump, za razliko od obeh se je uspel izogniti škandalom, kar cenijo celo tisti, ki ne marajo njegove politike, analitiki pa se strinjajo, da ima izjemen politični dar. Dvorane, kjer mora očarati in prepričati množice, so zanj naravno okolje, v katerem kar oživi, medtem ko Clintonova te sposobnosti enostavno nima. Nekoč jo je imel in jo do neke mere še vedno ima soprog Bill Clinton, toda v tej kampanji je pokazal, da ob kritikah, ki letijo na njegovo soprogo, težko ohranja hladno glavo ter da je nagnjen h prenagljenim odločitvam, ki škodijo soprogi.
Obama bo sicer po nekaj desetletjih prvi predsednik, ki bo tako aktivno sodeloval v kampanji svojega možnega naslednika oziroma naslednice. Za to ima več razlogov. Kot pravijo njegovi dolgoletni sodelavci, bo Obama naredil vse, da prvega temnopoltega predsednika ne bi nasledil kandidat, ki svojo kampanjo gradi na nestrpnosti. Ki bi po Obamovem prepričanju državo popeljal nazaj. Zato je kljub nekaterim razlikam za Obamo Clintonova tista, ki bo lahko obvarovala njegovo dediščino in državo peljala v smeri napredka in enakosti. Predsednik svojega prezira do Trumpa sicer že dolgo ne skriva. "Vsakdo lahko tvita. Tudi Sasha (hčerka, op.p.) tvita. Pa to še ne pomeni, da misli, da lahko sede za mizo v Ovalni pisarni." Toda, Clintonova je kandidatka s preveč pomankljivostmi in pretežko prtljago, da bi kdorkoli lahko napovedal, kdo bo v resnici sedel v Ovalni pisarni..
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.