V slovenskem delu družine Trump ukraden del govora kot dokaz povsem razglašene kampanje. Z odra poziv h glasovanju "po svoji vesti", ne pa za nominiranca Donalda Trumpa. Med delegati, še nikoli videno sovraštvo do politične nasprotnice. Ves čas rahel kaos z drugorazrednimi govorci. In za konec, pred spustom balonov, še temačno, že kar apokaliptično prikazovanje razmer v državi, kar naj bi po računici predsedniškega kandidata v republikansko zavetje pognalo množice prestrašenih Američanov. Ali pa jih odvrnilo od veselja do življenja in glasovanja. Kakorkoli že, demokratom se je kar smejalo ob misli, kako zlahka bodo s svojo konvencijo v Philadelphii zasenčili in presegli republikance. Danes, ko se konvencija začenja, se zagotovo ne smejijo več.
Protesti proti prvi nominiranki
V mestu "bratske ljubezni" je zbranih na tisoče protestnikov. Skandirajo proti Hillary Clinton, prvi ženski, ki jo katerakoli stranka pošilja v boj za Belo hišo. Zgodovinskost trenutka se je že davno izgubila v kalnih vodah enormnih honorarjev, skrivalnic, škandalov, nepreglednosti, povezanosti z Wall Streetom, oportunistične menjave stališč, napačnih odločitev in še marsičesa. In zdaj so z razkritji Wikileaksa Bernie Sanders in njegovi podporniki dočakali potrditev, da je demokratska stranka ves čas ostrega boja za nominacijo trdno stala na strani Hillary Clinton. Pa čeprav bi morala biti nevtralna. Skoraj 20.000 elektonskih sporočil med veljaki stranke kaže na snovanje strategij proti Bernieju Sandersu. Ki je na koncu volitve res izgubil, toda ves čas opozarjal, kako pokvarjen je sistem v stranki, kjer imajo preveč besede superdelegati, kjer (v nekaterih zveznih državah) neodvisni volivci ne morejo glasovati oziroma se morajo registrirati že mesece pred strankarskimi volitvami.
Ker je razkritje povsem zasenčilo konec tedna pred začetkom konvencije, je bilo jasno, da bo nekdo moral oditi. Odstopiti mora dokaj nepriljubljena Debbie Wasserman Schultz, vodja demokratske stranke, toda ulice Philadelphie v naslednjih dneh zagotovo ne bodo mirne. Pa čeprav bodo za razliko od Trumpa, ki ga vodstvo stranke le mlačno in stežka podpira, mnogi najvidnejši člani pa v Cleveland sploh niso prišli, Clintonovo v prihodnjih dneh pred kamerami hvalili prvaki levice. Barack Obama, Michelle Obama, Joe Biden, Bill Clinton, tudi Bernie Sanders, vse bolj priljubljena senatorka Elizabeth Warren, pojavili naj bi se tudi nekateri zvezdniki.
Toda nezaupanje do Clintonove in nezadovoljstvo, predvsem mladih, z izbiro, sistemom, stranko, usmeritvami, je preveliko, da bi lahko govorili o enotnosti. Pa čeprav je Sandersu uspelo, da je demokrate potisnil precej bolj na levo in da so sprejeli nekatere njegove predloge, denimo o brezplačnih javnih univerzah in brzdanju Wall Streeta. Čeprav so demokrati komajda kaj bolj enotni kot republikanci, so sanje nekaterih protestnikov in delegatov, da bi na konvenciji nominacijo izpulili Clintonovi, izvedli prevrat in nominirali Bernieja Sandersa, prej znanstvena fantastika kot karkoli drugega. Doživela bo podobno usodo, kot so jo prizadevanja posameznikov na republikanski konvenciji v Clevelandu, ko so neuspešno poskušali stranko iztrgati iz rok Donalda Trumpa.
Laskavo na "perverzni način"
Da je letošnja kampanja še posebej brutalna, kaže tudi dejstvo, da se oba kandidata ne držita gentlemanskega dogovora, po katerem je veljalo, da v tednu konvencije nasprotnik bolj ali manj prepusti oder slavljencu. Clintonova je prejšnji teden organizirala dogodke v Ohiu, torej državi, kjer je potekala republikanska konvencija, Trump pa je za ta teden odkrito najavil številne shode in srečanja z volivci, da bi ukradel del pozornosti demokratom. "Enostavno želim zmagati," je dejal. Clintonova mu je vrnila z izjavo, da se ji je zdela letošnja republikanska konvencija, kjer so delegati nenehno skandirali, naj jo pošljejo v zapor, govorci pa več časa namenili opisovanju njenih grehov kot hvaljenju lastnega kandidata, "laskava na perverzen način. Težko je verjeti, da so toliko časa porabili, da so govorili o meni, namesto da bi govorili o delovnih mestih, izobraževanju ali zdravstvu."
Mnogi prebivalci Clevelanda, ki so se prejšnji teden izogibali zastraženemu in zaprtemu središču mesta, so v pogovorih dejali, da si želijo, da bi se cirkus končal in da bi se pričela resna razprava o rešitvah problemov. Zagotovo bodo te občutke v prihodnjih dneh delili tudi prebivalci Philadelphie, ki bodo gostili 50.000 udeležencev konvencije. Štiridnevni brezplačni televizijski oglas, kar v svojem bistvu konvencije so, je za zdaj precej bolj zanimiv in nepredvidljiv kot običajno. Toda to ni nujno dobra novica za volivce, ki letos izbirajo med zgodovinsko nepriljubljenima kandidatoma in poskušajo razvozlati, komu naj vsaj malo verjamejo in zakaj.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.