Dvajseto obletnico pokola, ki je pretresel ZDA in svet, so ta konec tedna obeležili na več prireditvah. Na slovesnosti v Denverju so sinoči spregovorili preživeli, ki, kljub temu da se je od takrat marsikaj spremenilo, še vedno zelo živo občutijo bolečino in strah, ki jih je prevzemal tistega usodnega dne. Nekdanji dijak Patrick Ireland, ki je bil ranjen v streljanju, je dejal, da verjetno ni osebe iz šole in lokalne skupnosti, ki po streljanju ne bi bila tako ali drugače prizadeta.
20. aprila 1999 sta dva starejša dijaka, oblečena v črni jakni, v koloradskem mestu Littleton na srednji šoli izvedla strelski pohod. Otroci in učitelji so se v grozi skrivali pod klopmi, za zaklenjenimi vrati učilnic, v kleti. Kljub temu pa sta najstnika ubila 12 učencev in učitelja. Ranila sta še 21 ljudi, nato pa storila samomor.
Amanda Duran, ki je bila takrat stara 15 let, se še vedno zelo podrobno spominja streljanja, ki se je zgodil, ko je bila v knjižnici. V tistem trenutku sta v prostor vkorakala najstnika in začela streljati. "Blizu sebe sem slišala bobnenje, ko sta ustrelila dekle poleg mene," se je spomnila. "V hipu sem oglušela in bila prepričana, da bom naslednja," je dodala. Spomnila je še, kako se je sklonila, zakrila z rokami ter čakala.
Po Columbine se je spremenilo vse ... in nič
Eden najhujših strelskih pohodov na ameriški šoli je sprožil val posnemovalcev. Lani je med drugim nekdanji dijak v strelskem napadu na šoli v Parklandu na Floridi ubil 17 ljudi. Leta 2012 je morilec na osnovni šoli Sandy Hook v Newtownu v Connecticutu ubil 26 ljudi, od tega 20 predšolskih otrok.
Prav zato so zbrani na slovesnosti v spomin žrtvam v Littletonu izpostavili dejstvo, da oblasti tudi po dveh desetletjih niso sprejele ukrepov, ki bi preprečili podobne napade. "Mislili bi si, da se bo nekdo spomnil strožjih zakonov o orožju ali da bi uvedli oceno duševnega zdravja, preden ti dovolijo kupiti orožje," je dejala Duranova. "Ampak nič se ni zgodilo," je opozorila.
"Nikoli si nisem predstavljala, da bomo, kjer smo zdaj, ko je toliko strelskih napadov, da jih ne moremo dohajati," je dejala tudi Coni Sanders, hčerka ubitega učitelja Davea Sandersa. "Ne morem dojeti, da Columbine ni bila dovolj (velika streznitev)." Pravi, da se je po streljanju spremenilo vse, a hkrati nič.
Washington Post je izračunal, da je od tragedije v Columbine do 8. aprila letos več kot 226.000 šolarjev doživelo nasilje, povezano s strelnim orožjem, v šolah.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.