Februar 2013 – po eksploziji jedrske bombe nebo nad Izraelom zakrije ogromen oblak in nebo preletavajo vojaška letala. Kratki videoposnetek pričara s posebnimi učinki podobe popolne kataklizme, prva objava filma z naslovom "Zadnji dan Izraela“ (Israel's Last Day) pa kmalu preseže 100.000 ogledov na strani YouTube.
Amaterski filmar in avtor kontroverzne vizije začetka 3. svetovne vojne Ronen Barany je za Sky News povedal: "Hitler je za uničenje šestih milijonov židov potreboval šest let. Ahmadinežad bo to storil v petih ali šestih minutah z eno ali dvema bombama. Zato si prizadevam predramiti svet.“
Bližnji vzhod v stanju prednuklearne psihoze
Več kot 30 let političnega zaostrovanja in groženj ter ostre retorike med državama je doseglo vrh z vprašanjem iranskega jedrskega programa, z izvolitvijo Mahmuda Ahmadinežada na predsedniško funkcijo pa se napetost na Bližnjem vzhodu le stopnjuje.
V Izraelu poteka že več mesecev polemična debata o možnosti izvedbe preventivnega vojaškega napada na iranske jedrske obrate, zato naj bi bil v pripravi celo načrt za soočanje s posledicami in povračilnimi ukrepi s strani Irana in iranskih zaveznikov.
Kot poroča Sky News, je že sedaj sestavljen seznam ljudi, ki čakajo na to, da jim državne službe dodelijo plinske maske, mestne oblasti pa so po državi že predstavile vsa zaklonišča, ki bi bila ljudem na voljo v primeru bombnega napada. Številni Izraelci so si zaklonišča postavili kar ob svojih hišah.
Jedrsko oboroženi Iran bi Izrael izbrisal z zemljevida?
Kljub vse večji psihozi pa med ljudmi ni zaznati pretiranega strahu. Javnomnenjske raziskave kažejo, da je izraelska javnost razdeljena med tiste, ki preventivni napad na Iran podpirajo, večina pa bolj kot vojaško rešitev problema podpira diplomacijo. Ista anketa kaže tudi, da večina Izraelcev verjame, da bi Iran z jedrskim orožjem predstavljal resno grožnjo za obstoj Izraela.
Izraelska politika si uradno prizadeva, da bi bil napad res le zadnja rešitev, vprašanje, ki ostaja neodgovorjeno, pa je, ali je na voljo še kaj časa in volje, da bi se posredovanju lahko izognili, poroča Sky News. Številni poznavalci situacije namigujejo, da bi lahko Izrael napadel iransko jedrsko infrastrukturo še pred koncem letošnjega leta.
"V izraelskem interesu je, da prepriča svet, da je pripravljen napasti, pa čeprav tega še ni pripravljen izpeljati,“ je stanje v državi opisal urednik izraelskega spletnega časnika Times Of Israel David Horovitz.
Svetovna javnost je medtem še vedno naklonjena iskanju diplomatskih rešitev, na stran zagovornic sankcij proti uradnemu Teheranu pa si želijo pridobiti tudi Rusijo. Iran vztraja pri navedbah, da razvijajo jedrski program v miroljubne namene in za podkrepitev iranske energetske oskrbe. Mednarodna javnost doslej še ni pridobila dokaza, ki bi potrdil ali ovrgel strahove, da razvijajo iranski znanstveniki jedrsko oborožitev.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.