Blair je v drugo največje iraško mesto Basra prispel z vojaškim transportnim letalom Hercules C130, ki je priletelo iz Kuvajta. V Basri na jugu Iraka se je Blair želel na lastne oči prepričati, v kakšnih razmerah živi iraško ljudstvo po vojaškem posegu.
"Bojevali ste vojno in zmagali. Svoji deželi ste v čast," je pred 400 britanskimi vojaki, v eni izmed opuščenih palač strmoglavljenega predsednika Sadama Huseina, dejal Blair. Pohvalil je tudi zgledno sodelovanje vojakov pri povojni obnovi Iraka. V Iraku je trenutno nameščenih kakih 20 tisoč britanskih vojakov, ki nadzirajo južni del države.
Srečanje Blaira z Bremerjem in Sawersom
Britanski premier je takoj po prihodu v Irak začel srečanja z visokimi civilnimi in vojaškimi upravitelji, med njimi tudi z ameriškim civilnim upraviteljem Iraka Paulom Bremerjem in britanskim odposlancem v Iraku Johnom Sawersom. Bremer je britanskega premiera seznanil z gospodarskimi in varnostnimi problemi, ki so jih povzročili v Iraku.
Sawers je po pogovorih povedal, da je britanskega premiera obvestil, da obstajajo dokazi, da sosednji Iran želi imeti vpliv na jugu Iraka. Pojasnil je, da šiitski verski dostojanstveniki želijo prebivalcem Basre vsiliti svoja pravila in se zavzemajo za prepoved prodaje alkohola, ženskam pa zapovedujejo, naj nosijo muslimanska pokrivala.