
To je bil že drugi obisk britanskega premiera v Hongkongu, odkar je nekdanja kolonija leta 1997 prešla v kitajske roke, tokratni obisk pa je bil predvsem v znamenju politične krize, ki je nastala, ko so hongkonške oblasti napovedale, da bodo začele izvajati zakon o preprečevanju uporov. Zaradi protestov javnosti so izvajanje spornega zakona preložili za nedoločen čas. Blair novinarjem ni želel odgovoriti na vprašanje, ali omenjeni zakon predstavlja kršitev britansko-kitajskega dogovora o Hongkongu.
Britanski premier je zaradi bližajočega se tajfuna za en dan skrajšal svoj obisk v Hongkongu. Blaira pa na Otoku čaka politični "tajfun" zaradi iraške vojne, o čemer so britanskega premiera v torek v Pekingu zasliševali tudi kitajski študentje. Britanski premier se ob tem ne bo mogel izogniti pogovorom
Blair bo z obiskom Hongkonga sklenil turnejo, v okviru katere je obiskal še ZDA, Japonsko, Južno Korejo in Kitajsko. Turneja pa je potekala v senci domnevnega samomora strokovnjaka britanske vlade za orožje Davida Kellyja, ki naj bi televizijski družbi BBC posredoval informacije o tem, da je britanska vlada napihnila dosje o iraškem orožju za množično uničevanje.