Tujina

Blair na novem položaju

London, 27. 06. 2007 14.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Potem ko so Browna potrdili za novega britanskega premierja, je Blair postal posebni odposlanec bližnjevzhodne četverice.

Novi britanski premier Gordon Brown z ženo Sarah na Downing Streetu 10.
Novi britanski premier Gordon Brown z ženo Sarah na Downing Streetu 10. FOTO: Reuters

Potem ko je Tony Blair danes po desetih letih zapustil položaj britanskega premierja, je kraljica Elizabeta II. novega vodjo laburistov in dosedanjega finančnega ministra Gordona Browna na zasebnem sprejemu v Buckinghamski palači uradno imenovala za novega premierja. Po skoraj enournem sprejemu je 56-letni Brown s soprogo Sarah palačo zapustil s širokim nasmeškom. Brown je medtem že prispel na sedež vlade na Downing Street 10, kjer je napovedal "novo vlado z novimi prioritetami". Brown naj bi novo vlado predstavil jutri.

„Prva naloga Gordona Browna je, da spozna katastrofalne odločitve sprejete v primeru Iraka in da prične s pripravo načrta umika naših vojakov s tega ozemlja,“ je dejal član laburistične stranke Jeremy Corbyn, ki je znan kot kritik Blaira in iraške vojne.

"To bo nova vlada z novimi prioritetami. Doletela me je velika čast in dobil sem priložnost, da služim državi," je dejal Brown v prvi izjavi po prevzemu položaja pred sedežem vlade. "Naj se začne delo sprememb," je izjavil Brown in obljubil, da bo "trden v ciljih, neomajne volje in odločen v akciji pri služenju državljanom glede tistega, kar jim je pomembno", pri čemer bo upošteval želje in skrbi celotne države.

Odraščal sem v mestu, ki ga sedaj predstavljam v parlamentu. Hodil sem v lokalno šolo. Danes ne bi bil tukaj brez priložnosti, ki sem jih tam dobil in želim, da bi vsi imeli najboljše priložnosti. To je moja misija. Če bi lahko uresničili potenciale in talente vseh naših ljudi, sem povsem prepričan, da bi lahko postala Velika Britanija velik globalni uspeh tega stoletja. Gordon Brown, britanski premier

"Potoval sem po domovini in poslušal o potrebi po spremembah na področju nacionalnega zdravstvenega sistema, šolstva, o potrebi po dostopnih bivališčih, po gradnji zaupanja v vlado," je dejal in dodal da "te potrebe po spremembi ni mogoče doseči s staro politiko" in da bo "segel preko ozkih strankarskih interesov".

Brown je v nedeljo po Blairu že prevzel vodenje Laburistične stranke. V skladu z britansko zakonodajo kot vodja največje stranke v parlamentu avtomatsko postane predsednik vlade. Bitka za novega vodjo laburistov se je sicer začela, ko je Blair 10. maja uradno sporočil, da se po 13 letih na čelu stranke in 10 letih na položaju premierja poslavlja.

Kdo je Gordon Brown?

Brown se je rodil 20. februarja 1951 v Glasgowu na Škotskem v družini, v kateri je laburistične ideje socialne pravičnosti pridobil že pri očetu pastorju. S šestnajstimi leti se je vpisal na študij zgodovine na univerzi v Edinburghu, kjer je tudi doktoriral, nato pa med letoma 1976 in 1980 predaval, tako kot tudi na univerzi Caledonian v Glasgowu.

Po uspešni akademski karieri je bil v začetku 80. let minulega stoletja tri leta novinar na škotski televiziji, nato pa je bil leta 1983 skupaj z Blairom prvič izvoljen v parlament. Od takrat je bil vanj izvoljen na vseh dosedanjih volitvah. Z Blairom sta si v parlamentu delila pisarno, skupaj s Petrom Mandelsonom pa so postavili temelje za reformo Laburistične stranke.

Brown je član Laburistične stranke od leta 1969. Preden je postal leta 1992 finančni minister v senci, je bil tudi minister v senci za trgovino in industrijo. Po nenadni smrti nekdanjega vodje laburistov Johna Smitha leta 1994 sta bila z mlajšim Blairom najbolj verjetna kandidata za vodjo stranke. Položaj je nato prevzel Blair, ki naj bi Brownu takrat v zameno obljubil, da mu bo v primeru zmage laburistov na volitvah prepustil vodenje vlade po dveh mandatih. Blair in Brown obstoja tega dogovora sicer nista nikoli potrdila.

Potem ko so na majskih volitvah leta 1997 prvič po 18 letih zmagali laburisti, je novi premier Blair za finančnega ministra imenoval Browna, za kar naj bi se prav tako dogovorila v omenjenem dogovoru. Brown je kot finančni minister britanski centralni banki zagotovil neodvisnost od vlade, podprl pa tudi ni uvedbe evra.

Laburisti so nato zmagali še na volitvah leta 2001 in 2005, Blair pa je vztrajal na položaju premiera, 10. maja letos pa vendarle napovedal odhod 27. junija.

Brown se je leta 2000 poročil s Sarah Macaulay, ki vodi podjetje za stike z javnostmi, s katero ima dva sinova, rojena leta 2003 in 2005. Prvorojenka Jennifer jima je umrla deset dni po rojstvu leta 2001.

Blairovo slovo

V Buckinghamsko palačo je Blair prišel v spremstvu soproge Cherie, s katero sta se skupaj s štirimi otroci pred tem še zadnjič fotografirala pred sedežem vlade na Downing Streetu 10. Preden sta se odpravila v Buckinghamsko palačo, ni dal izjav.

Tony Blair se je še zadnjič skupaj s svojo družino fotografiral na Downing Streetu 10.
Tony Blair se je še zadnjič skupaj s svojo družino fotografiral na Downing Streetu 10. FOTO: Reuters

Blair je sicer potem, ko je kraljici po desetih letih danes uradno ponudil svoj odstop, že odpotoval v okrožje Sedgefield na severu Anglije, kjer je sklical sestanek s predstavniki iz regije, na katerem naj bi po pričakovanjih odstopil s položaja poslanca. To mu je omogočilo prevzem položaja posebnega odposlanca bližnjevzhodne četverice, ki so mu ga uradno ponudili danes. Blair je ponudbo sprejel.

Po razpravi med predstavniki četverice (Združeni narodi, EU, ZDA in Rusija) je četverica, ki se ukvarja z vprašanjem Bližnjega vzhoda, razglasila, da Tonyja Blaira imenuje na mesto posebnega odposlanca. Michele Montas, predstavnica ZN

Predstavniki četverice so o imenovanju Blaira na mesto odposlanca razpravljali na torkovem srečanju v Jeruzalemu, po katerem pa niso dajali izjav. Predstavnik EU Marc Otte je sicer pred imenovanjem nakazal, da ima Moskva do imenovanja Blaira zadržke, te trditve pa je ruski zunanji minister Sergej Lavrov nato zavrnil.

Blair je med zadnjim nagovorom britanskemu parlamentu v vlogi premiera danes poudaril, da je absolutna prednost mednarodne skupnosti, da se doseže stabilnost in mir na Bližnjem vzhodu s pomočjo oblikovanja dveh držav. To pomeni "državo Izrael, ki je varna in verjame v svojo varnost, ter Palestinsko državo, ki ne bo utemeljena le ozemeljsko, ampak tudi glede uvedbe institucij in upravljanja," je poudaril Blair.

Irski premier Bertie Ahern je izjavil, da Blair vidi izraelsko-palestinski konflikt "kot vir vseh problemov v širši bližnjevzhodni regiji" in mora biti rešen kot del širše rešitve. "Od danes naprej bo temu namenil kar nekaj svojega osebnega časa in pri tem mu želim veliko uspeha," je še poudaril Ahern.

Do zadnjega brani vojno

Tony Blair je v zadnjem nastopu pred britanskim parlamentom izrazil "globoko obžalovanje" zaradi nevarnosti, s katerimi se soočajo britanski vojaki v Iraku in Afganistanu, ponovil pa prepričanje o potrebnosti britanske vojaške navzočnosti v obeh državah. V svoji zadnji, 318. udeležbi na tedenskih poslanskih vprašanjih v predstavniškem domu je bil deležen stoječih ovacij in hvale tudi opozicijskih poslancev.

Državljani so opozorili, da si želijo drugačno politiko v primeru Iraka
Državljani so opozorili, da si želijo drugačno politiko v primeru Iraka FOTO: Reuters

Tako kot že večkrat, je Blair tudi v svojem zadnjem nastopu pred predstavniškim domom izrazil sožalje družinam ubitih vojakov v Iraku in Afganistanu. "Resnično mi je žal zaradi nevarnosti, s katerimi se soočajo v Iraku in Afganistanu," je dejal. "Vem, da mnogi mislijo, da se zaman soočajo z nevarnostmi, v kar nisem in ne bom nikoli verjel. Prepričan sem, da se borijo za varnost naše države in sveta proti ljudem, ki bi uničili naš način življenja," je dodal. Končnega umika britanskih sil iz Iraka ni želel napovedati.

"Kakorkoli mislijo ljudje o mojih odločitvah, menim, da lahko nanje gledamo samo na en način: so najboljši in najbolj pogumni."

Vodja opozicijske Konservativne stranke David Cameron je pozdravil Blairove dosežke in mu v lastnem imenu in imenu svoje stranke zaželel vse najboljše. "Priznati mu je treba precejšnje dosežke, bodisi kar zadeva mir na Severnem Irskem ali prizadevanja v nerazvitem svetu." Najboljše želje Blairu in njegovi družini je izrekel tudi vodja liberalnih demokratov Sir Menzies Campbell.

Bela hiša samo lepo o Blairu

"To je bil resnično izreden odnos. Tony Blair je bil tesen prijatelj, zaveznik, kolega, svetovalec predsednika," pa tudi izjemen voditelj, je dejal tiskovni predstavnik Georga Busha Tony Snow.

"Tony Blair je bil izjemen voditelj v težkih časih, ki se bo v zgodovino zapisal kot pomemben voditelj," je dejal Snow, ki je izpostavil, da je bil Blair eden prvih voditeljev, ki je pomagal Bushu ob nastopu položaja januarja leta 2001. Na vprašanje, ali bo tudi Bush pomagal Brownu, tako kot je Blair njemu, pa je Snow odgovoril pritrdilno.


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.