Britanski premier Tony Blair in njegov irski kolega Bertie Ahern sta kljub temu, da severnoirskim strankam ni uspelo doseči dogovora o vprašanju Severne Irske, danes na skupni novinarski konferenci v Belfastu predstavila skupni predlog za izhod iz slepe ulice. Ob tem sta poudarila, da sta dosegla velik napredek in napovedala, da bosta nadaljevala svoja prizadevanja.
"Kar smo dosegli, je pomembno, ne pa popolno,'' je dejal Blair in dodal, da se nista mogla izogniti mirovnemu procesu, ki ga predvideva t.i. Velikonočni sporazum iz leta 1998. Danes predstavljeni, 23 strani dolgi britansko-irski predlog sicer obsega korake, ki naj bi bili potrebni za oživitev delitve oblasti, osrednjega cilja t.i. velikonočnega mirovnega sporazuma iz leta 1998.
Blair je ob tem priznal, da je mirovni proces trenutno blokiran. Ocenil je sicer, da mirovni proces ne nazaduje, da pa bo potrebno še ogromno prizadevanj za dosego cilja. Blair je tudi potrdil, da je Irska republikanska armada (IRA) privolila, da se bo razorožila do božiča, kar je po njegovih besedah zelo opazen napredek.
Ahern pa je zavrnil zaskrbljenost Ire glede transparentnosti procesa razoroževanja. "Oblike transparentnosti, ki jih vsebuje naš predlog, nimajo nič opraviti s predajo ali ponižanjem," je zatrdil.
Severnoirski protestantski voditelj Ian Paisley je pred tem sporočil, da jim z Ira ni uspelo doseči dogovora o razorožitvi, s čimer se je razblinilo upanje na preboj v severnoirskem mirovnem procesu in na ponovno vzpostavitev avtonomnih oblasti v pokrajini. Paisley, vodja Demokratične unionistične stranke, je po srečanju z vodjo neodvisnega telesa za razorožitev, kanadskim generalom Johnom de Chastelainom Irsko republikansko armado in njeno politično krilo Sinn Fein obtožil, da nadaljujeta dvojno politiko demokracije in terorizma. Vodja Sinn Feina je v torek izjavil, da se IRA ne bo pustila ponižati, kar je, kot je dejal, očiten cilj Paisleyja.