Špekulacije o odstopu britanskega premierja Tonyja Blaira so Veliko Britanijo pripeljale na rob velike politične krize. V parlamentu so med poslanci iz njegove laburistične stranke krožila kar tri pisma, v katerih so zahtevali njegov odstop. Da bi moral sporočiti natančen datum svojega odstopa, so zahtevali tudi številni vladni sodelavci. Ker tega ni storil, jih je v minulih dveh dneh kar šest odstopilo s položaja.
Blair je bil tako prisiljen prekiniti molk, vendar pa je sporočil le okviren čas svojega odhoda s položaja. To naj bi se zgodilo v dvanajstih mesecih. Britanski mediji sicer ugibajo, da naj bi odstopil maja naslednje leto. Na Downing Streetu so sicer informacije, da so o tem že dosegli dogovor in da naj bi Blair odstopil 4. maja, zavrnili. V tem primeru bi Blair vodenje Velike Britanije zaključil tri dni potem, ko bi obeležil deset let na mestu premierja, dan po lokalnih volitvah ter na polovici svojega tretjega mandata.
Blair, ki je povedal, da bo naslednja konferenca Laburistične stranke tudi njegova zadnja, naj bi v začetku maja odstopil tudi z mesta predsednika stranke. Novega premierja naj bi nato postavili v začetku junija, potem ko bi na čelo laburistov izvolili novega človeka. Vendar pa politični analitiki poudarjajo, da so to le ugibanja. Na Blaira naj bi namreč pritiskali, naj se za odstop odloči še pred majem. V tem primeru bi lahko laburisti novo vodstvo izvolili pred volitvami v Angliji, Walesu in na Škotskem, ki naj bi bile po napovedih zanje katastrofalne. Blaira bo najverjetneje nasledil finančni minister Gordon Brown.
Blair je sicer dejal, da za zdaj natančnega datuma odhoda ne misli objaviti, politični urednik BBC-ja Nick Robinson pa je povedal, da bo premier to najverjetneje storil okoli novega leta.
Sindikati: Odidi zdajBritanski sindikati so premierju Blairu sporočili, naj odide takoj. Prepričani so, da bodo laburisti izgubili naslednje volitve, če Blair ne odstopi in da s tem novemu vodstvu čas, da spremeni politiko stranke in ji spet pridobi podporo med volivci. “Odlašanje (z odstopom) povzroča velike skrbi, zato moram reči, da bi moral že oditi. Na lokalnih volitvah so nas uničili, v javnomnenjskih raziskavah smo daleč zadaj,” je dejal Derek Simpson, vodja drugega največjega britanskega sindikata Amicus.
Zavezništvo med britanskimi sindikati in laburisti je že tradicionalno, medtem ko konservativci, ki jim po javnomnenjskih raziskavah trenutno kaže bolje, podpirajo poslovneže. Predstavniki sindikatov se zato bojijo, da bodo v primeru zmage slednjih na volitvah, izgubili velik del svojega vpliva. Sicer pa Blaira že dalj časa kritizirajo. Tako naj bi bil odgovoren za izgube delovnih mest, na oblasti pa naj bi ostal, ker se je odpovedal tradicionalno levi politiki laburistov in jih približal sredini. S tem, poudarjajo analitiki, je stranka izgubila tradicionalno bazo podpore, kar naj bi se ji maščevalo na naslednjih volitvah.
'Spor glede Blaira uničuje laburistično stranko'
Vodja britanske Konservativne stranke David Cameron je dejal, da je Laburistična stranka z napovedjo Blairovega odstopa začela propadati. "Laburistična stranka je začela razpadati, začeli so se prepirati," je Cameron dejal med svojim štiridnevnim obiskom v Indiji.
"Zdi se, da v Laburistični stranki poteka vojna vseh proti vsem," je dejal Cameron, katerega obisk v Indiji so britanski analitiki označili za poskus, da bi se pokazal v vlogi mednarodnega državnika. Dejal je tudi, da je njegova stranka od laburistov pripravljena prevzeti vodilno mesto; javnomnenjske raziskave namreč konservativcem kažejo prednost pred laburisti.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.