Kostaričanka Christiana Figueres, ki se je na zadnjem neformalnem glasovanju članic Varnostnega sveta ZN o naslednjem generalnem sekretarju ZN uvrstila na predzadnje mesto med desetimi kandidati, je v ponedeljek odstopila od kampanje.
Figueresova je na zunanjem ministrstvu Kostarike v San Joseju dejala, da je njena kandidatura utrdila mednarodno podobo države, ki lahko tekmuje na najvišji ravni mednarodne diplomacije. Vendar pa zaradi pomanjkanja podpore v Varnostnem svetu ZN odstopa od tekme. Ob petih glasovih podpore je v Varnostnem svetu 9. septembra dobila deset glasov proti.

Od tekme za generalnega sekretarja ZN sta doslej odstopila že Hrvatica Vesna Pusić in Črnogorec Igor Lukšić. Kostarika si bo še naprej prizadevala za to, da Ban Ki Muna 1. januarja nasledi ženska, čeprav pa je za to sedaj vse manj možnosti.
Med ženskami je največ podpore 9. septembra dobila Bolgarka Irina Bokova, in sicer sedem glasov podpore, pet proti in tri nevtralne, s čimer se je uvrstila na peto mesto tik pred slovenskim kandidatom Danilom Türkom (7-6-2).
Rusi niso naklenjeni Guterresu
Vse ostale kandidatke (Susanna Malcorra, Helen Clark, Figueresova in Natalia Gherman) pa so se uvrstile za njim. Na prvem mestu je bil po vseh štirih dosedanjih glasovanjih Portugalec Antonio Guterres, vendar pa diplomatski viri pravijo, da je stalna članica Rusija proti njemu, ker si želi nekoga iz regionalne skupine Vzhodna Evropa.
Preferenca Rusije naj bi bila šefica Unesca Bokova, kar pomeni, da je toliko manj sprejemljiva za stalno članico ZDA, čeprav ima od vseh kandidatk še največ podpore. V igro naj bi se sedaj vpletla nemška kanclerka Angela Merkel, ki naj bi na zadnjem vrhu G20 na Kitajskem prepričevala ruskega predsednika Vladimirja Putina, naj se odpove Bokovi in sprejme namesto nje drugo kandidatko iz Bolgarije.
Bokova ostaja kandidatka Bolgarije
Čeprav so bile glasne govorice, da Bolgarija razmišlja o menjavi kandidatke, pa je bolgarska vlada sporočila, da še naprej podpira Irino Bokovo kot kandidatko za generalno sekretarko ZN. Nekateri tuji mediji so te dni poročali, da bi Bolgarija lahko umaknila podporo Bokovi in namesto nje kandidirala evropsko komisarko za proračun Kristalino Georgievo.

Bolgarski premier Borisov je dodal, da podpora Bokovi ostaja "vsaj do 26. septembra, ko bo morala biti med dvema glavnima kandidatoma". Peto neformalno glasovanje o kandidatih v Varnostnem svetu ZN bo namreč potekalo 26. septembra.
Bokova, sicer generalna sekretarka Unesca, je pred začetkom glasovanj veljala za favoritko, tudi zato, ker je ženska in ker prihaja iz vzhodne Evrope.
Kjer se prepirata dva, tretji dobiček ima?
Ob predpostavki, da bo Rusija še naprej vztrajala pri nekom iz Vzhodne Evrope, je to lahko dobra novica za preostale kandidate iz te regije, ki lahko pridejo na vrh kot kompromisni kandidati. Med njimi je trenutno pri vrhu slovaški zunanji minister Miroslav Lajčak, vendar pa so v Washingtonu opazili pobudo njegove vlade za konec sankcij proti Rusiji.
Sledi mu Srb Vuk Jeremić, ki ga ZDA zavračajo zaradi Kosova. Tu je še potem Makedonec Srgjan Kerim, ki mu nasprotniki očitajo nepojasnjeno visoko vsoto denarja pri njegovem šoferju, ki so jo odkrili na madžarski meji, ko je Kerim predsedoval Generalni skupščini ZN. V igri ostaja tudi Türk, ki mu v palači narodov ne očitajo nobenega škandala oziroma prevelikih zvez ali z ZDA ali Rusijo na račun ene ali druge.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.