Na parlamentarnih volitvah v Italiji, ki so potekale v nedeljo in ponedeljek, naj bi po projekcijah izidov zmagala levosredinska koalicija pod vodstvom Romana Prodija, vendar pa so delni uradni rezultati po preštetju približno polovice glasov začeli nakazovati izjemno izenačeno tekmo. Še posebej v bitki za senat, kjer se delni rezultati gibljejo znotraj merske napake. Po nekaterih napovedih bi desna koalicija Hiša svoboščin pod vodstvom premiera Silvia Berlusconija lahko še vendarle zmagala.
Unija naj bi v poslanski zbornici prejela 51,45 odstotka glasov, Hiša svoboščin pa 47,96 odstotka. V senatu pa po preštetju približno dveh tretjin glasovnic vodi desnica z 49,6 odstotka pred levico, ki je prejela 49,5 odstotka, kažejo podatki italijanskega notranjega ministrstva.
Podatki za zdaj veljajo le za Italijo, medtem ko rezultati glasovnic iz tujine še niso znani. Rezultati Unije in Hiše svoboščin se sicer vse bolj izenačujejo, vsi pa zdaj nestrpno čakajo na uradne izide.
Vse zadnje projekcije izidov volitev napovedujejo izjemno tesen rezultat znotraj merske napake. Čeprav so prvi izidi vzporednih volitev po zaprtju volišč ob 15. uri nakazali na jasno zmago Prodijevega tabora, pa so zdaj že vsi precej bolj previdni pri napovedih, še posebej v luči volitev leta 2001, ko so vzporedne volitve prav tako nakazovale jasno zmago Prodija, na koncu pa je slavil Berlusconi. Tudi volilna komisija svari, da bo potrebno počakati do preštetja vseh glasovnic.
Vse kazalo na zmago Prodija
Na parlamentarnih volitvah je čez dan po dveh projekcijah izidov bila v vodstvu levosredinska koalicija pod vodstvom Romana Prodija. Njegova Unija naj bi prejela med 50 in 54 odstotki glasov, desna koalicija Hiša svoboščin pod vodstvom premiera Silvia Berlusconija pa med 45 in 49 odstotki glasov. Skoraj gotovo je že bilo, da bo imela leva sredina večino v poslanski zbornici, medtem ko doslej zbrani rezultati za senat napovedujejo tesen izid.
Razpela vir vroče razprave
Med volitvami se je sicer razvnela burna debata o razpelih, ki krasijo volišča in za katera nekateri menijo, da bi lahko vplivala na odločitev volivcev. V mestu Amelia v osrednji Italiji so tako iz volišča umaknili razpelo, enako zahtevo pa je izrekel tudi neki volivec v Cornudi.
V Italiji so volišča urejena predvsem po šolah, kjer pa razpela lahko razobesijo po stenah. Umik slednjih iz nekaterih volišč je sprožil močno nasprotovanje italijanskih desničarskih strank. Tiskovni predstavnik vladajoče stranke Nacionalno zavezništvo Andrea Ronchi je tako dejal, da gre za "nedemokratično in protiliberalno obnašanje".
Berlusconi poskrbel za manjši škandal
Glavni "igralci" na tokratnih volitvah niso čakali na ponedeljek. Med njimi sta bila tudi Prodi in Berlusconi. Prvi je v Bologni volil Prodi, nato pa v Milanu še Berlusconi. Slednji se ni mogel izogniti manjšemu škandalu, ko je na volišče v Milanu je prišel s svojo 95-letno mamo Roso in ji pomagal pri izbiri z nasvetom, naj "naredi križec pri Naprej Italija", njegovi stranki, s tem pa je razhudil tamkajšnjega opazovalca levosredinske opozicije.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.