V soboto, 23. junija, je v poplavljeni jami na severu Tajske izginilo 12 dečkov, starih od 11 do 16 let, in njihov 25-letni nogometni trener.
Mati enega od njih je pristojne obvestila, da se njen sin po treningu ni vrnil domov. Oblasti so kmalu po tem na pomoč poslale več sto reševalcev, ki so v jami Tham Luang Nang Non našli njihova kolesa, čevlje in odtise stopal.
Policist Chote Narin, ki je sodeloval pri iskanju, je takrat dejal, da so našli sledi, a nobenih ljudi. Kljub temu, da iskanje kar 12 dni ni obrodilo sadov, pa so verjeli, da so dečki še živi. Ves čas je optimističen ostajal tudi tajski podpredsednik vlade Prawit Wongsuwon.
Iskanju so se kmalu pridružili potapljači, ki so se trudili doseči jamsko dvorano, od vhoda oddaljeno približno štiri kilometre, saj so domnevali, da se fantje nahajajo tam.
V iskanju drugega vhoda
Kot je pojasnil guverner tajske province Čaing Rai Narongsak Osottanakorn, so pristojni preiskovali tudi območje okoli gore in poskušali najti drug vhod v jamski sistem. A eden od strokovnjakov, ki jamo preučuje že šest let, opozarja, da ima jama samo en vhod. Vojska je v ta namen prečesavala tudi hrib nad jamo, helikopterji pa so kljub močni nevihti preletavali območje.
Reševalci naj bi v bližini glavnega vhoda v jamo sicer našli še dve odprtini in skušali raziskati, ali sta ta rova povezana s kompleksom in ali lahko tako dostopajo do dečkov.
Iskanje začelo oteževati močno deževje
Iskanje fantov se je nadaljevalo, kljub temu, da so ga dodatno začele oteževati tudi ponovne močne padavine. Tako reševalci kot starši in oblasti so ostajali optimistični, da so še vedno živi in zdravi. Po približno štirih dneh jih je skupaj nepretrgoma iskalo že več kot 1000 tajskih reševalcev, vojakov, potapljačev, pripadnikov posebnih enot in prostovoljcev.
Reševalni akciji so se pridružili tudi številni strokovnjaki iz tujine – med drugim reševalci iz Mjanmara in Laosa, 11 kitajskih strokovnjakov, okrog 30 pripadnikov ameriških sil, trije britanski potapljači in šest potapljačev iz Avstralije. Pomagali so si tudi z droni, opremljenimi s toplotnimi senzorji, s katerimi so preletavali okolico, a so jim nizki oblaki onemogočali, da bi preleteli širše območje, je s Tajske poročal BBC-jev novinar Jonathan Head.
Reševalno akcijo zaradi močnega monsunskega deževja prekinili
Iz notranjosti jame pa so medtem začeli prečrpavati vodo. A gladina vode v jami je zaradi nalivov kmalu spet začela naraščati in delo več sto ljudi, ki so se trudili s črpanjem, je bilo bolj kot ne zaman. Ker je močno deževje sproti začelo znova zalivati jamski kompleks, so z iskanjem začasno prenehali tudi potapljači.
Ti so se v jamske labirinte po kratkem premoru spet podali v torek, 26. junija, in poročali o tem, da so v kompleksu opazili sveže sledi. To je zbudilo novo upanje, da je trinajsterica še živa.
Izginotje dečkov je medtem združilo Tajce, ki so pri jami polagali cvetje in izražali dobre želje. Obupani sorodniki najstnikov so ves čas iskanja dobesedno kampirali pred vhodom in molili za to, da otroke najdejo. "Moj otrok, tukaj čakam nate," je v joku ponavljal eden od staršev ujetega dečka, je poročal BBC.
Po dneh iskanja le kanček upanja
Skupine po dobrem tednu iskanja še zmeraj niso našli, a se je reševalcem uspelo prebiti približno tri kilometre v notranjost jame in so bili tako le še dober kilometer oddaljeni od dvorane, kamor naj bi se zatekla trinajsterica.
Reševalcem z njimi komunikacije ni uspelo vzpostaviti in po tednu dni se je zastavljalo vprašanje o njihovi možnosti preživetja globoko pod zemljo, brez svetlobe in hrane. Pristojni so se sicer strinjali, da ima skupina najverjetneje dostop do vode. "Čeprav so morda brez hrane, pa imajo zagotovo vodo," je dejal podpredsednik tajske vlade Wongsuwon.
A strokovnjaki so ob tem opozarjali, da se v jamo najverjetneje steka tudi odpadna voda z bližnjih kmetij, ki lahko vsebuje tudi nevarne kemikalije in bakterije.
"Če pijejo vodo v jami in jim postane slabo, to lahko pospeši njihove težave. Če vode ne pijejo, pa so prav tako v težavah," je za Telegraph dejal koordinator Nacionalne komisije za reševanje v jamah Anmar Mirza. Kljub temu je bilo vzpodbudno dejstvo, da so mladi športniki v dobri telesni kondiciji in bi brez hrane lahko preživeli najverjetneje tudi mesec dni. "Glavni izziv je duševno zdravje," je dodal Mirza.
Dečke po devetih dneh v jami našli žive
V ponedeljek, 2. julija – po devetih dneh dolgotrajnega in mučnega iskanja – je skupina reševalcev, pripadnikov tajske kraljeve mornarice, vseh 12 dečkov in njihovega trenerja našli žive. "Vseh 13 smo našli na varnem. Za njih bomo poskrbeli, dokler se ne bodo lahko premikali," je sporočil tajski guverner Osottanakorn in dodal, da pa jih reševalci še ne morejo premakniti iz jame.
Objavili so tudi prvi posnetek vseh 13 pogrešanih:
Kot so predvidevali, so se zatekli v majhen nepoplavljen predel globoko v jamskem kompleksu – približno štiri kilometre od vhoda v jamo – in splezali na skalno polico. Reševalci so jih oskrbeli s hrano, posebnim energijskim gelom in jih ogrnili z oddejami iz folije. Do njih je prispel potapljač zdravnik, ki je preveril njihovo fizično stanje. K njim so prišli tudi ljudje, ki bodo z njimi ostali vse dokler jih ne rešijo.
Že za jutri napovedane nove obilne padavine
Sprva so načrtovali, da bi iz jame najprej izčrpali vodo, nato pa rešili ujete A reševanje še vedno poteka, saj se nad sever Tajske zgrinjajo novi temni oblaki, ki s seboj nosijo obilne padavine. Vremenoslovci napovedujejo, da bo nova pošiljka monsunskega deževja provinco Čiang Rai dosegla že čez nekaj dni, po najbolj mračnih napovedih že jutri. Gladina vode v jami bi se s tem močno dvignila, v najslabšem primeru pa bi poplavilo tudi ’žep’, v katerega se je skupina zatekla.
Guverner province Osottanakorn poudarja, da reševalci v tem trenutku tako dobesedno "tekmujejo z vodo". "Zdaj lahko le računamo koliko časa – koliko dni oziroma ur – imamo še po tem, ko bo enkrat začelo deževati," je dejal. Zaradi novega poplavljanja bi dečki namreč v jami lahko ostali ujeti še več mesecev.
Vodo kljub temu nenehno prečrpavajo. Pristojni v prvi vrsti namreč računajo, da bodo še pravočasno iz jamskega sistema izčrpali dovolj vode, da bi se dečki iz jame lahko rešili s plavanjem oziroma deloma s potapljanjem.
Je pa obzir potrebno vzeti še druge možnosti. Druga skupina reševalcev ves čas preiskuje gozdnate gorske predele nad jamskim kompleksom in skuša najti drug vhod v jamo, oziroma predor, ki bi vodil do skalne police, kjer se nahaja skupina. Za pomoč pri tem so zaprosili celo ornitologe – ti so se doslej namreč izkazali kot izvrstni za odkrivanje najmanjših skritih lukenj, poroča agencija AFP.
Potapljači tajske mornarice fante prav tako učijo osnov potapljanja, ki jim bodo prišle prav v predelih, kjer plavanje oziroma hoja ni mogoča. Toda takšen način reševanja je izredno tvegan, opozarjajo strokovnjaki. Nekaj dečkov je namreč neplavalcev, tudi za tiste, ki znajo plavati, pa v primeru takšnega reševanja obstaja možnost, da jih v temnih, umazanih in ozkih potopljenih rovih zagrabi panika. Prav tako bi tovrstno reševanje trajalo najmanj pet ur.
A tajski vojaki, ki pomagajo pri reševanju, poudarjajo, da bo skupina v nasprotnem primeru – v kolikor se rešitev s potapljanjem ne izide – morala v jami preživeti še najmanj štiri mesece. Voda bi se v tem času namreč umaknila, iz jame pa bi lahko odšli peš. Ekipe reševalcev za primer, da bo to edina rešitev, v jamo že prinašajo hrano in druge potrebščine za njihovo oskrbo.
’Dečki so kot moji bratje’
Reševalci ves čas delajo v izredno težkih pogojih: ozračje je segreto na več kot 30 stopinj Celzija, večji del jame je pod umazano vodo, dele pa prekriva tudi blato, zaradi česar zelo drsi.
Delo kljub temu nadaljujejo zelo hitro – vsi se namreč zavedajo, da bo reševanje, v kolikor jih prehiti dež, še precej težje.
Na stotine delavcev medtem pomaga pri vzdrževanju primernih pogojev pri jamskem vhodu – cestni inženirji polagajo gramoz, ki preprečuje drsenje blata, vsem ki želijo pomagati kuhajo tople dnevne obroke, spet drugi skrbijo za to, da imajo reševalci pri sebi zmeraj dovolj tekočine.
Veliko je prostovoljcev, ki po svojih močeh pomagajo reševalnim ekipam. "Dečki v jami so kot moji bratje," je eden od njih navedel razlog, zakaj se je odločil pomagati.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.