Medtem ko mu Venezuela, Bolivija in Nikaragva ponujajo zatočišče pred ameriškimi oblastmi, "žvižgač" Edward Snowden ostaja na ruskem letališču Šeremetjevo.
Ruske oblasti nad prisotnostjo nekdanjega pogodbenega sodelavca Agencije za nacionalno varnost (NSA), ki je razkril nadzor, ki ga ta agencija izvaja nad telefonskimi in spletnimi komunikacijami po svetu, niso pretirano navdušene in upajo, da bo kmalu odšel v smeri katere od držav, ki mu ponujajo azil. A letališče bo s tem izgubilo svojo "glavno atrakcijo".
Odkar je 23. junija iz Hongkonga prispel v tranzitno cono letališča, je Snowden, ki ga je takrat pričakalo na desetine novinarjev, snemalcev in fotografov, uspel ostati neopažen.
"Svojima otrokoma sem obljubil 200 dolarjev, če ga fotografirata," je dejal Britanec Simon Parry, ki je prav tako čakal na let v tranzitnem območju med terminali D, E in F, ki jih sestavlja labirint hodnikov, čakalnic, restavracij s hitro hrano in brezcarinskih prodajaln.
Parry je še dejal, da se mu Snowden smili. Pa ne zaradi političnih razlogov, ampak zato, ker je imel sam čakalnice na letališču po nekaj urah čakanja "vrh glave". "Brezžični internet je grozen, cene nore, ljudje pa se nikoli ne nasmehnejo. Jaz ne bi zdržal en dan, kaj šele dva tedna. Mislim, da bi raje poskusil svojo srečo na sojenju!" je dejal.
"Biti ujet na tem letališču je tako kot biti v zaporu. Le da nimate niti spodobne postelje. Ker ga ni nihče videl, so ga mogoče odpeljali v kakšno "varno sobo". A potem je prepuščen na milost in nemilost Rusov ..." pa meni potnik Armin Hies.
Druga igrica, ki se jo te dni igrajo zdolgočaseni potniki na letališču, pa je "ugani, kaj zdaj počne Snowden".
Med možnimi odgovori je žvečenje hamburgerja v restavracijah s hitro hrano, kupovanje spominkov iz sovjetskih časov v brezcarinskih trgovinah, morda ogled potovalnih torb, okrašenih z dragimi kamni v trgovini za petične goste. Lahko bi si ogledoval tudi ponaredke Fabergejevih jajc, ki jih prodajajo za okoli 1000 evrov, morda pa je v trgovinah z "odštekanimi" oblačili kupil primerno krinko, ki mu omogoča neopazno gibanje po območju, ugibajo potniki.
Umivanje in spanje sta v tranzitni coni pravi podvig, čeprav je nekaj toaletnih prostorov opremljenih tudi s prhami, spanje ponoči pa je po mnenju uslužbencev zaradi brnenja čistilnih strojev skoraj nemogoče.
Olga Samsonova, ki na letališču že 18 let dela kot natakarica, pravi, da je v teh letih videla že več primerov, kot je Snowdnov, večinoma je prav tako šlo za prosilce za azil. Najdlje je po njenem mnenju na letališču živela ženska z otroki iz Irana, ki je šele po letu dni dobila azil v Kanadi.
ZDA pisale Venezueli
Kako se bo razpletel Snowdnov primer, ni jasno. Čeprav ponudbe za azil ima, večina ocenjuje, da je najbolj resna venezuelska ponudba, ostaja pa vprašanje, kako se bo s tranzitnega območja letališča prebil do letala, ki bi ga prepeljalo v Venezuelo, in katere države bodo letalu sploh dovolile prelet njihovega zračnega prostora.
Medtem pa je Guardian danes objavil pismo, ki so ga ZDA Venezueli poslale le nekaj dni, preden je država Snowdnu ponudila zatočišče. V pismu so zapisali, da Venezuelo prosijo, da Snowdna aretira, če se pojavi na njenem ozemlju, prav tako so podrobno opisali resnost njegove izdaje države in kazni, ki mu grozijo.
Snowden spregovoril za Der Spiegel
V intervjuju za nemški Der Spiegel je Snowden Nemčijo obtožil, da pri sumljivem nadzoru sodeluje z NSA.
Kot pravi, je direktorat NSA za zunanje zadeve pristojen za partnerstva z drugimi državami. Partnerstva pa so po njegovem mnenju oblikovana tako, da so politiki zaščiteni v primeru, da pride do razkritja operacij. Po njegovem mnenju so partnerji NSA tudi telekomunikacijske družbe, ljudje pa so za nadzor ponavadi izbrani na podlagi vsebine njihovega Facebook profila in nabiralnika elektronske pošte.
Spiegel tudi poroča, da je sodelovanje med NSA in nemško obveščevalno službo BND veliko tesnejše, kot je bilo znano doslej. NSA naj bi BND priskrbel analitska orodja za analizo tujih podatkov, ki se pretakajo skozi Nemčijo, BND pa naj bi bil še posebej osredotočen na podatke z Bližnjega vzhoda.
Sodelovanje z NSA je sicer delno potrdil tudi prvi mož BND Gerhard Schindler .
Ob vsem tem pa Američani v Nemčiji gradijo novo vojaško bazo, ki naj bi jo uporabljal tudi NSA. Gre za visoko tehnološki center, vreden 124 milijonov dolarjev, pri Wiesbadnu. Ko bo končan, bo nadomestil center v Darmstadtu. Bazo gradijo natančno preverjeni ameriški delavci, material pa pošiljajo iz ZDA.
Avstrijski predsednik Heinz Fischer je medtem sporočil, da avstrijski uradniki pretekli teden niso "forenzično" preiskali letala bolivijskega predsednika Eva Moralesa. Slednje je moralo pristati na dunajskem letališču, potem ko so Španija, Italija, Francija in Portugalska zaprle svoj zračni prostor zaradi suma, da je na krovu Moralesovega letala Snowden, ki ga ZDA iščejo zaradi objave zaupnih podatkov.
"Nekdo od letališkega osebja je po pristanku vstopil v letalo, da bi se pozanimal o tehničnih težavah," je dejal Fischer in dodal, da je bilo razvidno, da na letalu ni bilo nikogar.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.