![Okoljevarstveniki opozarjajo, da je za vedno višje cene hrane krivo spodbujanje kmetovanja za goriva, namesto za hrano. Evropska komisija se ne strinja.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Dec2007/60077909.jpg?v=d41d)
Za vse višje cene hrane ni enega samega preprostega razloga in zato tudi ni preproste razlage, poudarja Evropska komisija. Vzroki za rast cen hrane so dvig povpraševanja na Kitajskem in v Indiji, slabe letine, šibek dolar in dvig cen goriv, nikakor pa ne evropska politika spodbujanja uporabe biogoriv, so ponovno zatrdili v Bruslju in se tako odzvali na očitke okoljevarstvenikov.
Biogoriva so 'grešni kozel' za visoke cene hrane, vendar obstajajo drugi razlogi za dvig cen hrane v zadnjem času, je že v torek pojasnila komisarka za kmetijstvo Mariann Fischer Boel in ponazorila, da Brazilija na veliko proizvaja biodizel iz sladkornega trsa, pa so cene sladkorja padle. Cilj EU je celo, da 10 odstotkov potreb po gorivih do leta 2020 zapolni z biogorivi, posebej prikrojen okoljski in socialni politiki, zatrjujejo v Bruslju. O ciljih za biogoriva se je EU dogovorila marca lani in so del širše okoljsko-energetske politike, ki teži k zmanjšanju energetske odvisnosti EU in učinkovitejšemu boju proti podnebnim spremembam.
Sicer so se evropski komisarji strinjali, da se morajo soočiti s problemom draženja hrane, in sicer se ga bodo lotili na treh frontah, med drugim v okviru vmesnega pregleda skupne kmetijske politike 20. maja, je pojasnil tiskovni predstavnik komisarke za kmetijstvo Michael Mann. Pričakovati pa je, da bodo o vedno višjih cenah hrane govorili tudi evropski voditelji junija v Bruslju, sicer drugo in hkrati zadnje vrhunsko srečanje na najvišji ravni v času slovenskega predsedovanja EU.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.