Skrivnostni kurir Osame bin Ladna je imel po poročanju ameriškega časopisa The New York Times v svojem mobilnem telefonu več kontaktov militantne skupine Harakat ul Mudžahedin, ki že dolgo deluje pod okriljem pakistanske obveščevalne službe. Odkritje kaže, da naj bi bin Ladnu v okviru mreže, ki ga je podpirala in mu pomagala na begu, delovala tudi ta skupina. Tako se poraja vprašanje, ali je skupina Harakat to počela v imenu pakistanskih obveščevalcev, ki so obstoj te skupine podpirali že najmanj zadnjih 20 let.
Ameriški analitiki so pri sledenju klicev ugotovili, da so bili predstavniki skupine v stiku z pakistanskimi obveščevalci tudi v času, ko naj bi pomagali bin Ladnu, vendar pa ni jasno, ali so z obveščevalci govorili o skrivanju bin Ladna. Za to ameriške službe za zdaj nimajo potrdila. Kljub temu pa ta dokaz predstavlja zanimiv namig glede vprašanja, kako je lahko bin Laden več let brez večjih težav živel v Abotabadu, ki je od prestolnice oddaljen le tri ure vožnje z avtomobilom.
Preiskovalce zanima tudi, zakaj se je bin Ladnova podporna mreža odločila prav za Abotabad. Harakat ima sicer globoke korenine prav na območju Abotabada in mreža, ki jo ima skupina, bi lahko bin Ladnu omogočila dokaj lagodno življenje na tem območju. Voditelji skupine pa naj bi bili precej tesno povezani z Al Kaido. Tudi vodja skupine Mulana Fazlur Rehman Halil, nekdanji bin Ladnov tesen sodelavec, še danes mirno živi v Pakistanu.
Neimenovani vir blizu ameriškim obveščevalnim službam pa za New York Times ni navedel imen tistih poveljnikov Harakata, katerih telefonske številke so bile shranjene v mobilnem telefonu omenjenega kurirja. Potrdil je le, da gre za visoke predstavnike skupine, ki delujejo na območju Južnega Vaziristana, kjer je že več let dejavna tudi Al Kaida.
ISI nekoč tesno sodeloval z bin Ladnom
Harakat je ena izmed skupin, ki so nastale pod okriljem pakistanske obveščevalne službe ISI v 80. in 90. letih preteklega stoletja. Skupine so bile ustanovljene, da bi se borile v Afganistanu proti sovjetskim silam. Tudi nekdanji obveščevalec ameriške obveščevalne agencije Cia Bruce Riedel in avtor knjige 'Smrtonosni objem: Pakistan, Amerika in prihodnost globalnega džihada' trdi, da je Harakat tesno povezan z Al Kaido, hkrati pa tudi s službo ISI.
Prav s pakistansko obveščevalno službo pa je bil tesno povezan tudi bin Laden, ki je s podporo ZDA vodil upor mudžahedinov proti sovjetski okupacijo Afganistana v 80. letih preteklega stoletja. Tudi eden višjih članov Harakata je za ameriški časopis izrazil prepričanje, da je pri skrivanju bin Ladna sodelovala pakistanska obveščevalna služba.
Bin Ladna so v začetku maja na pakistanskih tleh ubile ameriške sile, njegovo truplo pa odvrgle v morje. Smrt voditelja je potrdila tudi Al Kaida, ki je napovedala maščevanje, njegovo mesto pa bo najverjetneje prevzel nekdanji bin Ladnov najtesnejši sodelavec Ajman al Zavahiri.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.