Privrženci ustanovitelja in voditelja teroristične mreže Al Kaida Osame bin Ladna so preplavili islamistične spletne strani in najbolj iskanemu teroristu na svetu čestitali za 50. rojstni dan. Kot zagotavljajo njegovi bližnji, je bin Laden še vedno živ, o tem pa so prepričani tudi v Washingtonu, kjer so po terorističnih napadih v ZDA 11. septembra 2001 na njegovo glavo razpisali 25 milijonov dolarjev nagrade.
Živ je!
Kot je v začetku marca v videoposnetku zatrdil vojaški poveljnik talibanov v Afganistanu Mula Dadula, je bin Laden še vedno živ. "Ni še postal mučenik," je zatrdil. Pri uspešnem izogibanju mrežam njegovih lovcev mu pomagajo tudi številni privrženci, je še zagotovil Dadula.
Tudi v Washingtonu si ne delajo utvar, da naj bi bil bin Laden mrtev, zagotavljajo pa, da se vse sledi za njim vendarle še niso povsem ohladile. Po mnenju ameriške centralne obveščevalne službe (CIA) naj bi se skrival nekje v goratem območju na meji med Afganistanom in Pakistanom, kamor bodo zdaj poslali dodatne specialne sile.
17. izmed 52 otrok
Savdski milijarder, 17. izmed 52 otrok savdskega gradbenega magnata Muhameda Avada bin Ladna, naj bi bil rojen med letoma 1956 in 1958, po mnenju Interpola ravno 10. marca 1957.
Prelomnico v njegovem življenju je pomenila invazija Sovjetske zveze na Afganistan leta 1979. Leto kasneje se je odpravil v boj proti SZ in organiziral na tisoče prostovoljcev iz arabskih držav. To je predstavljalo zametek Al Kaide. V Afganistanu se je boril tudi ob podpori CIA, a je kmalu postal "črna ovca" zahodnih obveščevalnih služb, ki so se mu zatem odrekle.
Prvi resen udarec je ZDA zadal z bombnimi napadi na ameriška veleposlaništva v Keniji in Tanzaniji, v katerih je umrlo 224 ljudi, stal pa naj bi tudi za napadom na ameriški rušilec USS Cole v Jemnu. 11. septembra 2001 je Al Kaida izvedla enega najhujših terorističnih napadov, ko so teroristi ugrabljena ameriška letala strmoglavili v newyorška dvojčka Svetovnega trgovinskega centra in Pentagon. ZDA in zavezniki so odgovorili z invazijo na Afganistan in strmoglavljenjem talibanskega režima. Toda velike nagrade jim za zdaj še ni uspelo dobiti.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.