Poročilo ameriškega senata kaže, da so bili ameriški vojaki konec leta 2001, ob začetku vojne v Afganistanu, zelo blizu prijetja voditelja teroroistične mreže Al Kaida Osami bin Ladnu, a so bili njihovih pozivi za okrepitve preslišani, kar je bin Ladnu omogočilo, da se je lahko umaknil na nenadzarovana območja v Pakistanu, ki so bila pod nadzorom tamkajšnjih plemen.
Poročilo je pripravil senatni odbor za zunanje zadeve, ki je tudi ugotovil, da je imel neuspeh pri prijetju bin Ladna zelo široke posledice. Zapisano je, da so se vojaški poveljniki raje zanašali na letalske napade in neizurjene afganistanske oborožene sile, ki so bin Ladna iskale v goratih, težko prehodnih predelih, prepredenih s številnimi rovi in tuneli v gorovju Tora Bora.
"16. decembra oziroma v dnevih okoli tega datuma so bin Laden in njegovi telesni stražarji nepoškodovani zapostili Toro Boro in izginili na nenadzorovana plemenska območja v Pakistanu," piše v poročilu, ki je sicer zelo kritično do administracije nekdanjega ameriškega predsednika Georgea Busha.
V poročilu tudi piše, da je neuspeh pri prijetju bin Ladna tlakoval novo pot afganistanskim skrajnežem in povzročil notranje nemire, ki zdaj grozijo tudi Pakistanu. A kljub temu avtorji poročila ugotavljajo, da prijetje bin Ladna ne bi zajezilo terorističnih groženj po svetu.
Je pa pobeg bin Ladnu omogočil, da je postal simbol, ki privablja reden priliv denarja in navdušuje številne skrajneže po svetu. Hkrati je zavržena trditev nekdanje Busheve administracije, da so bili podatki o lokacijah, na katerih bi lahko bil vodja teroristične mreže, nepopolni. "Ponoven pregled literature, neobjavljenih vladnih dokumentov in intervjujev z glavnimi akterji kaže, da ni bilo nobenega dvoma, da se je bin Laden takrat nahajal na območju gorovja Tora Bora," je zapisano v poročilu.
Poročilo je bilo objavljeno v času, ko se sedanji ameriški predsednik Barack Obama sooča z dolgo pričakovano odločitvijo o tem, ali naj v Afganistan pošlje vojaške okrepitve.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.