Ustanovitelj podjetja Apple Steve Jobs je umrl zaradi odpovedi dihalnih poti, poročajo tuji mediji. To je seveda posledica njegovega dolgoletnega bolezenskega stanja. Jobs se je namreč boril z redko obliko raka na trebušni slinavki, rak pa se je širil tudi na druge organe, med drugim je prizadel tudi njegov respiratorni sistem. Patologi sicer niso opravili obdukcije, a v mrliškem listu so potrdili, da je Steve Jobs umrl zaradi odpovedi dihalnih poti, ki pa je le posledica primarne bolezni. Mrliški list so izdali v kalifornijskem mestu Santa Clara. Zapisali so tudi, da se je Jobs zadnjih pet let boril z nevroendokrinim tumorjem trebušne slinavke, ki je že metastaziral. Jobs je sicer že leta 2004 oznanil, da se bori z rakom trebušne slinavke, leta 2009 pa je prestal celo presaditev jeter.
56-letni Jobs je umrl 5. oktobra, in sicer doma v mestu Palo Alto. Ob njem je bila njegova družina, pogreb pa je bil že v petek. Umrl je dan po objavi podjetja Apple, da so na tržišče poslali novi iPhone, in sicer 4S.
Temne plati velikega vizionarja
Te dni pa mediji poročajo tudi o ne tako svetli Jobsovi plati. Kako je uspelo Jobsu in kako je uspelo njegovemu podjetju, se sprašujejo na spletni strani gawker.com, njihovo poročanje pa povzemajo tuji mediji. "Apple so gradili na hrbtih kitajskih delavcev, večina med njimi pa so bili otroci, ki so delali polni delovni čas,“ navaja omenjena spletna stran. Znano naj bi bilo namreč, da Apple na Kitajskem v svojih tovarnah zaposluje osebe, ki so mlajše od 16 let. To naj bi bilo celo zapisano v internih poročilih podjetja Apple, leta 2011 pa naj bi bilo v njih celo zapisano, da so se razmere glede zaposlovanja otrok še poslabšale. Podjetje je to težavo vztrajno prikrivalo.
Britanskemu Daily Mailu je lani celo uspelo v eno izmed omenjenih tovarn vtihotapiti svojega reporterja. Ta je nato poročal, da se v teh tovarnah dela 24 ur na dan, zjutraj pa delavci zapojejo himno "Vstanite, vstanite, milijoni src z eno mislijo“. Delavci naj bi spali v ozkih prostorih, ki spominjajo na celice v zaporu, postelje pa so bile celo trinadstropne, saj so vodilni tako želeli privarčevati na prostoru. Spali pa so na ležalnikih, ki so bili narejeni iz bambusa. V enem malem prostoru je med ščurki spalo tudi do 40 delavcev. Tovarna, v kateri je bival reporter, ni imela klimatskih naprav, čeprav je bilo zelo vroče. Daily Mail je takrat poročal, da je tovrstno poslovanje popolnoma nesprejemljivo za standarde, ki jih zagovarja Apple.
Ko Apple ni mogel več prikriti vseh nepravilnosti, so celo priznali, da so v nekaterih tovarnah odkrili mladoletne delavce. Nemudoma naj bi odpravili nepravilnosti, a takrat je Daily Mail poročal, da podjetje ni preklicalo svojega sodelovanja z vodstvom tovarne.
Cenzura?
Nekateri mediji opozarjajo tudi na nedopustno cenzuro Appla. Pri tem so si pomagali z App Storom, kjer uporabniki lahko kupijo aplikacije za iPhone in iPade. Sledi pa cenzura. Jobs in njegovo podjetje sta sicer poudarjala, da želijo zaščititi otroke pred zlom, ki se imenuje erotika, na koncu pa so na svojih napravah cenzurirali pojme, kot so: homoseksualnost v umetnosti, vodiče s turističnimi točkami, prijaznimi gejem in lezbijkam, politične karikature, brošure kandidatov ameriškega Kongresa in druge "moralno vprašljive pojme“.
Rekordno število prednaročil za iPhone 4S
Sicer pa je podjetje Apple samo v prvih 24 urah prejelo milijon prednaročil za novi mobilni telefon iPhone 4S. Ta se je tako v tem pogledu uvrstil na prvo mesto med vsemi dosedanjimi Applovimi proizvodi, poročajo tuji mediji.
Prednaročila za nedavno predstavljeni novi model iPhona so v ZDA, Avstraliji, Kanadi, Franciji, Nemčiji, na Japonskem in v Veliki Britaniji začeli sprejemati minuli petek. Na police trgovin v teh državah bo mobilnik prišel ta petek. Do konca oktobra naj bi ga nato začeli tržiti v dodatnih 22 državah, med drugim v Avstriji, Italiji ter tudi v Sloveniji.
Vendar pa analitiki pri tem opozarjajo, da številke o prodaji dosedanjega Applovega rekorderja, lanskega modela iPhone 4, in letošnjega modela iPhone 4S niso povsem primerljive. IPhone 4 je na prvi dan prejel 600.000 naročil, vendar pa so naročila sprejemali v dveh državah manj – Avstralija in Kanada sta bili lani priključeni pozneje. Poleg tega je Apple razširil nabor mobilnih operaterjev, ki v posameznih državah tržijo iPhone po subvencionirani ceni ob sklenitvi naročniške vezave. Zlasti to velja za ZDA, kjer je lani iPhone prodajal le AT&T, letos pa ga tudi Verizon Wireless in Sprint Nextel.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.