Pogodbo o donaciji sta danes v Sarajevu podpisala podpredsednica Razvojne banke Sveta Evrope (CEB) Maria Sanchez-Yebra Alonso in koordinator Mednarodne organizacije za migracije (IOM) v BiH Peter Van der Auweraert.
Denar bodo namenili za prenovo zapuščene vojašnice Ušivak v mestu Hadžići blizu Sarajeva, ki bo postala center za nameščanje migrantov. Objekti vojašnice so v slabem stanju, njihova obnova in ureditev prostorov pa naj bi trajala nekaj tednov.
Pri podpisu je bil navzoč tudi namestnik ministra za varnost BiH Samir Rizvo, ki je povedal, da lokalne oblasti niso nasprotovale projektu. "Izkazalo se je, da v BiH še obstajajo skupnosti, ki so pripravljene pomagati ljudem v stiski," je dejal.
Težave imajo tudi v Bosanski krajini
Prav danes so sicer začeli s premestitvijo migrantskih družin oziroma več kot 100 ljudi iz improviziranih migrantskih naselij v Veliki Kladuši in Bihaču v hotel Sedra v Cazinu. V hotelu sicer v prihodnjih dneh nameravajo začasno namestiti od 300 do 400 migrantov. Mednarodna organizacija za migracije je s hotelom podpisala dogovor do konca oktobra, aktivnosti pa financira Evropska unija.
Iz občine Cazin so medtem danes sporočili, da začasna nastanitev migrantov v hotel Sedra nikakor ne more biti edini korak pri reševanju kompleksnejše težave, ki postaja vse večja in grozi, da bo privedla do še večje krize.
V BiH trenutno okoli 4500 migrantov
Po podatkih policije je v BiH letos prišlo več kot 9000 nezakonitih pribežnikov, trenutno pa naj bi jih bilo v državi okoli 4500. Največ migrantov se še vedno zadržuje na območju Unsko-sanskega kantona, kjer jih večina živi v parkih ali pa je zatočišče poiskala v zapuščenih zgradbah.
Migrantom je sicer BiH večinoma tranzitna država, prek katere želijo doseči Hrvaško in druge države Evropske unije. Poostren nadzor na hrvaški meji jim ta cilj otežuje, zato oblasti BiH ocenjujejo, da bo več tisoč migrantov v državi ostalo do jeseni. IOM pa ocenjuje, da je v BiH potrebno zagotoviti nastanitev za najmanj 3500 migrantov, ki bodo v državi ostali tudi čez zimo.
Množični pretep zaradi uporabe tušev
Bosanski mediji danes pišejo tudi o množičnem pretepu v improviziranem migrantskem kampu Trnova v Veliki Kladuši. V spopadu je sodelovalo okoli 50 migrantov, pri tem naj bi jih bilo nekaj poškodovanih.
Pretep naj bi se zgodil okoli 13.30. ure. Šlo naj bi za migrante iz Pakistana in Afganistana, ki naj bi se spopadli zaradi uporabe tušev, je za Klix.ba povedal Adnan Beganović s kantonalnega ministrstva. Nekaj poškodovancev so odpeljali v lokalni zdravstveni dom.
"Nimamo podatkov o številu poškodovanih," so sporočili iz operativnega centra ministrstva za notranje zadeve Unsko-sanskega kantona. Policija več informacij za zdaj ni sporočila, saj so še vedno na terenu in zbirajo informacije.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.