''Član predsedstva BiH Haris Silajdžić sodeluje z Ljubljano pri pripravi načrtov, da bi BiH dobila koridor do odprtega morja prek hrvaških teritorialnih voda,'' piše hrvaški Večernji list. Dodaja, da je nasprotovanje izgradnji hrvaškega mostu proti Pelješcu in dostop do odprtega morja del Silajdžićeve in slovenske strategije.
''Ni ostalo neopaženo, da se je prejšnji teden izognil srečanju s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem, ki je bil na obisku v Sarajevu,'' poudarja Večernji list, sklicujoč se na diplomatske vire, ki trdijo, da je nezadovoljen s hrvaškimi stališči glede izgradnje plinovoda, ki so jih v Zagrebu predstavili katarskemu emirju. "Drugi razlog bojkota je most proti Pelješcu. Aktualiziranje vprašanj mostu in pristopa do odprtega morja, ki ju potencira, je del strategije, ki naj bi jo pripravljala Ljubljana. Cilj pa naj bi bil predstaviti Hrvaško kot ključni problem pri reševanju regionalnih vprašanj. Njegov urad ima dodelane načrte, ki so enaki kot slovenski, da bi dobil morski koridor skozi hrvaške vode," pojasnjuje hrvaški časnik.
''Če bi BiH dobila koridor, bi Hrvaško ločili na dva dela, meja na morskem koridorju pa bi ločila otoka Korčulo in Hvar. S sporazumom med nekdanjima voditeljema Franjom Tuđmanom in Alijom Izetbegovićem iz leta 1999 bi bila praktično določena meja pri Neumu, sporazum pa je pomenil, da ne bo več zahtev za koridor proti odprtemu morju.'' Večernji list še navaja izjave hrvaških strokovnjakov, da BiH nima pravice do izhoda na odprto morje, ''ker ima zgolj notranje vode. Sicer pa bošnjaški strokovnjaki pravico do izhoda na odprto morje utemeljujejo na dveh otočkih, Malem in Velikem Školju, in polotoku Kleku. Zaradi omenjenih vprašanj se zapleta tudi izgradnja mostu čez Peljašac. Realneje je pričakovati, da bo BiH dobila nemoten dostop do odprtega morja, ob pogoju, da ne krši mednarodnih obveznosti," sklene časnik.
KOMENTARJI (115)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.