V središču razprav so sprememba ustave in zahteva po reformi državne uprave ter krepitev demokracije in gospodarstva, pa tudi regionalne povezave v JV Evropi v luči skorajšnjega začetka pogajanj BiH z Evropsko unijo o sporazumu o stabilizaciji in pridruževanju.
Konferenco z naslovom "BiH deset let po Daytonu" organizira Združenje BiH 2005, ki ga vodi bivši visoki predstavnik mednarodne skupnosti v BiH Wolfgang Petritsch, trenutno sicer avstrijski veleposlanik pri Združenih narodih v Ženevi. Konference naj bi se udeležilo kakih 300 visokih predstavnikov iz BiH in mednarodne skupnosti, med njimi tudi sedanji visoki predstavnik mednarodne skupnosti v BiH Paddy Ashdown, premier BiH Adnan Terzič ter evropski komisar za širitev Olli Rehn.
Petritsch je ob napovedi konference menil, da BiH potrebuje "demokratično revolucijo", s katero bi odpravili prevlado etničnih načel v korist državljanskih. Po njegovi oceni je BiH v prisilnem jopiču Daytonskega sporazuma, ker ima v skladu s sporazumom več ravni oblasti in ker za administracijo v BiH porabijo kar 70 odstotkov državnega proračuna.
Vojna se je končala z Daytonskim sporazumom
Mirovni proces se je tri leta in pol po začetku vojne v BiH začel 8. septembra 1995 v Ženevi pod vodstvom takratnega visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH Carla Bildta. Konec novembra istega leta so vpletene strani v Daytonu sklenile sporazum, 14. decembra 1995 v Parizu pa so BiH, takratna ZRJ in Hrvaška sporazum podpisale.