Predsedujoči Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE), bolgarski zunanji minister Solomon Pasi je danes pritisnil na voditelje BiH, naj pospešijo reforme, da ne bodo v nasprotnem primeru zamudili približevanja Evropski uniji in zvezi Nato.

"BiH mora izpolniti svoje obveze, če želi postati del EU in Partnerstva za mir zveze Nato," je dejal Pasi. Oblasti v BiH je pozval, naj izobraževalni sistem prilagodijo evropskim standardom in nadaljujejo z reformami na področju obrambe.
Premier BiH Adnan Terzić je zatrdil, da bo v primeru neuspeha pri sprejemanju reform, ki so potrebne za začetek prvega kroga pogajanj za priključitev EU, odstopil. EU se je novembra lani zavezala, da bo letos z BiH začela pogajanja o sklenitvi sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju, ki ureja odnose povezave z državami Zahodnega Balkana (Albanija, BiH, Hrvaška, Srbija in Črna gora in Makedonija) in je prvi korak na poti k priključevanju EU.

BiH na vrhu zveze Nato junija v Carigradu pričakuje tudi povabilo v program zveze Nato Partnerstvo za mir. Parlament BiH je 15. marca potrdil bosanskega Srba Nikolo Radovanovića za prvega obrambnega ministra na državni ravni, s čemer je bil izpolnjen eden najpomembnejših pogojev za obravnavo sprejema BiH v omenjeni program.
Evropski diplomati v Beogradu o decentralizaciji Kosova

Srbski premier Vojislav Koštunica se je danes sestal s političnima direktorjema zunanjih ministrstev Italije in Nemčije, Giampierom Massolo in Michaelom Schäfferjem. Kot so sporočili iz Koštuničevega urada, so se sogovorniki strinjali, da je treba nujno preučiti vprašanje decentralizacije na Kosovu v smislu zagotovitve institucionalnih jamstev za Srbe v pokrajini in njihovih pravic po vseh evropskih standardih.

Massolo in Schäffer sta se pogovarjala tudi z zunanjim ministrom SČG Goranom Svilanovićem, na tem srečanju pa so sodelovali še veleposlaniki Francije, Italije, Nemčije in Velike Britanije v Beogradu. Poleg Massole in Schäfferja bo v srbsko prestolnico prišel tudi politični direktor zunanjega ministrstva Francije Stanislas Lefebver. Tudi Svilanović in njegova sogovornika so ocenili, da je potrebno nujno ohraniti večetnično Kosovo in poiskati ustrezni model za njegovo decentralizacijo.
Poveljnik mednarodnih mirovnih sil na Kosovu (KFOR) Holger Kammerhoff pa se je nenapovedano prvič srečal z obrambnim ministrom SČG Borisom Tadićem. Do srečanja je prišlo v oporišču vojske SČG v kopenski varnostni coni na jugu Srbije, govorila pa naj bi o vrsti operativnih ukrepov in izmenjavi obveščevalnih podatkov. Vse to naj bi prispevalo k varnosti Srbov na Kosovu pa tudi pripadnikov vojske SČG na jugu Srbije ob administrativni meji Srbije s Kosovom.