Najbolj iskani haaški ubežnik Ratko Mladić je danes znova stopil pred preiskovalnega sodnika oddelka za vojne zločine višjega sodišča v Beogradu. V prisotnosti njegovega odvetnika Miloša Šaljića in namestnika tožilca za vojne zločine Bruna Vekarića so mu prebrali obtožnico. Zaslišanje je trajalo pol ure, Mladić pa obtožnice haaškega sodišča ni sprejel. Med zaslišanjem je po poročanju B92 Mladić dejal: "Vi ste izvolili Miloševića, ne jaz. Kdo je potem kriv.“
Po poročanju B92, ki se sklicuje na vir blizu Blica, je bil Mladić na trenutke aroganten, saj je sam želel izbrati stol, na katerem bo sedel na zaslišanju. Med zaslišanjem pa je nosil športno kapo.
Sodišče je sprejelo sklep, da so izpolnjeni pogoji za Mladićevo izročitev haaškemu sodišču. Njegov zagovornik ima tri dni časa, da se na omenjeni sklep pritoži. Pogoji so izpolnjeni, ker je sodišče potrdilo identiteto Mladića in je proti njemu vložena obtožnica v skladu s statutom haaškega sodišča, ki Mladića obtožuje zločina, ki je kazniv tudi po srbski zakonodaji.
Kaznivo dejanje, ki ga Mladiću očita obtožnica, pa spada pod pristojnost haaškega sodišča, besede tiskovne predstavnice sodišča za vojne zločine v Beogradu navaja srbska spletna stran B92.
Kot je v pogovoru za 24UR dejal Bruno Vekarić, je Mladić dejal, da ga ne zanima niti ena črka tega, kar so zapisali. Zagotovil je, da gre res za Ratka Mladića. Pri njem so našli pretečeno osebno izkaznico, poleg tega pa Mladić svoje identitete ne zanika. Dejal je, da bi lahko šel Mladić v Haag že v torek ali sredo. Če se bodo odvetniki pritožili, pa bo trajalo približno teden dni, je še dejal Vekarić.
Mladićev odvetnik Miloš Šaljić je že potrdil, da bo v ponedeljek vložil pritožbo. Dodal je, da bo zahteval, da Mladića sprejmejo na VMA oziroma na Vojaško medicinsko akademijo.
Tožilec za vojne zločine Vladimir Vukčević je dejal, da je Srbija dolžna nuditi Mladiću zdravstveno in pravno pomoč v procesu, ki ga čaka pred haaškim sodiščem.
Je Mladić res tako slaboten?
Včeraj so Mladića pregledali zdravniki, nato pa ga je zaslišal sodnik, ki je odločil, da bo zaradi zelo slabega psihofizičnega stanja osumljenca zaslišanje potekalo danes.
Namestnik tožilca za vojne zločine Bruno Vekarić je dejal, da je Mladić ves čas pod zdravniškim nadzorom, prav tako pa mora redno jemati zdravila. Katera, Vekarić ni razkril.
Zdravniki, ki so Mladića pregledali včeraj, menijo, da je obtoženi sposoben spremljati in sodelovati na zaslišanju, s tem pa se je strinjal tudi sam Ratko. Njegov sin pa kljub temu zahteva, da ga pregledajo in ocenijo ruski zdravniki, prav tako pa želi, da njegovega očeta premestijo v bolnišnico.
"Ocenjujemo, da je njegovo zdravstveno stanje zaskrbljujoče," je dejal Darko Mladić in pojasnil, da je obtoženi v času, ko je bil na begu, doživel dve kapi, da ima delno ohromljeno desno roko in da komaj govori. "Zaprosili bomo, da se ga premesti v bolnišnico," je še povedal Darko Mladić.
Mladić pa je na sodišče naslovil zahtevo, da mu v celico namestijo televizijo, zaželel pa si je tudi jagod, poročajo srbski mediji. Njegovo željo naj bi po poročanju srbskih medijev že izpolnili. Poleg tega je zahteval tudi knjige ruskega pisatelja Leva Tolstoja. Mladić je po poročanju Blica izrazil željo, da bi obiskal grob svoje hčerke Ane, ki je leta 1994 storila samomor.
Kamere so sicer včeraj pred sodiščem ujele vidno postaranega Mladića, kako šepa.
Mladića je na njegovo željo danes obiskal tudi minister za zdravje Zoran Stanković. Stanković je sicer Mladićev stari prijatelj, zato je tudi njegovo imenovanje za ministra v marcu dvignilo precej prahu v javnosti.
Žena ga je obiskala v zaporu
Srbski mediji poročajo tudi, da je okoli 9. ure v prostore zapora vstopila Mladićeva soproga Bosiljka. Hitro je odšla neznano kam, nato pa se je vrnila v spremstvu sina Darka. S seboj sta prinesla tudi športno torbo.
Fotografija obkrožila svet
Sicer pa so imeli pripadniki srbske varnostno-obveščevalne agencije BIA težave pri identifikaciji Ratka Mladića. Na fotografiji, ki jo je objavila spletna stran Politika, je namreč Mladić neprepoznaven.
Mladić naj bi že ob aretaciji v vasi Lazarevo takoj priznal, da je nekdanji general, ki že leta beži pred roko pravice. Na sodišču naj bi se tudi predstavil s svojim pravim imenom, s seboj pa naj bi celo imel svojo staro osebno izkaznico, ki ji je že potekla veljavnost. Srbski mediji poročajo, da se je v javnosti predstavljal z imenom Milorad Komadić, ni pa imel tudi izdelanih dokumentov s tem imenom.
Sodnik je včeraj ukazal, da ujetniku odvzamejo očala, s katerimi bi se lahko poškodoval, in torbico z zdravili, ki jih je prinesel s seboj. Ob tem je Mladić dejal: "Zakaj se bojite, da si bom vzel življenje. Mladić ne bo dvignil roke nad Mladića."
Številne zgodbice o Mladiću
Srbska spletna stran Blic poroča, da jih je poklical 20-letni študent, ki zatrjuje, da je z Mladićem delal na nekem gradbišču v Zrenjaninu. Projekt gradnje naj bi financirala Evropska unija, študent pa je dejal, da je nekdanji general opravljal običajna delavska opravila. V nekem trenutku mu je celo dejal, da je podoben Mladiću, a ni verjel, da bi ta opravljal tovrstne posle. "Kakšno kolektivno slepilo," je še dejal fant, ki je želel ostati anonimen.
Prav tako naj bi haaškega ubežnika prepoznal policijski ovaduh, to pa mu je uspelo s pomočjo prstana, ki ga je Mladić nosil že v času, ko je bil general.
Novinarji Slobodne Bosne pa se hvalijo, da so že pred letom poročali o tem, da se Mladić skriva v Zrenjaninu in vzreja živino. Srbska vlada naj bi takrat zanikala ta poročanja.
KOMENTARJI (401)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.