77-letni neodvisni senator iz Vermonta, ki se je za demokratsko predsedniško nominacijo boril že leta 2016, je odločitev, o kateri se je ugibalo že dlje časa, oznanil v email sporočilu svojim podpornikom, potem ko je kandidaturo napovedal že v intervjuju za radijsko postajo v domačem Vermontu.
"Skupaj z našo kampanjo 2016 smo začeli politično revolucijo. Sedaj je čas, da dokončamo to revolucijo in uresničimo vizijo, za katero smo se borili. Pred tremi leti so nam dejali, da so naše ideje 'radikalne' in 'ekstremne'. A te politike sedaj podpira večina Američanov," je še zapisal v sporočilu.
Dodaja, da je njegova kampanja osredotočena na preoblikovanje države ter vzpostavitev vlade, "ki bo temeljila na gospodarski, družbeni, rasni in okoljski pravici". Napovedal je tudi boj proti Wall Streetu, velikim farmacetskim podjetjem in 'posebnim intesom' znotraj politike: "Lahko imajo denar in oblast. Mi imamo ljudstvo."
Na predsedniških volitvah leta 2016 ga je v boju za demokratsko nominacijo sicer premagala Hillary Clinton, a Sanders je kljub temu obveljal za neuradnega zmagovalca predvolilne kampanje. Pred tem dokaj neznani senator iz Vermonta je 'zaslovel' predvsem med mladimi, ki so se v ogromnih množicah zgrinjali na njegove predvolilne shode in vzklikali 'feel the bern'.
Velja za ostrega kritiki trenutnega ameriškega predsednika Donalda Trumpa, ki ga je v preteklosti označil za "rasista", "patološkega lažnivca" ter "najnevarnejšega predsednika v sodobni ameriški zgodovini".
V središče ameriške politike je postavil ideje demokratičnega socializma, dandanes tako velja za neuradnega voditelja levega polja demokratske stranke in t. i. napredne politike v ZDA, ki vključuje ideje, vse od univerzalnega zdravstvenega varstva, minimalne plače 15 dolarjev na uro in brezplačnih univerz ter javnih šol, v ospredje pa Sanders postavlja tudi boj s klimatskimi spremembami in večje obdavčenje bogatih.
A če je nekoč zaradi teh idej veljal za 'outsiderja', danes vse več Američanov, in s tem tudi politikov, podpira tovrstno politiko. Njegova priljubljenost še dandanes ne pozna meja. Številni ameriški mediji in javnomnenjske raziskave ga postavljajo v sam vrh priljubljenosti demokratskih politikov, ki bi uspeli osvojiti demokratsko nominacijo ter zatem predsedniški stolček. Če Sandersu uspe osvojiti nominacijo, bo postal najstarejši predsedniški kandidat v zgodovini.
Tekma med demokrati bo sicer izjemno natrpana, za nominacijo bi se lahko potegovalo celo več kot 20 demokratov. A med njimi imajo, vsaj za zdaj, največ možnosti prav Sanders, pa Kamala Harris, Elizabeth Warren, Amy Klobuchar, Cory Booker, ob tem pa se skorajda vedno omenja tudi nekdanji ameriški podpredsednik Joe Biden, ki pa kandidature uradno še ni napovedal.
Ameriški predsedniške volitve sicer spremljajo tudi 'umazane kampanje', s katerimi se skuša oblatiti kandidate. In kot pri skorajda vseh demokratihi do sedaj, so se v zadnjih mesecih v medijih pojavila namigovanja tudi na račun Sandersa. Natančneje obtožbe o spolnem nadlegovanju, ki letijo na njegovo osebje, ki je delalo v predsedniški kampanji 2016. Več žensk se je pritožilo nad 'predatorsko' kulturo znotraj kampanje, sam vrh pa naj ob tem ne bi ukrepal. Sanders se je v začetku leta že opravičil, ter dejal, da za neprimernem vedenju in domnevnem spolnem nadlegovanju ni vedel ničesar. Tudi njegovi zagovorniki pravijo, da ni mogel vedeti za vse, kar se je dogajalo med njegovim osebjem znotraj kampanje, spet drugi trdijo, da njegovo opravičilo ni bilo iskreno.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.