Tujina

Berlusconijevi vladi grozi kriza

Rim, 10. 07. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Nekatere koalicijske stranke italijanske vlade so kritične do dela italijanskega premiera Silvia Berlusconija. Poleg diplomatskih zapletov se v desetih dneh po prevzemu predsedovanja EU Italiji tako obeta še vladna kriza.

Umberto Bossi
Umberto Bossi FOTO: Reuters

Vodja koalicijske partnerice Severne lige Umberto Bossi je v pogovoru za časnika Corriere della Sera in La Repubblica izrazil obžalovanje, da je šef vlade "prepogosto odsoten". Obenem je namestnika premiera in vodjo Nacionalnega zavezništva Gianfranca Finija obtožil, da je s svojimi sodelavci izdal koalicijske sporazume. "Ne čutimo se več povezane," je dodal Bossi, ki je zakrivil že padec prve Berlusconijeve vlade leta 1994. Pri tem je zahteval novo vladno pogodbo, "saj tista iz leta 2000 ni bila uresničena".

Severna liga trdi, da vlada od začetka mandata ni izpolnila obljub, da bodo regije dobile več pooblastil, ostale koalicijske partnerice pa obtožuje, da niso podprle njenih zahtev. Nedavno so zagrozili, da bodo izstopili iz vlade, če ta ne bo storila več za zajezitev ilegalnega priseljevanja.

"Berlusconi se mora lotiti problemov in se ukvarjati z vodenjem vlade," pa je opozoril vodja še ene vladne stranke, sredinske stranke UDC, Marco Follini. "Če se bo Severna liga odločila zapustiti vlado, je ne bom iskal," je dodal.

Vlado zapušča tudi Nacionalno zavezništvo?

Kriza v Berlusconijevi vladi je izbruhnila v sredo, ker UDC ni želela sodelovati pri novem uradu, ki naj bi usklajeval gospodarsko, socialno in industrijsko politiko in ki ga vodi Fini. Italijanski tisk poroča o nezadovoljstvu Finija in njegovih grožnjah, da bo zapustil vlado, čeprav vodja Nacionalnega zavezništva sam tovrstnih izjav nikdar ni podal. A tiskovni predstavnik Nacionalnega zavezništva Mario Landolfi je Berlusconija opomnil, "naj ponudi prepričljive rešitve," in v nasprotnem primeru v zraku pustil možnost vladne krize.

Berlusconijevi koalicijski partnerji so bili nezadovoljni z njegovimi izjavami. Berlusconi je na primer v sredo na novinarsko vprašanje o napetostih v vladi izjavil: "Pustim, da otroci malce sprostijo svoje nagone". "Nismo otroci in ne bomo poslušali stavkov šolskega ravnatelja," mu je danes odgovoril Follini.

Napetosti med štirimi članicami vladne koalicije, Doma svoboščin, so se pojavile po neuspehih Nacionalnega zavezništva in Severne lige na delnih lokalnih volitvah konec maja in v začetku junija. Takrat so se pojavile prve obtožbe, vlada pa je omahovala pri zahtevah Severne lige po večjem boju proti ilegalnemu priseljevanju. Berlusconi je ves čas podajal obljube in tako izpogojeval premirje za obdobje, ko bo na čelu EU. A nasprotja so ostala, predvsem pri vprašanju zakona o decentralizaciji, ki ga zahteva Severna liga.

Vladna koalicija, ki jo sestavljajo Naprej Italija, Nacionalno zavezništvo, Severa liga in UDC, ima večino v obeh domovih italijanskega parlamenta. Če pa bi Severna liga zapustila vlado, Berlusconi ne bi mogel biti več tako prepričan v svojo večino v zgornjem domu, senatu, saj bi bila ta odvisna od treh glasov majhnih koalicijskih strank.

Opozicija zahteva Stefanijevo odstavitev

Italijanska opozicija pa je medtem v parlament vložila predlog za odstavitev državnega sekretarja Stefana Stefanija zaradi "resnosti, neprimernosti in neodgovornosti njegovih izjav. Te izjave so podobi Italije zelo škodovale. Že zdaj so povzročile občutno gospodarsko škodo turističnemu sektorju, lahko pa bi povzročile še večjo škodo," še piše v predlogu italijanske opozicije.

Sekretarja, ki je z nepremišljenimi izjavami o nemških turistih v Italiji poglobil diplomatski kratki stik med Berlinom in Rimom, lahko odstavi le italijanski premier. S sprejetjem predloga opozicije pa bi parlament povečal pritisk na Berlusconija.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10