Berlusconi ima po poročanju italijanskih medijev dovolj prepirov med člani strank vladajoče koalicije. Kot je poročal italijanski časnik Corriere della Sera, je Berlusconi na nedavnem sestanku desnosredinske koalicije pozval koalicijske partnerje k razrešitvi njihovih medsebojnih sporov, v nasprotnem primeru pa zagrozil z odstopom. "Imam družino, ladjo, lahko se peljem v najlepše kraje. Nisem tukaj zato, ker bi bil zasvojen z oblastjo," je dejal. "Če se že hočete prepirati, prosim, da to delate za zaprtimi vrati," je po navedbah sobotne izdaje časnika še povedal premier, ki je tudi pojasnil, da s temi prepiri škodijo vladi.

Desnosredinska vlada izgublja podporo
Berlusconi je ob tem opozoril na padajočo priljubljenost svoje desnosredinske vlade, ki je na oblasti od leta 2001. Kot kažejo najnovejše javnomnenjske raziskave, uživata tako levi kot desni tabor trenutno vsak okoli 48 odstotkov podpore volivcev.
Berlusconi je pred kratkim v parlamentu utrpel več porazov. Kljub veliki parlamentarni večini je bil poražen na dveh glasovanjih v okviru proračunske razprave. Vzrok za poraz je bilo glasovanje koalicijskih partnerk Severne lige in Nacionalnega zavezništva. Podobne poraze je utrpel tudi pred tedni na razpravi o medijskem zakonu. Populistična Severna liga in Nacionalno zavezništvo se namreč že dlje časa poskušata izkazati za politično močnejša od Berlusconija, vodja Severne lige Umberto Bossi pa je leta 1994 uspel porušiti prvo Berlusconijevo vlado.

Južna Tirolska preizkus za Berlusconija
V italijanski deželi Južna Tirolska, kjer danes potekajo volitve v deželni zbor, so zabeležili visoko volilno udeležbo. Do 11. ure je glasovnice oddalo 21,2 odstotka od okoli 380 tisoč volilnih upravičencev, kar je mnogo več kot na zadnjih volitvah leta 1998, je sporočila osrednja volilna komisija v tej večinoma nemško govoreči deželi.
Po napovedih bo Južnotirolska ljudska stranka (SVP) deželnega glavarja Luisa Durnwalderja skoraj zagotovo ubranila svojo absolutno večino v deželnem zboru. Današnje volitve pa veljajo tudi za preizkus za desnosredinsko vlado italijanskega premiera Silvia Berlusconija. Berlusconijeva stranka Naprej, Italija in njen najpomembnejši koalicijski partner, Nacionalno zavezništvo, namreč na Južnem Tirolskem upajo na povečanje podpore med volivci. Med predvolilno kampanjo sta stranki igrali tudi na nacionalistične strune.
Na volitvah na Južnem Tirolskem leta 1998 je stranka SVP zbrala okoli 56 odstotkov glasov, Nacionalno zavezništvo 9,6 odstotka, Zeleni 6,5 odstotka, Unija za Južno Tirolsko, ki se zavzema za neodvisnost dežele, pa je prejela 5,5 odstotka glasov.