Tujina

Berlusconi vs. Prodi zadnjič

Rim, 04. 04. 2006 08.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

V zadnjem soočenju pred italijanskimi parlamentarnimi volitvami sta se še drugič 'udarila' Berlusconi in Prodi.

Glavna kandidata letošnjih parlamentarnih volitev sta se še zadnjič soočila
Glavna kandidata letošnjih parlamentarnih volitev sta se še zadnjič soočila FOTO: Reuters

Pred parlamentarnimi volitvami v Italiji, ki bodo 9. in 10. aprila, sta se glavna kandidata za predsednika vlade v ponedeljek zvečer pomerila v drugem, še zadnjem televizijskem soočenju. Sedanji premier in vodja desnosredinske Hiše svoboščin Silvio Berlusconi ter kandidat levosredinske Unije Romano Prodi sta uro in pol odgovarjala na vprašanja v studiu nacionalne televizije RAI. Tokrat je bila oddaja bolj razgibana kot soočenje 14. marca, na katerem je po mnenju večine gledalcev zmagal Prodi.

Prodi pojasnjuje, Berlusconi napada

Po mnenju italijanskih političnih komentatorjev je bil Prodi tokrat boljši v pojasnjevanju dejstev, medtem ko je bil Berlusconi napadalnejši in uspešnejši predvsem v zaključnem sporočilu volivcem.

Oddajo je vodil starosta italijanskih televizijskih novinarjev Bruno Vespa, vprašanja pa sta kot v prejšnjem soočenju postavljala Roberto Napoletano, glavni urednik rimskega časopisa Messagero in ter komentator torinske Stampe Marcello Sorgi. Kandidata z odgovori nista smela prekoračiti dveh minut in pol, po vsaki posamezni temi pa sta imela na voljo še minuto za repliko ter na koncu dve minuti in pol za zaključno sporočilo.

Kandidata sta govorila o smrtni kazni …

Prvo vprašanje je bilo povezano z dramatičnim dogodkom, ki je zadnje dni pretresel Italijane, in sicer z ugrabitvijo in umorom 18-mesečnega dečka iz okolice Parme. Ker je to v delu javnosti sprožilo razmišljanja o smrtni kazni za najhujše zločine, sta se morala o tem izreči tudi oba kandidata. Prodi je odgovoril, da to ni del evropske civilizacije in da je odprava smrtne kazni med drugim pogoj za sprejetje novih članic v Evropsko unijo. Zavzel se je za hitreje delujoča sodišča, saj je le hitra pravica zares pravična.

<em>'Ne zmerjajte me s pijancem,'</em> je italijanski premier Berlusconi prekinil Prodija...
<em>'Ne zmerjajte me s pijancem,'</em> je italijanski premier Berlusconi prekinil Prodija... FOTO: Reuters

Berlusconi pa je menil, da bo moralo sodišče pojasniti, zakaj je bil eden od osumljencev za dečkov umor na prostosti, čeprav so ga pred nekaj zaradi posilstva obsodili na zaporno kazen. "Dosmrtna kazen je najvišja v našem sodnem sistemu," je spomnil premier in dodal, da njegova koalicija pripravlja zakon, ki bi zvišal kazni za nasilje nad ženskami in mladoletniki.

... višanju davkov ...

Največ vprašanj se je vrtelo okrog davkov, ki so bili zadnje dni vroča tema predvolilne kampanje. Prodi je znova zanikal, da namerava levosredinska koalicija v primeru zmage zvišati davke. Berlusconi pa ga je zavrnil, da levica skuša močneje obdavčiti srednji razred, da bi tako pomagala tistim, ki jih še vedno imenuje delavski razred.

Na vprašanje, kje bo prihodnja vlada začela krčiti javno porabo, saj bo sicer morala zvišati davke, je sedanji premier odgovoril, da je težava v premajhni učinkovitosti javne uprave. Treba je uvesti elektronsko poslovanje, s čimer bo moč skrčiti porabo, je pristavil.

Prodi ga je opozoril, da vse preveč našteva, kaj vse bo njegova vlada storila v prihodnosti. "Kdo pa je bil na oblasti zadnjih pet let," se je vprašal vodja Unije in opozoril, da je javna poraba ušla izpod nadzora in se je v zadnjih letih povečala za 2,3 odstotka bruto domačega proizvoda. Če bi učinkoviteje pobirali davke, bi s tretjino zneska, ki ga zavezanci zdaj utajijo, pokrili dolg javne uprave, je dodal Prodi.

Romano Prodi je pojasnil, da so ga na strankarskih volitvah izbrali štirje milijoni volivcev, kar je, kot je dejal, razlika med njim in Berlusconijem
Romano Prodi je pojasnil, da so ga na strankarskih volitvah izbrali štirje milijoni volivcev, kar je, kot je dejal, razlika med njim in Berlusconijem FOTO: Reuters

V programih ni zakona o razvezah in splavu

Na vprašanje, ali namerava naslednja vlada spremeniti zakone, ki dovoljujejo razvezo zakona in splav, sta oba kandidata odgovorila, da tega ni v njunih programih. Prodi se je namesto tega zavzel za aktivno politiko pomoči družinam in predlagal uvedbo 2500 evrov otroškega dodatka na leto. Berlusconi pa je pojasnil, da je njegova vlada že uvedla pomembne davčne olajšave za družine z otroki, na kar je Prodi odvrnil, da to ne pomaga najrevnejšim družinam, ki so tako ali tako oproščene plačevanja davkov.

Dotaknila sta se tudi Iraka ...

Tokratno soočenje je bilo bolj razgibano kot prejšnje
Tokratno soočenje je bilo bolj razgibano kot prejšnje FOTO: Reuters
Ker je bila volilna kampanja doslej zelo razvneta in celo groba, se je eno od vprašanj glasilo, ali bi se bila kandidata pripravljena opravičiti nasprotniku. Prodi je menil, da bi oba morala prisluhniti nasvetu soprog, ki menita, da bi bil boljši umirjen pogovor. "Sam sem se ostro odzval le, kadar so mi pripisovali načrte o zvišanju davkov," je pojasnil. Berlusconi pa je zatrdil, da so on sam in njegova koalicija žrtve žalitev, medtem ko sam ni nikoli užalil Prodija.

Edino vprašanje s področja zunanje politike se je nanašalo na Irak, pri čemer je Prodi poudaril, da je njegova koalicija povsem enotna in je od vsega začetka nasprotovala vojni v Iraku. "Vedeli smo, da ne bo prinesla miru ne premagala terorizma," je dejal Prodi in dodal, da Evropska unija drugače izvaža demokracijo. "V primeru zmage se bomo odločili za hiter umik italijanskih vojakov, takoj ko bo to mogoče, v dogovoru z iraškimi oblastmi," je napovedal.

"Italija ni sodelovala v vojni, ampak sodeluje v mirovni misiji na prošnjo ZN," pa je poudaril Berlusconi in pojasnil, da so z zavezniki že dosegli dogovor o umiku italijanskih enot iz Iraka do letošnjega decembra.

... ter še zadnji nagovori

V zaključnem sporočilu volivcem je Prodi dejal, da je zadnjih pet let desničarske vladavine globoko razdelilo Italijo na bogate in revne, na sever in jug, na zaposlene in brezposelne ter stare in mlade. Razdeljena država se ne more spopasti z izzivi globalizacije, je opozoril. Zato njegova koalicija volivcem ponuja močno, enotno vladno ekipo, ki bo Italiji lahko vrnila vodilno vlogo. "Posamezniki bodo živeli dobro, če bodo dobro živeli vsi Italijani," je končal.

Berlusconi je kot razloge, zakaj naj državljani volijo njegovo Hišo svoboščin, navedel domnevne načrte levice, da bo zvišala različne vrste davkov, medtem ko namerava sam celo odpraviti davek na nepremičnino, ki je bivališče zavezanca. "Morda bi lahko zadnja leta bolje vodili državo, vendar je Italija zapleteno podjetje," je priznal in končal z geslom: "Ne vračajmo se nazaj, odločimo se za pot naprej."

Premier pa je po odhodu iz televizijskega studia izrazil prepričanje, da je dobil dvoboj. Z izidom je bil zadovoljen tudi Prodi, ki pa je podvomil, ali bodo župani italijanskih občin navdušeni nad premierovim predlogom o odpravi davka na nepremičnine. Omenjeni davek namreč predstavlja povprečno 23 odstotkov prihodka občin in skupno prinaša 2,3 milijarde evrov na leto. Predstavniki levosredinske Unije so zato prepričani, da gre za še eno Berlusconijevo prazno obljubo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.