Tujina

Berlusconi se ni opravičil

Rim/Berlin, 04. 07. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
J.K./Reuters/STA
Komentarji
0

V Rimu je potekalo srečanje med novim italijanskim predsedstvom Evropske unije na čelu s premierom in predsedujočim EU Silviom Berlusconijem in Evropsko komisijo. Berlusconi se tudi tokrat ni želel opravičiti nemškemu poslancu Evropskega parlamenta Martinu Schulzu glede sredinega incidenta.

Berlusconi je dejal, da se Evropskemu parlamentu ne misli opravičiti, ob tem pa je pojasnil, da se tudi v telefonskem pogovoru z nemškim kanclerjem Gerhardom Schröderjem slednjemu ni opravičil, temveč le izrazil obžalovanje, da so nekateri njegovo ironično šalo razumeli kot žalitev nacionalnih čustev. "Počutil sem se globoko užaljenega zaradi grobih besed, ki niso bile uperjene le proti meni, ampak tudi proti moji državi," je še pojasnil Berlusconi.

Romano Prodi in Silvio Berlusconi sta si v roke segla bolj hladno (Foto: Reuters)
Romano Prodi in Silvio Berlusconi sta si v roke segla bolj hladno (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Predsednik Evropske komisije Romano Prodi je po tradicionalnem srečanju med komisijo in novim predsedstvom povezave poudaril, da imata tako komisija kot italijansko predsedstvo skupne ambicije, v pogovorih pa so se sogovorniki v nekaterih točkah zelo zbližali, zato je prepričan, da bodo zastavljene naloge učinkovito opravili.

Osrednji temi pogovorov sta bili sicer zaključek dela konvencije in priprave na naslednjo medvladno konferenco, ki naj bi se začela oktobra letos in bo imela zadnjo besedo pri besedilu evropske ustavne pogodbe.

Evropska komisija je le nekaj ur pred včerajšnjim prihodom v Rim izdala uradno sporočilo, da je v sredo šlo za resen incident, ki se ne sme ponoviti. Kljub temu se Berlusconi ni želel opravičiti Schultzu.

Prodi se je z Berlusconijem srečal na ločenih pogovorih, medtem ko so se posamezni evropski komisarji srečali z resornimi člani italijanske vlade, ki so se pogovarjali o uskladitvi dela na posameznih področjih.

Tudi konvencija o prihodnosti Evrope, ki se je danes sestala v Bruslju, se ni mogla izogniti polemikam, ki so jih povzročile nedavne politično sporne izjave italijanskega premiera in novega predsedujočega EU Silvia Berlsuconija. Osrednji ton je bil sicer spravljiv - pomembno je, da bo obdobje italijanskega predsedstva uspešno za Evropsko unijo.

Schulz vztraja pri opravičilu

Martin Schulz je posebej za 24ur radijske novice povedal, da je "osebno prepričan, da je popolnoma nesprejemljivo, da predstavnik Sveta Evrope izreče takšno žalitev članu evropskega parlamenta. Posebej nesprejemljivo pa je, da ministrski predsednik države kot je Italija, z Musolinijem v svoji zgodovini izreče, kot zdaj pravi Berlusconi, ironično pripombo v zvezi z žrtvami koncentracijskih taborišč. Zato se mora premier opravičiti parlamentu in njegovemu predsedniku."

Nemški poslanec Evropskega parlamenta iz vrst socialistov Martin Schulz, ki ga je Berlusconi v sredo v Strasbourgu povabil, naj odigra filmsko vlogo paznika v koncentracijskem taborišču, je dejal, da vztraja pri opravičilu.

Kot je pojasnil Schulz, zadeva z Berlusconijevim opravičilom pri Schröderju še ni zaključena, saj bi bilo potrebno italijanskemu premieru, kot je prepričan, jasno povedati, da je s svojo izjavo užalil eno izmed evropskih institucij. "Če bi Berlusconi dejal: ljudje, žal mi je, to se ne bo več ponovilo, bi bila zadeva zaključena. Treba bi mu bilo pojasniti: to ni boksarski dvoboj," je dejal Schulz. Kot je dodal, pa se sam nikakor nima namena opravičiti Berlusconiju - to namreč zahtevajo nekaterih poslanci Evropske ljudske stranke, ker naj bi šel v svojem kritičnem nastopu, v katerem je omenil konflikt interesov, predaleč.

Martin Schulz
Martin Schulz FOTO: Reuters

Berlusconijev izpad v Strasbourgu je v Evropi močno odmeval; ostro ga je kritiziral evropski tisk, več evropskih držav pa je zahtevalo, naj se italijanski premier uradno opraviči. Sicer je Berlusconi Schröderju dejal, da ga je Schulz užalil, kljub temu pa je italijanski premier svoje besede obžaloval. Schröder pa je po pogovoru dejal, da je s tem zadeva za nemško vlado zaključena.

Škandal močno odmeva tudi v Italiji

"To, česar smo se bali, se je zgodilo," je danes menil italijanski politični komentator Ernesto Galli Della Loggia. Kot je prepričan, Berlusconi "ni sposoben nadzorovati svojih živcev in jezika". Prvi nastop premiera v vlogi predsedujočega EU je bil "politično zgrešen", dodaja Della Loggia.

Predsednik republike Carlo Azeglio Ciampi je po pogovoru Berlusconi-Schröder izrazil olajšanje. Po njegovih besedah je bil omenjeni pogovor pomemben za vnovično zagotovitev "stabilnosti". Caimpi meni, da omenjeni incident ne sme škodovati italijanskemu predsedovanju EU in ga je zato treba čim prej pozabiti.

Kljub pomirjujočim Ciampijevim besedam pa se v Italiji nadaljujejo notranjepolitične polemike glede Berlusconijeve izjave. Italijanski komunisti tako zahtevajo takojšen premierov odstop, saj, kot so prepričani, ta vlogi predsedujočega Evropskemu svetu ni dorasel.

Ostre kritike je skušal nekoliko omiliti predsednik italijanske poslanske zbornice Pier Ferdinando Casini. "Prijateljstvo z Nemčijo nam je v krvi. Incidenti in nesporazumi naših vezi ne morejo postaviti pod vprašaj," je v pogovoru z nemškimi študenti, ki so obiskali italijanski parlament, poudaril Casini. Ob tem je še zagotovil, da Italija v času svojega predsedovanja EU ne bo razočarala pričakovanj evropske javnosti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10